V USA zatkli muže, který pomáhal teroristům ze San Bernardina. Plánoval i útok ve škole a na dálnici

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 12. 2015 11:12
Enrique Marquez byl ve čtvrtek obviněn z napomáhání teroristům - Sayedu Farookovi a jeho manželce Tashfeen Malikové, kteří počátkem prosince v kalifornském městě zastřelili čtrnáct lidí. Podle amerických justičních úřadů Marquez koupil dvě sportovní pušky, které pak Farook použil při vražedném útoku v San Bernardinu. S Farookem připravoval v roce 2011 teroristické akce, mimo jiné pumový útok na kalifornskou dálnici a další na vysokoškolský areál v kalifornském Riverside. V roce 2012 Marquez spolupráci s Farookem ukončil, o střelbě v San Bernardinu nebyl předem informován, uvedla policie.
Střelba v San Bernardinu
Střelba v San Bernardinu | Foto: Reuters

New York - Až 35 let vězení za podporu terorismu hrozí v USA muži, který byl zatčen při vyšetřování nedávného masakru v kalifornském San Bernardinu.

Zadrženým je dlouholetý přítel střelce Sayeda Farooka, Enrique Marquez. Soud ho ve čtvrtek obvinil ze tří zločinů a podle agentury AP se jedná o zásadní obrat ve vyšetřování nejvražednějšího atentátu v USA od roku 2001.

Islamista Farook se svou manželkou Tashfeen Malikovou počátkem prosince v kalifornském městě zastřelil čtrnáct lidí a dalších 22 zranil. Radikalizovaní muslimští manželé použili Marquezem dodané zbraně a nakonec zahynuli při přestřelce s policií.

Čtyřiadvacetiletý Marquez byl obžalován z materiálního napomáhání teroristům. Také z toho, že s Farookem připravoval v roce 2011 teroristické akce, mimo jiné pumový útok na kalifornskou dálnici a další na vysokoškolský areál v kalifornském Riverside. Čelí rovněž obvinění, že obelhal imigrační úřady fingovanou svatbou s jistou Ruskou, od které za to bral 200 dolarů měsíčně.

Marquez byl sousedem osmadvacetiletého Farooka, který ho prý před desítkou let přivedl k islámu. Marquez podle AP vypověděl, že konvertoval k islámu, když mu bylo zhruba 15 let; poté roky trávil většinu času u Farooka čtením, posloucháním a sledováním "materiálů islámského radikalismu včetně návodů k výrobě bomby". V roce 2012 prý Marquez ale spolupráci s Farookem ukončil a o střelbě v San Bernardinu nebyl údajně předem informován.

Marquez v době atentátu v San Bernardinu 2. prosince pracoval v baru v nedalekém městě Riverside. Hned po střelbě zavolal své matce, které řekl, že je v pořádku, ale že nepřijde domů, řekla podle AP sousedka Lorena Aguirreová.

"I když nejsou nyní důkazy o tom, že se Marquez účastnil atentátu či o něm věděl, jeho nákup dvou střelných zbraní a neupozornění úřadů na Farookův záměr spáchat někdy hromadnou vraždu měly smrtelné následky," prohlásila kalifornská prokurátorka Eileen Deckerová.

Na místo masakru v kalifornském San Bernardinu dnes přijede uctít památku obětí prezident Barack Obama. Šéf Bílého domu ve čtvrtek upozornil, že v zemi se mohou pohybovat další "izolovaní jednotlivci" se zločinnými úmysly nebo "malé teroristické skupiny", které mohou jednat z vlastní iniciativy. "Je obtížné je nalézt, předcházet útokům je v takových případech těžší," varoval prezident.

 

Právě se děje

Další zprávy