Indický soud odložil popravu mužů odsouzených za znásilnění

ČTK ČTK
14. 7. 2014 22:17
Čin tehdy velmi otřásl indickou společností, vyvolal celonárodní protesty a diskusi o zacházení se ženami v Indii.
Indové protestují proti násilí páchaném na ženách
Indové protestují proti násilí páchaném na ženách | Foto: Reuters

Dillí - Indický nejvyšší soud dnes odložil výkon trestu smrti pro další dvojici mužů odsouzenou za brutální znásilnění. Odsouzení se totiž odvolali proti verdiktu soudu nižší instance. Ten rozhodl, že patřili k šestici pachatelů, kteří v prosinci 2012 napadli a znásilnili dívku jedoucí v autobuse v Dillí. Třiadvacetiletá oběť jejich útok nepřežila.

Soudní proces s šesti pachateli trval sedm měsíců a kvůli povaze zločinu se často odehrával za zavřenými dveřmi. Zdramatizovala jej i smrt jednoho z obviněných, který byl nalezen oběšený ve své cele, kde údajně spáchal sebevraždu. V srpnu 2013 dillíský soud uložil tři roky vězení dalšímu pachateli znásilnění, kterému bylo v době spáchání zločinu pouze 17 let.

Čtyři zbývající pachatelé byli loni v září odsouzeni k trestu smrti. Na základě indických zákonů měli být muži popraveni oběšením. Právní systém jim však umožnil odvolat se k nejvyššímu soudu.

Soudní řízení se v Indii poměrně často táhnou i několik let - právě v důsledku odvolání odsouzených.

Obětí znásilnění byla třiadvacetiletá studentka medicíny, která se stala symbolem nebezpečí, kterému indické ženy čelí. Agentura Reuters připomíná, že v zemi je v průměru každých 21 minut ohlášen případ znásilnění.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

OECD varuje při zotavování ekonomiky před předčasným koncem státní pomoci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem pomoci ze strany vlád a centrálních bank, který by mohl ohrozit zotavování globální ekonomiky. Organizace to uvedla na úterní digitální tiskové konferenci, kde zveřejnila ekonomický výhled se zaměřením na skupinu největších ekonomik G20.

Světová ekonomika by podle OECD po loňském poklesu o 3,4 procenta zapříčiněném pandemií letos mohla vykázat růst o 5,7 procenta. To je o desetinu procentního bodu méně, než OECD uváděla ve své dřívější prognóze. V příštím roce by pak měl růst zpomalit na 4,5 procenta, což je o jednu desetinu procentního bodu více, než OECD předpokládala koncem května.

Rychlé obnovování ekonomiky vrací hrubý domácí produkt (HDP) zpět na úroveň před pandemií covidu-19. Přesto ale zůstává aktivita v mnoha rozvíjejících se zemích slabá kvůli nízké proočkovanosti, píše OECD.

Na příští dva roky počítá OECD s vysokou inflací. Růst spotřebitelských cen podle jejího dohadu dosáhne vrcholu ke konci letošního roku, kde se ve skupině 20 hlavních ekonomik vyšplhá na 4,5 procenta. Příští rok by měla inflace v zemích této skupiny zpomalit na 3,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy