Vyšetřování vedené Mezinárodním trestním soudem (ICC) v súdánské krizové oblasti Dárfúr potvrdilo existenci "značného počtu masakrů velkého rozsahu, každý nejméně se stovkami obětí".
Lidé vražděni po stovkách
Celkově musely být v regionu podle soudu zavražděny tisíce civilistů. Zpráva, kterou v noci na dnešek v sídle OSN v New Yorku zveřejnil první prokurátor ICC Luis Moreno Ocampo, dále uvádí, že v Dárfúru musely být také stovky žen znásilněny.
Prokurátor soudu se sídlem v nizozemském Haagu ve zprávě předložené Radě bezpečnosti OSN potvrdil, že některé skupiny zapojené do zločinů v Dárfúru "jednaly s genocidními úmysly", tedy s cílem vyvraždit civilní obyvatelstvo.
Trestní stíhání hlavních viníků těchto válečných zločinů je pro ICC prioritou, zdůraznil Ocampo. Podle něj určitě bude podána řada žalob, avšak nemohl zatím uvést dobu, kdy k tomu dojde. Během pobytu v Súdánu získal dojem, že súdánská vláda nemá skutečný zájem potrestat viníky.
Zapečetěná obálka
Generální tajemník OSN Kofi Annan již loni požadoval, aby byly osoby zodpovědné za masové vraždění rychle postaveny před soud. Již vloni v dubnu předal prokurátoru Ocampovi zapečetěnou obálku se jmény 51 údajných válečných zločinců.
Podle vyšetřovatelů jsou na seznamu, vypracovaném mezinárodními experty, i jména členů súdánské vlády a velitelů jimi podporovaných arabských jezdeckých milicí. Jsou tam však i jména velitelů povstaleckých nearabských skupin, kteří opláceli teror terorem.
Súdán podepsal 5. května mírovou smlouvu s hlavní frakcí dárfúrských rebelů. Ta má ukončit válku, která na západě Súdánu zuřila od roku 2003 mezi místním nearabským obyvatelstvem a arabskými milicemi. V jejím důsledku zemřelo na 180 000 lidí a další dva miliony musely opustit své domovy.