Ostrý střet mezi předsedou soudu a obhájci Saddáma Husajna poznamenal třetí slyšení v procesu s bývalým iráckým prezidentem. Saddámovi obhájci opustili jednací místnost soudu poté, co se předseda tribunálu odmítl zabývat stížnostmi, které mu chtěli přenést.
Svůj postupu zdůvodnil tím, že se podle platného statusu vyjádří až k písemně podaným stížnostem. Následně se v soudní síni strhla hádka, kterou předsedající soudce Rizgar Amin ukončil až přerušením slyšení.
Saddámovi obhájci se po hodině a půl do soudní místnosti vrátili a proces tak byl obnoven. Podle vyjádření jednoho z nich, které citovala agentura Reuters, dostali šanci prezentovat před soudem své stížnosti na jeho legitimitu a také ohrožení vlastní bezpečnosti.
"Ať žije Saddám"
"Potřebuji pouze dvě minuty," naléhal na Amina bývalý americký ministr spravedlnosti Ramsey Clark, který bývalého iráckého prezidenta zastupuje. "Jestli mi je nedáte, odejdeme." Následně se obrátil na své kolegy a vyzval je k opuštění soudní místnosti.
Ve chvíli, kdy jeho právnici odcházeli, Saddám Husajn povstal a obvinil soud, že je řízen americkými okupanty. "Ať žije Irák, ať žije arabská republika," vykřikoval Husajn. Jeho nevlastní bratr a další obžalovaný Barzán al-Tikrítí se k jeho pokřiku přidal. "Ať žije Saddám. Proč nás rovnou nepopravíte a celé to neskončíte," provolával.
Frašky, ve kterou se dnešní slyšení proměnilo, někteří pozorovatelé očekávali. Naplňují se tak jejich obavy, že soud nenaplní očekávání, které do něj Američané, ale i současná irácká vláda vkládaly.
PŘECŤĚTE SI: Soud se Saddámem vrší pochybnosti
Husajn náhradníky odmítá
Pokud by se právníci Saddáma Husajn odmítli procesu dále účastnit, mohou za ně soudci najmenovat náhradníky. Šéf tribunálu už Husajna před touto alternativou varoval.
"Takto jmenované lidi odmítnu," odpověděl mu bývalý irácký prezident.
Z původního třináctičlenného týmu obhájců byli od zahájení procesu, tedy od 19. října, dva advokáti zavražděni a jeden uprchl ze strachu o život z Iráku.
O vraždách obhájců ČTĚTE ZDE
Před soudem mělo dnes podle původních informací vypovídat tři až pět svědků. Obžalovaným včetně Saddáma Husajna hrozí až trest smrti, přičemž případný hrdelní rozsudek by musel být podle iráckého práva vykonán do 30 dnů.
PŘEČTĚTE SI: Pravidla procesu se Saddámem: otázky a odpovědi