Soud nařídil přepočítání hlasů v rumunských volbách

Martin Novák Martin Novák
11. 12. 2009 13:22
Úřadující prezident Traian Basescu ještě nemá další mandát jistý
Krabice s volebními lístky na cestě do sídla Centrální volební komise v Bukurešti.
Krabice s volebními lístky na cestě do sídla Centrální volební komise v Bukurešti. | Foto: Reuters

Bukurešť - Rumunský ústavní soud dnes nařídil přepočítání hlasů anulovaných po druhém kole prezidentských voleb.

Vyhověl tak stížnosti opoziční sociální demokracie, která považuje vítězství dosavadního prezidenta Traiana Baseska za výsledek zfalšování a zmanipulování voleb.

Druhé kolo nedělních prezidentských voleb vyhrál Basescu - pravicový politik, bývalý starosta Bukurešti a kdysi kapitán námořní lodi - velmi těsně.

Svého rivala - sociálního demokrata Mirceu Geoanu - porazil poměrem 50,3 ku 49,7 procentům.

Získal tedy zhruba o 70 tisíc hlasů více. Přesto, že poslední průzkumy dávaly větší šanci Geoanovi.

Mircea Geoana.
Mircea Geoana. | Foto: Reuters

Noc z neděle na pondělí byla v Rumunsku plná emocí. Někomu přinesla hořké zklamání, jinému radost. První projekce tvrdily, že Geoana vyhrál.

Sociální demokrat a bývalý rumunský velvyslanec ve Washingtonu se dokonce prohlásil vítězem. Předčasně, nad ránem se situace začala měnit.

Sociální demokraté nicméně porážku odmítli uznat. Oznámili, že mají důkazy o zmanipulování výsledku ve prospěch Baseska.

S porážkou se nesmířili. "Máme důkazy o kupování hlasů a vhazování neexistujících hlasů do volebních uren," řekl Geoana. Jeho stranický kolega Liviu Dragnea pak oznámil, že sociální demokraté žádají anulování výsledků a opakování druhého kola.

OBSE: Je to v pořádku

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), jejíž zástupci na volby dohlíželi, označila hlasování za demokratické a standardní. Stížnosti by však podle OBSE měly být co nejrychleji vyšetřeny.

Foto: Aktuálně.cz

O vítězství Baseska rozhodly hlasy 148 tisíc Rumunů, kteří volili v zahraničí.

Výsledkem voleb je především prodloužení nejistoty a odklad půjčky Mezinárodního měnového fondu ve výši dvaceti miliard eur. MMF chce peníze Bukurešti předat, až bude vytvořena stabilní vláda.

Většinová koalice se přitom v říjnu rozpadla. Poté, co ji opustili sociální demokraté na protest proti odvolání "jejich" ministra vnitra. Prezidentské volby měly vést k vytvoření nového kabinetu, který získá důvěru parlamentu.

To teď bude těžké, protože Basescu a jeho případný nový kandidát na premiéra zřejmě nebudou mít za současné polarizace rumunské politické scény v parlamentu dostatečnou podporu.

Brusel přitom na Rumunsko tlačí, aby přitvrdilo v boji s rozšířenou korupcí a organizovaným zločinem.

Nespokojen byl i Berlusconi

V Evropské unii se zatím stalo jen jednou, že některý politik odmítl výslovně uznat porážku. V roce 2006 Silvio Berlusconi, když těsně prohrál v parlamentních volbách s levicovým blokem, vedeným bývalým předsedou Evropské komise Romanem Prodim.

Opakování voleb ale nežádal a odešel do opozice.

 

Právě se děje

Další zprávy