Apple jde proti FBI. Odmítá odblokovat iPhone střelce ze San Bernardina

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 17. 2. 2016 11:18
Americká firma Apple se bouří proti rozhodnutí soudu, aby odblokovala telefon Syeda Farooka. Ten - společně s manželkou - loni v prosinci zavraždil v kalifornském San Bernardinu 14 lidí. Údaje z jeho iPhonu 5c měly pomoci FBI s vyšetřováním komunikace střelců s teroristickou organizací Islámský stát. Generální ředitel společnosti se ale staví proti. "Vláda USA po nás chce něco, co prostě nemáme, a něco, co považujeme za nebezpečné vytvořit. Požádali nás, abychom udělali 'zadní vrátka' do iPhonů," tvrdí Tim Cook. Technologická firma vede s orgány činnými v trestním řízení vleklý spor ohledně toho, kam až mohou sahat hranice šifrování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Americká firma Apple se rozhodla napadnout soudní příkaz, podle kterého má zpřístupnit data v telefonu jednoho ze střelců z prosincového útoku v kalifornském San Bernardinu.

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se snaží odblokovat iPhone Syeda Farooka, který spolu se svou ženou loni v prosinci zastřelil 14 lidí.

Soud v Los Angeles rozhodl, že Apple musí poskytnout technickou podporu vyšetřovatelům, kteří se snaží získat z telefonu data. V praxi jde o odblokování bezpečnostního softwaru.

"Vláda Spojených států požaduje, aby Apple podnikl bezprecedentní krok, který ohrozí bezpečnost našich zákazníků," komentoval ve svém oficiálním prohlášení kauzu generální ředitel společnosti Tim Cook.

"Odmítáme tento příkaz, jehož důsledky by přesahovaly tento právní případ," vysvětluje.

Nejnovější přístroje Apple mají od roku 2014 ve výchozím nastavení zašifrovány informace jako například textové zprávy nebo fotografie. Lze se k nim dostat jen pomocí zadání číselného kódu. Po deseti nezdařilých pokusech o zadání hesla se data automaticky vymažou.

Sám Apple přiznává, že bez znalosti hesla k datům přístup nemá. Tato důmyslná šifrovací technologie byla zavedena v roce 2014 poté, co bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden zveřejnil velké množství utajovaných dat. To vyvolalo obavy o bezpečnost osobních údajů v elektronické podobě.

FBI naléhá, že zkoumá možnou komunikaci střelců s islamistickým hnutím Islámský stát (IS) a dalšími radikálními skupinami. Prosincový útok vyšetřuje jako teroristický čin.

Po Applu především chce, aby umožnil neomezený počet pokusů prolomit heslo v telefonu bez rizika smazání dat. Má se za to, že Farook používal čtyřciferný kód, což znamená, že existuje 10 000 možných kombinací.

"Nemáme s teroristy žádný soucit," ujišťuje Cook. Přesto má ale výhrady: "Vláda chce, abychom se nabourali do našich vlastních uživatelů a podkopali desítky let bezpečnostních opatření, která naše zákazníky chrání," vysvětluje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Útok ozbrojenců na tržišti v severní Nigérii si vyžádal nejméně 43 mrtvých

Neznámí ozbrojenci v severonigerijském státě Sokoto zabili nejméně 43 lidí. Podle agentury Reuters to dnes oznámila kancelář místního guvernéra. Dřívější informace hovořily o 30 mrtvých. Střelba začala na tržišti ve městě Goronyo v neděli večer a pokračovala do dnešního rána, uvedl v prohlášení guvernér Aminu Waziri Tambuwal.

Místní obyvatel a obchodník Iliyasu Abba agentuře Reuters sdělil, že v márnici ve všeobecné nemocnici v Goronyu je 60 těl. Dalším lidem se podle zdroje podařilo před střelci uprchnout, ale utrpěli zranění. "Ozbrojenci vtrhli na trh, jelikož tam bylo mnoho zákazníků a obchodníků," řekl. Útočníci podle něj nejprve trh obklíčili a pak začali střílet do všech směrů. Ozbrojenci podle Abby také nejprve přemohli policii, která se proti nim pokusila zakročit. Mluvčí policie na žádost o komentář nereagoval.

Místní guvernér v prohlášení požádal, aby byly do oblasti vyslány armádní posily.

Zdroj: ČTK
Další zprávy