Indie řeší hromadné znásilnění dvou dívek, policie nezasáhla

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
30. 5. 2014 12:15
Dívky ve věku 14 a 15 let našli místní oběšené na stromě. Není stoprocentně jisté, zda byly zavražděny, nebo spáchaly sebevraždu.
Foto: Reuters

Dillí - Severoindická vesnice Katra Shahadatganj s deseti tisíci obyvateli se stala svědkem dalšího hromadného znásilnění, jež obracejí oči světa na zoufalou situaci mnoha žen ve státě, jemuž se přezdívá "největší demokracie světa“.

Oběťmi jsou dvě sestřenice ve věku 14 a 15 let, které místní obyvatelé ve středu ráno našli oběšené na větvích mangovníku.

Foto: Reuters

Informace o podrobnostech ohledně smrti dívek se rozcházejí. Zatímco některé hovoří o tom, že byly kromě znásilnění zřejmě i zavražděny, pitva podle jiných naznačila, že oběti se patrně oběsily samy.

"Zpráva naznačuje předsmrtné oběšení, což znamená, že dívky pravděpodobně spáchaly sebevraždu," cituje místního policejního šéfa The Guardian.

Oběti znásilnění v Indii si s sebou dál do života nesou určité "společenské stigma". Jejich rodiny je často nutí, aby nic neoznamovaly, a pokud to udělají, mohou se stát terčem opovržení v komunitě.

Mezi viníky jsou i policisté

Policie už zatkla tři podezřelé, po dalších dvou pátrá. Mezi zadrženými je podle BBC i jeden policista, který byl zatčen "pro spiknutí se s podezřelými a zanedbání povinnosti", další strážník je mezi hledanými.

Ostatní dva zatčení muži čelí obvinění za účast na hromadném znásilnění a vraždu.

Už v minulosti Indové žádali, aby stát zakročil pro znásilněním.
Už v minulosti Indové žádali, aby stát zakročil pro znásilněním. | Foto: Reuters

Incident vyprovokoval demonstrace v regionu i rozhořčení napříč Indií. Televizní záběry zachytily vesničany sedící pod větvemi mangovníku, na nichž ještě visela těla obou dívek. Místní odmítli odejít a nechat úřady, aby dívky sundaly, dokud nebudou viníci zadrženi.

Zlost vesničanů se ve velkém obrací právě na místní policii. Příbuzní obětí tvrdí, že si u policie stěžovali, že dvojici dívek ve vesnici opakovaně obtěžuje skupina mužů. Strážníci ale údajně odmítali zasáhnout. Dokonce ignorovali i oznámení jednoho z otců, že se dívky pohřešují. Velitel místní policie byl suspendován.

Kastovní systém

Oběti patřily do nízké indické společenské kasty, která je mnohdy cílem útoků ze strany příslušníků vyšších společenských tříd. Podle jednoho z otců obětí nechtěli policisté pomoci právě kvůli "nízkému" postavení rodiny ve společnosti.

"Když jsem přišel zaznamenat svoji stížnost na policejní stanici ohledně mé pohřešované dcery, první věc, na kterou se mě zeptali, byla, z jaké jsem kasty. Když zjistili, že pocházím z nízké kasty, ukázali mi cestu ven a odmítli jít po dívkách pátrat," řekl.

Útočníci i oběti byli zřejmě ze stejné kasty, ale lišilo se jejich postavení v rámci její vnitřní hierarchie, kdy dívky byly v nižší pozici.

Policejní šéf nicméně odmítl, že by kasty hrály v případu nějakou roli. "Policie se řídí pravidly a všechny kriminální činy před zákonem posuzuje stejně."

Zmizely z pole u domu

Dívky v úterý zmizely z pole poblíž svého domu. Barbara Frostová z organizace WaterAid poukazuje na to, že mnohým domácnostem v Indii chybí sociální zařízení, a chudé ženy jsou tak vystavovány většímu nebezpečí, když za tmy musí chodit pro vodu nebo na toaletu ven.

Policejní dodávka přiváží k soudu pětici obviněných.
Policejní dodávka přiváží k soudu pětici obviněných. | Foto: Reuters

K incidentu došlo v regionu Budaub v rozsáhlém a chudém severoindickém státě Uttarpradéš ve vesnici ležící asi 240 kilometrů od metropole Dillí.

Skandály znásilnění v posledních letech obrátily pozornost světa na situaci v Indii, obrovské protesty vyprovokovalo hromadné znásilnění mladé ženy v autobuse v prosinci 2012. Indická vláda loni zpřísnila tresty za hromadné znásilnění, viníci mohou dostat i trest smrti.

Problém v Indii ale překračuje legislativní rámec. Podle lidskoprávních aktivistů je v indické společnosti zakořeněna určitá tolerance vůči sexuálnímu násilí a případy znásilnění jsou mnohem častější, než se dozvídáme z médií či oficiálních statistik.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy