Bush je pro další rozvoj jaderné energetiky

Redakce ZAH, čtk
18. 2. 2006 16:28
Washington - Americký prezident George Bush se dnes vyslovil pro další podporu rozvoje jaderné energetiky "ve Spojených státech i v zahraničí".
Foto: Reuters

V tradičním sobotním rozhlasovém projevu zdůraznil, že navrhuje Kongresu schválit výdaje ve výši 250 milionů dolarů na výzkum nových technologií, které by umožnily opakovaně využívat vyhořelé jaderné palivo.

Bush prohlásil, že jeho iniciativa by měla zahrnovat i spolupráci s dalšími jadernými mocnostmi, jako jsou Rusko, Francie, Japonsko nebo Velká Británie. Tyto země by měly společně vytvořit "infrastrukturu pro zásobování ostatních zemí jaderným palivem".

"Společně vyvineme a vyrobíme nové, technicky dokonalejší reaktory a nové metody recyklace jaderného paliva. To nám umožní vyrábět více energie a zároveň dramaticky omezit množství jaderného odpadu i vedlejších produktů jaderné energetiky, které by mohly sloužit nestabilním režimům nebo teroristům k výrobě zbraní," prohlásil americký prezident.

Foto: Reuters

Bush se tak nepřímo vyjádřil k aktuálnímu problému ve vztahu s Íránem, který trvá na vývoji vlastního jaderného programu, včetně obohacování jaderného paliva. Mezinárodní společenství v čele s USA však podezírá Teherán, že chce zároveň vyvinout vlastní jaderné zbraně.

Americká vláda se tímto Bushovým projevem podle odborníků vrací k programu recyklace jaderného odpadu, podle něhož by několik málo zemí vyrábělo jaderné palivo a dodávalo je dalším státům pro výrobu elektrické energie.

"Odběratelské země by musely souhlasit s tím, že jaderná energetika bude sloužit jen mírovým účelům, a zřeknout se obohacování  uranu i zpracování jaderného odpadu," prohlásil Bush.

Americký prezident George Bush Kjótský protokol odmítá.
Americký prezident George Bush Kjótský protokol odmítá. | Foto: Reuters

Od recyklace Spojené státy upustily již v 70. letech minulého století právě z obavy, že by mohla vést k šíření jaderných zbraní. Nyní chce vláda podpořit vývoj nové technologie recyklace, která by výrazně komplikovala možnost využívat vedlejších produktů k výrobě jaderných zbraní.

Bushova podpora jaderné energetiky souvisí i s jeho záměrem snížit závislost USA na dovozu energetických surovin, zejména ropy. Prezident ve svém projevu poukázal na příklad Francie, která vyrábí již 78 procent své elektřiny z jádra. Zároveň zdůraznil, že Spojené státy od 70. let nepostavily žádnou novou jadernou elektrárnu, a dal najevo, že by se to mělo změnit.#reklama

 

Právě se děje

Další zprávy