Do vesmíru letí družice navržená českými středoškoláky. Vyslal ji tam Elon Musk

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 12. 2024 14:42
Z americké Kalifornie odstartovala raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX, která vyslala na oběžnou dráhu tři desítky satelitů. Jedním z nich je i družice LASARsat, kterou navrhli čeští středoškoláci a která má přispět k řešení problému kosmického smetí.
Elon Musk.
Elon Musk. | Foto: Reuters

Tato družice má umožnit výzkum a další vývoj nápadu českých studentů, jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice. Start vysílala společnost SpaceX, kterou vlastní Elon Musk, na svých internetových stránkách a čeští studenti ho sledovali i osobně Vandenbergově vesmírné základně v Kalifornii.

Raketa vynesla do vesmíru tři desítky satelitů různých firem například pro sledování námořní, pozemní a letecké dopravy nebo k poskytování dat pro dlouhodobé předpovědi počasí. Jihokorejská vláda si u SpaceX v této misi objednala vynesení radarového satelitu se syntetickou aperturou (SAR).

Pětice českých středoškoláků v dubnu uspěla ve finále kategorie kosmonautika a letectví mezinárodní soutěže Conrad Challenge, kterou založila Nancy Conradová, manželka zesnulého Peta Conrada, třetího člověka na Měsíci. Finále se konalo v ústředí americké vesmírné agentury NASA v Houstonu.

Družice LASARsat umožní výzkum a další vývoj jejich vítězného nápadu, totiž jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice, a snížit tak množství kosmického odpadu. Satelit má podobu kostky o hraně deseti centimetrů a je vybaven několik přístroji.

Dnešní mise, nazvaná Bandwagon-2, je druhou v programu Bandwagon. První start v rámci tohoto programu se odehrál letos v dubnu a vynesena při něm byla desítka družic pro různé zákazníky.

V Břežanech sledovali start studenti v laserovém centru

Potlesk, nadšení i obavy, zda se vše povede, provázely dnešní sledování přímého přenosu ze startu družice českých středoškoláků z týmu LASAR v americké Kalifornii. Ve vánočně vyzdobeném laserovém centru HiLASE v Dolních Břežanech u Prahy si příležitost nenechalo ujít několik desítek lidí. Nechyběla devatenáctiletá gymnazistka Anna Krebsová z Plzně, která se na projektu podílela.

"Několik členů týmu LASAR je přímo u startovací plošiny v Kalifornii, máme na ně on-line napojení sem do Dolních Břežan a koordinujeme přenos z Ameriky," popsala studentka, která se zapojila i do komentování televizního přenosu. Stejně jako na ostatních členech týmu na ní bylo znát napětí, zda raketa odolá maximálnímu přetížení a vše se povede podle plánu.

Družici ve tvaru krychle s hranou o délce deset centimetrů studenti dokončili ve spolupráci s českými firmami během tří měsíců.

 

Právě se děje

Další zprávy