Indický soud odložil popravu mužů odsouzených za znásilnění

ČTK ČTK
14. 7. 2014 22:17
Čin tehdy velmi otřásl indickou společností, vyvolal celonárodní protesty a diskusi o zacházení se ženami v Indii.
Indové protestují proti násilí páchaném na ženách
Indové protestují proti násilí páchaném na ženách | Foto: Reuters

Dillí - Indický nejvyšší soud dnes odložil výkon trestu smrti pro další dvojici mužů odsouzenou za brutální znásilnění. Odsouzení se totiž odvolali proti verdiktu soudu nižší instance. Ten rozhodl, že patřili k šestici pachatelů, kteří v prosinci 2012 napadli a znásilnili dívku jedoucí v autobuse v Dillí. Třiadvacetiletá oběť jejich útok nepřežila.

Soudní proces s šesti pachateli trval sedm měsíců a kvůli povaze zločinu se často odehrával za zavřenými dveřmi. Zdramatizovala jej i smrt jednoho z obviněných, který byl nalezen oběšený ve své cele, kde údajně spáchal sebevraždu. V srpnu 2013 dillíský soud uložil tři roky vězení dalšímu pachateli znásilnění, kterému bylo v době spáchání zločinu pouze 17 let.

Čtyři zbývající pachatelé byli loni v září odsouzeni k trestu smrti. Na základě indických zákonů měli být muži popraveni oběšením. Právní systém jim však umožnil odvolat se k nejvyššímu soudu.

Soudní řízení se v Indii poměrně často táhnou i několik let - právě v důsledku odvolání odsouzených.

Obětí znásilnění byla třiadvacetiletá studentka medicíny, která se stala symbolem nebezpečí, kterému indické ženy čelí. Agentura Reuters připomíná, že v zemi je v průměru každých 21 minut ohlášen případ znásilnění.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy