V den mezinárodního boje proti AIDS, který byl 1. prosince jsme pro Vás - společně s humanitární organizací Člověk v Tísni - připravili soutěž o tři nádherné hračky, které vyráběly ženy z chráněné dílny v namibijském Ketmanshoopu.
Dívky z dílny jsou většinou HIV pozitivní, jiné potkal osud matek-samoživitelek.
Soutěže se zúčastnily stovky zájemců. Výherci však mohli být jen tři:
- Lucie Kubová, Kroměříž (panenka)
- Tomáš Vlček, Velké Karlovice (nosorožec)
- Eliška Pekárková, Studeneves (opice)
Gratulujeme! Dárky Vám byly zaslány poštou.
Vy ostatní nezoufejte, chcete-li si pořídit také jedno zvířátko, můžete si jej zakoupit v obchodním domě Kotva v Praze, obchůdku Jednoho Světa v Klimentské 18 v Praze 1, nebo třeba v obchůdku Bonsai a Orient v Aši.
ONLINE ROZHOVOR: Ptejte se na AIDS v Africe
Denně se setkává s HIV pozitivními lidmi v Africe. Ví o jejich problémech, řeší je. V pátek dopoledne odpoví i vaše dotazy v online rozhovoru - Kateřina Verchuša.
INTERVIEW S LIWY: Všechno dělám pro syna
Doufám, že díky deníku lidé v České republice poznají, co to je HIV, když u člověka propukne naplno. Že na mém příběhu pochopí, jaké to je s virem žít.
BLOG: Deníček HIV pozitivní dívky
Dnes je světový den boje proti AIDS. Jak se svou nemocí bojuje Liwy Samaria, mladá namibijská dívka, si můžete přečíst v jejich zápiscích.
DOPIS OD LIWY: Zůstaňte silní, píše čtenářům
Milí čtenáři! Jmenuji se Livvy Samaria a desátého ledna 2007 mi bude jedenadvacet let. Žiji ve Windhoeku, hlavním městě Namibie...
Společnost Člověk v tísni působí v Namibii od roku 2003. Ve městě Keetmanshoop na jihu Namibie zřídil komunitní centrum a chráněnou dílnu pro lidi z rodin postižených HIV/AIDS nebo tuberkulózou. Ta vyrábí tradiční výrobky z korálků, skořápek ze pštrosích vajec, ozdobné tašky a látkové hračky. V dílně je zaměstnáno sedmačtyřicet žen a tři muži ze slumu Tseiblaagte. Tato práce je pro ně jediným zdrojem příjmů.
V oblasti jižní Namibie panuje obrovská nezaměstnanost. V zemi roste počet sirotků, jejichž rodiče zemřeli většinou na AIDS nebo tuberkulózu. Celkem je v Namibii smrtícím virem HIV nakaženo asi 20 procent veškerého dospělého obyvatelstva a země patří mezi jednu ze šesti zemí světa nejvíce postižených epidemií HIV/AIDS. Společnost Člověk v tísni realizuje v Keetmanshoopu také program psychosociální podpory pro rodiny a jednotlivce postižené tuberkulózou a HIV/AIDS. Uvedené projekty budou minimálně do roku 2008 financovány z prostředků fondu zahraniční rozvojové spolupráce vlády České republiky.