Naučte syny, jak se chovat k ženám, burcuje indický premiér

ČTK ČTK
15. 8. 2014 12:05
Indický premiér Naréndra Módí kvůli množícímu se počtu znásilnění vyzval k ukončení násilí na ženách.
Naréndra Módí.
Naréndra Módí. | Foto: Reuters

Dillí - Indický premiér Naréndra Módí vyzval k ukončení násilí na ženách.

Indie je podle něj zahanbena kvůli velkému množství znásilnění a dalších útoků proti ženám, ke kterým v zemi v poslední době dochází.

Premiér to prohlásil ve svém projevu u příležitosti 67. výročí vyhlášení indické nezávislosti na Británii.

Vyzval zároveň indické rodiče, aby své syny naučili, jak se ženami jednat s respektem.

Módí, který s velkým náskokem vyhrál květnové volby, svou hodinu trvající řeč přednesl spatra a vůbec poprvé za několik let rovněž premiér nestál za neprůstřelnou stěnou.

"Zákony pomohou a přísně zakročí, ale ve společnosti má i každý rodič zodpovědnost naučit své syny rozdíl mezi dobrým a špatným," uvedl v tradičním projevu z historické Červené pevnosti v Dillí. "Když dnes slyšíme zprávy o znásilněních, máme pocit hanby," dodal.

Každých 21 minut jedno znásilnění

V této souvislosti Módí rovněž vyzval místní zákonodárce, aby zajistili, že všechny ženy a dívky v zemi budou mít k dispozici toalety oddělené od mužů. Nedostatek vlastního sociálního zařízení je údajně jedním z hlavních důvodů, proč statisíce mladých indických dívek nedokončí školu.

Ženy v malých městech a vesnicích nemají často toalety vůbec, a jsou tak nuceny chodit vykonávat potřebu do okolních polí, kde se stávají oběťmi obtěžování a sexuálního násilí.

Sexuální násilí se dostalo v Indii do centra pozornosti po brutálním hromadném znásilnění studentky v jedoucím mikrobusu v Dillí v prosinci 2012.

Mladá žena svým zraněním později podlehla. Zločin vyvolal hněv veřejnosti a přiměl indickou vládu přijmout přísnější zákony pro pachatele znásilnění, včetně trestu smrti.

Nic ale nenasvědčuje tomu, že by se situace v Indii po nových opatřeních zlepšila. Oficiální statistické údaje ukázaly, že v roce 2013 bylo v Indii každých 21 minut ohlášeno nové znásilnění.

 

Právě se děje

Další zprávy