Sdružení obyvatel uspělo s argumentem, že nový reaktor v největší jaderné elektrárně Šiga by mohl být v případě zemětřesení nebezpečný a mohla by z něj uniknout radioaktivita.
Žalobu proti elektrárně podali obyvatelé okolí atomové elektrárny už v roce 1999, když se Šiga-2 teprvě stavěl. Společnost Hokuriku Electric, která provozuje dvě atomové elektrárny, oznámila, že se proti rozhodnutí soudu odvolá a reaktor zatím vypínat nebude.
Obyvatelé proti elektrárnám
Občanským sdružením v Japonsku se jen za poslední tři roky podařilo zastavit plány na stavbu tří nových reaktorů. Poslední z nich byl reaktor, který zamýšlela postavit firma Kansai.
Japonsko má nedostatek přírodních zdrojů, a stavbu nových jaderných elektráren podporuje. Firma Hokuriku proto také argumentuje tím, že vláda označila reaktor Šiga-2 za naprosto bezpečný.
Infobox
- Šiga 2 je pětapadesátý jaderný reaktor v Japonsku
- Společnost Hokuriku ho spustila 15. března 2006
- Instalovaný výkon je 1,358 milionů kilowattů (jeden temelínský reaktor má 1000 MW)
- Dva reakory této firmy dodávají elektřinu pro dva miliony zákazníků
- Japonsko má po USA a Francii třetí největší výkon jaderných elektráren na světě
- Do roku 2010 chce vláda zvýšit podíl jaderných zdrojů ze 30 na 40 procent
Podle zpravodaje BBC v Japonsku je tento reaktor nejmodernější v zemi, a verdikt soudu tak vyvolává pochybnosti i o dalších čtyřiapadesáti japonských jaderných zařízeních.
Jejich pověst už poškodily předchozí bezpečnostní skandály.
Další skandály japonských reaktorů
V srpnu 2004 zabila unikající horká voda a pára z prasklého potrubí pět zaměstnanců jaderné elektrárny Kansai. Byla to zatím nejtragičtější nehoda v japonských atomových zařízeních.
O dva roky dříve se společnost Tokyo Electric Power přiznala, že po více než deset let falšovala bezpečnostní dokumentaci. Musela kvůli tomu uzavřít celkem 17 reaktorů.