Soud v USA pustil strážného, který zastřelil černocha

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 7. 2013 21:58
Spojenými státy hýbe případ George Zimmermana. Šlo o rasismus, nebo nutnou sebeobranu?
George Zimmerman a Tryvon Martin.
George Zimmerman a Tryvon Martin. | Foto: Reuters

Sanford (USA) - Porota soudu na Floridě v sobotu večer místního času (neděli ráno SELČ) v ostře sledovaném procesu zprostila obvinění George Zimmermana, který loni jako velitel místní dobrovolné hlídky zastřelil neozbrojeného černošského mladíka Trayvona Martina.

Případ ve městě Sanford znovu rozvířil debaty o rasismu v americké společnosti a také o kontrole zbraní. Verdikt vyvolal vlnu protestů, ke klidu poté vyzval i prezident Barack Obama.

Devětadvacetiletý Zimmerman tvrdil, že jej sedmnáctiletý mladík napadl a že střílel z legálně držené zbraně v sebeobraně. Pokud by mu porota neuvěřila, mohlo mu za vraždu hrozit až doživotí.

Porota, skládající se z šesti žen, se radila 16 hodin, než dospěla k rozhodnutí, že Zimmerman je nevinen. Soudkyně Debra Nelsonová jej pak propustila na svobodu.

"Pane Zimmermane, podepsala jsem rozsudek, který potvrzuje verdikt poroty. Váš elektronický náramek bude sňat u východu z této síně. Nemáte s tímto soudem už více co do činění," řekla.

Zimmerman na vynesení rozsudku zvlášť nereagoval, jen se lehce pousmál. "Jsem nadšený, že porota zabránila tomu, aby se z této tragédie stala fraška," řekl jeho advokát Don West. Zimmermanův další advokát Mark O´Mara ale varoval, že Zimmerman si nyní bude muset dávat pozor na svou bezpečnost, protože jsou lidé, kteří řekli, že neuznají případný osvobozující verdikt a pomstí se.

Zatímco uvnitř soudní síně se objímali Zimmermanovi příbuzní, zvenčí, kde se shromáždil převážně černošský dav, zněla před kamerami slova o bezpráví a nespravedlnosti.

"Spravedlnost dnes v případě Trayvona Martina a jeho rodiny selhala," prohlásila předsedkyně Národního sdružení barevných Roslyn Brocková a vyzvala ministerstvo spravedlnosti, aby případ přešetřilo.

"Vyhněte se násilnostem, to by vedlo jen k dalším tragédiím," varoval po vynesení verdiktu známý černošský aktivista Jesse Jackson. Stejně se později vyjádřil i prezident Obama. "Vím, že tento případ vyvolal silné vášně. A chápu, že vynesení verdiktu tyto vášně jen přiživí. Jsme ale země práva a promluvila porota," uvedl ve svém prohlášení. Podle něj by lidé měli respektovat, že rodiče zabitého chlapce si přejí, aby událost všechny přiměla k tichému zamyšlení, a nikoli k násilí.

Rovněž advokát Martinovy rodiny Benjamin Crump vyjádřil naději, že veřejnost bude reagovat na rozsudek klidně, podle agentury AP ale nebyl s to zakrýt svůj pocit, že se jedná o nespravedlnost. "Verdikt nás velmi rozesmutněl. Rodina má zlomené srdce," zdůraznil.

Hlavní žalobkyně v procesu řekla, že ji rozsudek zklamal, ale že ho přijímá. "Žijeme ve skvělé zemi, která má skvělý právní systém. Není dokonalý, ale je nejlepší na světě a respektujeme verdikt poroty," řekla jménem týmu žalobců.

Rozsudek vyvolal protesty

Přes výzvy ke klidu se podle místních médií po osvobozujícím rozsudku uskutečnily protestní pochody a shromáždění v řadě měst, například San Francisku, Chicagu, Washingtonu, Atlantě a Filadelfii. Žádné násilí ale zatím hlášeno nebylo.

Případ Trayvona Martina vzbuzuje v USA velké emoce.
Případ Trayvona Martina vzbuzuje v USA velké emoce. | Foto: Reuters

"To je konec našeho justičního systému. Spravedlnost není stejná pro všechny," prohlásila dvacetiletá Portoričanka Ashton Summerová.

Porota měla na výběr ze dvou verzí událostí z osudové únorové noci: podle obžaloby Zimmerman jako samozvaný kapitán noční hlídky vzal z frustrace zákon do vlastních rukou. Obhajoba naopak svého klienta vykreslovala jako svědomitého muže, který bděl nad bezpečím sousedů, když jej mladík napadl, srazil k zemi a otloukal mu hlavu o obrubník, a tak mladíka zastřelil v sebeobraně, protože se bál o vlastní život.

Na Floridě platí kontroverzní zákon o zákonné sebeobraně, který umožňuje v obavě o vlastní život spíše střílet než se spasit útěkem.

Místní policisté také po činu přijali Zimmermanovu verzi a nechali ho na svobodě. Byl zatčen až po více než šesti týdnech pod tlakem veřejných protestů a demonstrací, jejichž účastníci Martina označovali za oběť rasového útoku.

Původně lokální kauza postupně upoutala pozornost lidí po celých Spojených státech i federálního ministerstva spravedlnosti. Šéf místní policie pod tlakem odstoupil.

 

Právě se děje

Další zprávy