Soul - Jižní Korea obviní před Radou bezpečnosti OSN Severní Koreu z útoku na svou loď. Zároveň s KLDR přeruší obchodní výměnu a zakáže jejím plavidlům pohyb ve svých vodách.
Taková je reakce Soulu na březnové potopení korvety Čchonan, při němž zahynulo 46 jihokorejských námořníků. Vyšetřovatelé označili za jasnou příčinu neštěstí útok torpéda severokorejské výroby.
O jihokorejských odvetných opatřeních dnes v poselství k národu informoval prezident Jižní Koreje I Mjong-bak.
Jihokorejský ministr obrany Kim Te-jong zároveň oznámil, že Soul uspořádá společně s americkou armádou protiponorkové cvičení. Jih také na hranicích obnoví vysílání z tlampačů proti Severní Koreji a zúčastní se Američany vedeného cvičení k zadržování plavidel s podezřelým jaderným nebo zbrojním nákladem.
Spojené státy stojí za Soulem
Americký prezident Barack Obama na projev jihokorejského prezidenta reagoval prohlášením, že Spojení státy za Jižní Koreou stojí, a přislíbil jí plnou podporu.
Zároveň potvrdil, že se americké námořní síly zúčastní protiponorkového cvičení, jehož smyslem bude "zajistit připravenost (jihokorejských ozbrojených sil) a odradit případnou agresi".
"Stojíme za jihokorejskými požadavky, aby se KLDR okamžitě omluvila a potrestala ty, kdo za útokem stojí, a hlavně přestala ve svých agresivních aktivitách, které ohrožují bezpečnost na Korejském poloostrově," stojí dál v prohlášení Bílého domu, o kterém informovala americká CNN.
Jižní Korea o válku nestojí, ale je na ni připravena
Severní Korea musí být potrestána za své opakované provokace, řekl prezident a v projevu z národního Památníku války vypočítal "neustávající" akty agrese ze strany komunistické Severní Koreje, včetně pumového útoku v jihokorejském letadle, při němž v roce 1987 zahynulo všech 115 lidí na palubě.
"Naším hlavním cílem není vojenská konfrontace," ujistil prezident v projevu přenášeném televizí. Varoval však, že Soul už nebude trpět žádné další severokorejské provokace a je připraven při jakémkoliv dalším narušení svého vzdušného prostoru, teritoriálních vod nebo území okamžitě využít svého práva na sebeobranu.
"Vždy jsme tolerovali brutalitu Severní Koreje, znovu a znovu. Dělali jsme to proto, že jsme vždy byli vedeni opravdovou touhou po míru na Korejském poloostrově," citovala z prezidentova prohlášení agentura AP.
"Teď se ale věci změnily. Severní Korea zaplatí cenu odpovídající jejím provokačním aktům," řekl I Mjong-bak. "Budu pokračovat v přijímání tvrdých opatření s cílem přivést Sever k odpovědnosti."
Peking zatím zůstává neutrální
Během dneška mezitím v Číně odstartovala dvoudenní jednání mezi americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou a čínským prezidentem Chu Ťin-tchaem. Kromě úpravy kurzu juanu budou oba státníci hovořit o čínském postoji ke krizi na Korejském poloostrově.
Clintonová se bude snažit vyjednat v Pekingu podporu Číny pro uvalení mezinárodních sankcí na půdě OSN.
KLDR považuje obvinění z útoku za vyhlášení války
Severokorejský ústřední deník Rodong sinmun označil plánovaný projev prezidenta I Mjong-baka i výsledky vyšetřování útoku na jihokorejskou loď za "netolerovatelnou těžkou provokaci", rovnající se vyhlášení války.
"Zrádcovská skupina neunikne našemu nemilosrdnému trestu," citovala z deníku agentura KCNA.
Mezinárodní vyšetřovací komise minulý týden potvrdila, že jihokorejskou válečnou loď potopilo 26. března severokorejské torpédo. Zachránit z vod Žlutého moře se podařilo 58 členů posádky korvety Čchonan, 46 námořníků ale při nejhorším neštěstí jihokorejského válečného námořnictva od korejské války v letech 1950 až 1953 zahynulo. KLDR svou účast na incidentu vytrvale popírá.