Australský uran do Indie nedorazí

Red Zah, BBC, ČTK
3. 3. 2006 7:53
Sydney - Přestože se Indie v dohodě s americkým prezidentem zavázala zpřístupnit svá jaderná zařízení mezinárodním inspekcím, Austrálie svůj postoj nezmění a prodej uranu neobnoví.
Americký prezident George Bush vyrazil s manželkou do Indie. Už před jeho odletem dali indičtí obyvatelé jasně najevo, co si o jeho návštěvě myslí...
Americký prezident George Bush vyrazil s manželkou do Indie. Už před jeho odletem dali indičtí obyvatelé jasně najevo, co si o jeho návštěvě myslí... | Foto: Reuters

Australský ministr zahraničí Alexander Downer dnes řekl, že Austrálie nezmění svou politiku a nadále bude blokovat prodej uranu zemím, které se nepřipojily ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní, což je případ Indie.

Austrálie má největší zásoby uranu a je jeho druhým největším producentem na světě.

Zahájení exportu do Indie by nastolilo otázku vývozu uranu i do zemí jako Izrael a Pákistán. Pro nás je snadnější zůstat u dosavadní politiky, řekl ministr. Austrálie nyní jedná o prodeji uranu Číně, ale to Downer označil za legitimní, protože Peking dohodu o nešíření podepsal.

Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody.
Americký prezident George Bush s indickým premiérem Manmóhanem Singhem po podpisu dohody. | Foto: Reuters

Americký prezident George Bush ve čtvrtek v Indii uzavřel dohodu, která předpokládá sdílení americké jaderné technologie a zpřístupnění indických jaderných reaktorů mezinárodním inspektorům. Dohodu ale ještě musí schválit Kongres.

Příští týden je v Indii očekáván australský premiér John Howard s obchodní delegací. Austrálie hodlá do roku 2020 dovážet do Číny 9000 tun uranu ročně, avšak Canberra chce od Pekingu záruku, že materiál nebude vyvážen do dalších zemí, ani využit k vojenským účelům.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Strana ukrajinského prezidenta propadla v místních volbách, neuspěla ve většině velkých městech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj utrpěl porážku v nedělních místních volbách na Ukrajině, když jeho strana Sluha národa ve většině velkých měst neuspěla. Informovaly o tom agentury AFP a DPA s odvoláním na průzkum mezi voliči při odchodu z volebních místností. Ve volbách se rozhodovalo o složení místních a regionálních rad a také o obsazení funkce starostů.

Hlasování bylo považováno za test pro Zelenského, bývalého komika, který bez politických zkušeností dokázal loni v dubnu jasně zvítězit v prezidentských volbách, mimo jiné díky svým slibům skoncovat s korupcí a ukončit válku s proruskými separatisty na východě země.

O tři měsíce později jeho nově vytvořená strana získala více než polovinu křesel v parlamentu. Od těchto triumfálních vítězství ale Zelenského strana neprovedla příliš mnoho konkrétních změn a její podpora výrazně klesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy