Bývalou argentinskou prezidentku Fernándezovou Kirchnerovou obžalovali z korupce

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 12. 2016 21:49
Argentinský soud v úterý přijal k projednání obžalobu bývalé prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové z korupce při zadávání veřejných zakázek. Fernándezová čelí i dalším obviněním včetně praní špinavých peněz a podvodu.
Cristina Fernándezová Kirchnerová.
Cristina Fernándezová Kirchnerová. | Foto: Reuters

Buenos Aires – Argentinský soud dnes přijal k projednání obžalobu bývalé prezidentky Cristiny Fernándezové Kirchnerové z korupce při zadávání veřejných zakázek. Informovala o tom agentura AP. Fernándezová, kterou loni v úřadu hlavy státu vystřídal Mauricio Macri, čelí ve vlasti i dalším obviněním včetně praní špinavých peněz a podvodu.

Soudce Julián Ercolini dnes podle místního listu Clarín přijal i obžaloby podnikatele Lázara Báeze a dvou bývalých členů argentinské vlády – Julia Miguela de Vida a Josého Lópeze. De Vido byl ministrem plánování a veřejných investic, López byl jeho náměstkem pro veřejné stavby.

Kromě obžalovaných byl do případu korupce při financování veřejných staveb údajně zapleten i zesnulý manžel Fernándezové a bývalý prezident Néstor Kirchner.

Soudce Ercolini dnes také nařídil zmrazit majetek Fernándezové ve výši deseti miliard argentinských pesos (16 miliard Kč), uvedl Clarín.

Fernándezovou z korupce obvinili letos v dubnu, v květnu se přidalo i obvinění z podílu na prodeji několika miliard dolarů centrální banky, jehož smyslem bylo podpořit nestabilní argentinskou měnu. K transakcím došlo údajně v posledních dnech její vlády. Spolu s ní byl tehdy obviněn i exministr financí Axel Kicillof, bývalý prezident centrální banky Alejandro Vanoli a dalších 12 někdejších činitelů. Podle úřadů přišel stát tímto postupem v přepočtu o více než 134 miliard korun.

Fernándezová, která loni skončila ve funkci po osmi letech vládnutí následujících po čtyřech letech vlády jejího manžela Néstora Kirchnera, veškerá obvinění odmítá a prohlašuje, že je obětí politického pronásledování.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA přestanou Hongkongu připisovat zvláštní status, budou s ním jednat jako se zbytkem pevninské Číny

USA přestanou připisovat Hongkongu zvláštní status a budou s touto poloautonomní čínskou provincií nově jednat jako se zbytkem pevninské Číny. Exekutivním příkazem to nařídil prezident Donald Trump v reakci na přijetí nového bezpečnostního zákona pro Hongkong, který prosadil Peking. Trump rovněž podepsal zákon, jež uvaluje sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí a uskutečňování tohoto kontroverzního zákona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy