Australský uran do Indie nedorazí

Red Zah, BBC, ČTK
3. 3. 2006 7:53
Sydney - Přestože se Indie v dohodě s americkým prezidentem zavázala zpřístupnit svá jaderná zařízení mezinárodním inspekcím, Austrálie svůj postoj nezmění a prodej uranu neobnoví.
Americký prezident George Bush vyrazil s manželkou do Indie. Už před jeho odletem dali indičtí obyvatelé jasně najevo, co si o jeho návštěvě myslí...
Americký prezident George Bush vyrazil s manželkou do Indie. Už před jeho odletem dali indičtí obyvatelé jasně najevo, co si o jeho návštěvě myslí... | Foto: Reuters

Australský ministr zahraničí Alexander Downer dnes řekl, že Austrálie nezmění svou politiku a nadále bude blokovat prodej uranu zemím, které se nepřipojily ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, což je případ Indie.

Austrálie má největší zásoby uranu a je jeho druhým největším producentem na světě.

Zahájení exportu do Indie by nastolilo otázku vývozu uranu i do zemí jako Izrael a Pákistán. Pro nás je snadnější zůstat u dosavadní politiky, řekl ministr. Austrálie nyní jedná o prodeji uranu Číně, ale to Downer označil za legitimní, protože Peking dohodu o nešíření podepsal.

Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody.
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody. | Foto: Reuters

Americký prezident George Bush ve čtvrtek v Indii uzavřel dohodu, která předpokládá sdílení americké jaderné technologie a zpřístupnění indických jaderných reaktorů mezinárodním inspektorům. Dohodu ale ještě musí schválit Kongres.

Příští týden je v Indii očekáván australský premiér John Howard s obchodní delegací. Austrálie hodlá do roku 2020 dovážet do Číny 9000 tun uranu ročně, avšak Canberra chce od Pekingu záruku, že materiál nebude vyvážen do dalších zemí, ani využit k vojenským účelům.

 

Právě se děje

Další zprávy