Jeruzalém - Komu patří Franz Kafka? Několikaletá bitva o pozůstalost Maxe Broda, přítele Franze Kafky a zachránce jeho rukopisů, stále nedospěla ke konci.
Tvrdý spor mezi dcerami Brodovy sekretářky a státem Izrael se často ztrácí v detailech natolik, že by se pražskému spisovateli proces zajisté líbil.
Během posledního stání u telavivského rodinného soudu generální prokurátor Jehuda Weinstein znovu zopakoval, že listy papíru s Kafkovými texty patří veřejnosti a měly by tudíž skončit v jeruzalémské Národní knihovně.
Max Brod strávil konec života v Izraeli, kde v roce 1968 zemřel. Právě jeho závěť je jádrem celého problému.
"Rukopisy, dopisy a ostatní dokumenty, ať jsou darovány knihovně Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, Městské knihovně v Tel Avivu či některému jinému veřejnému archívu v Izraeli, nebo mimo něj," napsal podle listu Haarec Brod před smrtí.
Sekretářka a její dcery
Brod ještě stihl požádat svou sekretářku Esther Hoffeovou, aby se o literární pozůstalosti postarala. Ta ale část rozprodala a zbytek uložila do trezorů v Curychu a Tel Avivu. Její dcery teď tvrdí, že zbytky patří jim, proti čemuž se izraelský stát brání.
"To je moje! To je moje!" křičela podle médií Eve Hoffeová v Curychu, když před čtyřmi lety policie dokumenty zabavovala.
"Vypadáto, že zesnulý (Brod), který byl židovského původu a sionistou a přišel do Izraele poté, co Prahu obsadili nacisté, chtěl, aby tato literární památka zůstala v Izraeli, jež byl středem jeho života a kde také zemřel," dodal nejvyšší prokurátor Weinstein.
Zároveň zaútočil na tvrzení sester, že jim matka vše odkázala v závěti.
Literární historici víc než o památce hovoří o pokladu. Kafka během života spálil odhadem 90 procent své práce. To co Brod zachránil a o co se teď v Izraeli soudí má tedy nedozírnou hodnotu. Experti vědí, že většina rukopisů stále nebyla prostudována. Zajímají je hlavně Brodovy deníky a zápisky, díky kterým by mohli obohatit Kafkův životopis.