Soud, kvůli němuž odmítá odpustit 300 000 žen, skončil

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 5. 2013 16:13
Jakýkoliv trest bude pouze v řádu minut za každou z nás, připomněla jedna z obětí
Náhrady PIP se používaly v 65 zemích světa.
Náhrady PIP se používaly v 65 zemích světa. | Foto: Reuters

Marseille - Ve Francii končí monstrproces s pěti členy vedení firmy Poly Implant Prothèse (PIP), která v letech 1992 až 2010 vyráběla závadné prsní implantáty.

Náhrady PIP se používaly v 65 zemích světa, žalobu podalo přes 7500 žen. U více než 2500 pacientek v mnoha zemích, včetně Česka, praskající prsní náhrady vyvolaly záněty a další komplikace.

Levnější a méně odolný průmyslový silikon byl použit až v 80 % implantátů, čímž francouzský výrobce ušetřil miliony eur.

Zakladateli a čtyřem manažerům kdysi třetí největší firmy svého druhu na světě za to teď hrozí až pět let vězení. To ale 300 tisícům žen, kterým lékaři do těla nevědomky voperovali nebezpečnou látku, způsobenou újmu vykompenzuje jen těžko.

Rozsudek bude znám až za několik měsíců, podle mnoha žen je však výše trestu bezpředmětná. "Jakkoliv dlouhý trest bude pouze v řádu minut za každou z nás, což je naprosto bezvýznamné," řekla agentuře AFP jedna z poškozených Joelle Manighettiová.

Pacientkám v řadě zemí bylo doporučeno, aby si implantáty nechaly vyměnit, více než čtyřem tisícům ženám ale do té doby praskly a tisíce dalších jich musí chodit na pravidelné kontroly. Některým dokonce uvolněný silikon putuje tělem.

Dali mi do těla kus matrace

Plastický chirurg ukazuje na objektiv identifikační kartu se sériovými čísly silikonových implantátů. Jde o implantáty francouzské společnosti Poly Implant Prothese (PIP), které se ukázaly jako vadné a ženy si je musí nechat vyměnit.
Plastický chirurg ukazuje na objektiv identifikační kartu se sériovými čísly silikonových implantátů. Jde o implantáty francouzské společnosti Poly Implant Prothese (PIP), které se ukázaly jako vadné a ženy si je musí nechat vyměnit. | Foto: Reuters

"Cítila jsem se, jako by ve mně tikala časovaná bomba. Když jdete k doktorovi a on vám dá lék, neptáte se ho, jestli je bezpečný. Prostě předpokládáte, že je. Představa, že v sobě mám kus matrace a bůh ví čeho ještě, je prostě odporná," svěřila se CNN další oběť Rowena Mackintoshová.

Z toho, co ji potkalo, ale viní i úřady, které podle ní měly složení náhrad kontrolovat. "Pokud je to určeno do vašeho těla, stejně jako pilulka - pakliže je to zdravotnický materiál -, měl by to ohlídat stát," tvrdí.

Poškozené ženy se shodují, že se cítí, jako by je někdo otrávil. Apelují na francouzskou justici, aby vedení dnes již zkrachovalé firmy PIP udělila co nejvyšší trest.

Místo nových prsou další jizvy

Krom zdravotní a psychické újmy byly podvedené ženy poškozeny také finančně; 48letá Christine Micchiová z Aix-en-Provence v roce 2007 za nová prsa zaplatila 4 tisíce eur. "Po dvou letech praskly. Musela jsem na další operaci, mám další jizvy a unikl mi silikon do těla, takže musím být pod lékařským dohledem. Zezačátku jsem byla i na antidepresivech," svěřila se britskému deníku The Guardian.

Obzvláště kruté je na celé věci to, že se velká část žen, jimž byly závadné implantáty voperovány, zotavovala z karcinomu prsu. Opětovné vymodelování poprsí se mělo stát úspěšným a šťastným završením jejich léčby. V Česku byly implantáty PIP dokonce jediné, jež po odstranění nádoru hradily pojišťovny.

Šéf výrobce se omluvil. Tři roky po skandálu

 Jean-Claude Mas během ztotožnění na policii.
Jean-Claude Mas během ztotožnění na policii. | Foto: Reuters

Jan Spiveyová řekla listu London Evening Standard, že po odstranění prsních žláz doufala, že je vložení implantátů její poslední operací. Brzy po zákroku se ale objevily komplikace. Přišly otoky, změny na bradavkách a odstranění mízních uzlin. Spiveyová proto neváhala k soudu v Marseille na jihu Francie přicestovat z Velké Británie. "Jsem tu, abych na Vás apelovala, abyste všem těm, kdo terorizovali tolik žen, vyměřili spravedlivý trest."

O bezohlednosti Poly Implant Prothès svědčí i to, že se její třiasedmdesátiletý zakladatel Jean-Claude Mas a jeho nejbližší spolupracovníci pokoušeli zamaskovat stopy. Likvidovaly se implantáty i dokumentace. Mas navíc založil jinou firmu, přečerpal do ní peníze a nechal PIP zkrachovat.

První omluva přišla až v dubnu letošního roku. "Omlouvám se žalující straně za gel, který PIP od roku 1992 užívala," prohlásil během šestého dne procesu. Žalobce tím nicméně neobměkčil - státní zástupce Jacques Dallest v úterý požádal soud, aby Mase poslal na čtyři roky do vězení a uložil mu pokutu ve výši 100 tisíc eur.

Obrovského soudního procesu v kongresovém paláci v centru Marseille se osobně zúčastnily celé stovky postižených žen. Jeden z největších procesů v dějinách země vyjde francouzské daňové poplatníky na 800 tisíc eur.

 

Právě se děje

Další zprávy