Soud, který Česko neuznává, soudí Dárfúr

rst, Reuters
27. 2. 2007 14:10
Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) obvinil ministra pro humanitární záležitosti Súdánu a bývalého vojenského velitele z válečných zločinů spáchaných v Dárfúru.

Hlavní žalobce mezinárodního tribunálu, ustaveného speciálně za účelem trestání válečných zločinů, Luis Moreno-Ocampo požádal o předvolání Ahmeda Harúna a velitele Alího Muhammada Alí Abdal Rahmána, známého jako Alí Kušíb.

Harún, který je v současnosti súdánským ministrem pro humanitární záležitosti, měl v době, kdy ke zločinům mělo dojít, na starosti bezpečnost Dárfúru. Alí Kušíb stál v čele arabských milicí džandžauí a byl označen za organizátora útoků na vesnice kolem Mukdžaru, Bindisi a Garsílu, kde podle svědků byly popraveny stovky mužů.

Sudánský prezident Umar Bašir veškerá obvinění z genocidy v Dárfúru odmítá
Sudánský prezident Umar Bašir veškerá obvinění z genocidy v Dárfúru odmítá | Foto: Reuters

"Doufám, že tato obvinění zajistí, že dny absolutní beztrestnosti za hrozné zločiny v Dárfúru skončily," uvedl pro Reuters Richard Dicker z americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Důkazy o vraždách a znásilněních

Moreno-Ocampo má důkazy, že oba muži nesou "zodpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v Dárfúru v letech 2003 a 2004."

Vyšetřovatelé v prosinci přinesli rozsáhlé důkazy o znásilňování, mučení, vraždění a sexuálním obtěžování v této nestabilní súdánské provincii. Nyní se čeká, zda prokurátor vznese obvinění také proti dalším vysokým vládním činitelům.

Od roku 2003 bylo v Dárfúru zabito asi 200 000 lidí a další zhruba 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů (na snímku uprchlický tábor).
Od roku 2003 bylo v Dárfúru zabito asi 200 000 lidí a další zhruba 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů (na snímku uprchlický tábor). | Foto: Reuters

Podle odborníků bylo od roku 2003 v Dárfúru zabito asi 200 000 lidí a dalších zhruba 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů. Podle vlády v Chartúmu však zahynulo pouze 9000 lidí.

V březnu 2005 požádala Rada Bezpečnosti OSN tento soud, aby začal vyšetřovat zločiny v Dárfúru, které Spojené státy nazývají genocidou. Chártúm však veškerá obvinění z podpory rebelů, kteří nájezdy na vesnice podnikali, odmítá.

Súdán soudí po svém

Sudánský ministr spravedlnosti Mohamed Alí Mardí uvedl, že ICC nemá žádnou pravomoc nad občany Sudánu. Nedovolí proto nikomu z nich stanout před soudem v zahraničí. Soudit je prý může jedině soud v Chártúmu.

Jenže lidskoprávní organizace uvádějí, že vyšetřování a soudní procesy vedené Chártúmem jsou spíše divadélkem, než skutečným justičním procesem.

Foto: Aktuálně.cz

Někteří odborníci na Súdán tvrdí, že tamní vláda nechce, aby v Dárfúru působily mezinárodní mírové jednotky OSN, které by měly podpořit 7000 vojáků Africké unie, protože se obává, že by vojáci OSN pomáhali haagskému soudu zatýkat podezřelé.

Soud bez ČR a USA

ICC vznikl v roce 2002 jako první světový stálý tribunál, jehož úkolem je soudit osoby obviněné ze zločinů proti lidskosti, genocidy a válečných zločinů po celém světě. Vydal už několik žalob na ugandské povstalce z Armády božího odporu (LRA) a obvinění vznesl i proti vůdci konžských milicí Thomasi Lubangovi (o případu čtěte ZDE).

Spojené státy proti mezinárodnímu trestnímu soudu hlasitě vystupují, protože může soudit prezidenty, soudce a další ústavní činitele. USA se bojí, že by projednávané případy mohly být politicky motivované.

Česká republika se k USA připojila, a je tak jedinou zemí Evropské unie, jež smlouvu o zřízení tribunálu k souzení válečných zločinů, agrese, genocidy a zločinů proti lidskosti neratifikovala.

Súdán odmítá do Dárfúru pustit mírové jednotky OSN
Súdán odmítá do Dárfúru pustit mírové jednotky OSN | Foto: Reuters

"Tímto postojem ukazuje česká vláda světu svou lhostejnost k obětem těch nejzávažnějších mezinárodních zločinů posledních desetiletí," uvedli tento týden v prohlášení zástupci české pobočky Amnesty International, společnosti Člověk v tísni, Českého červeného kříže a Ligy lidských práv.

Nejnovější trestní soud v Haagu - odlišný od toho, který soudí válečné zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) i toho, který posuzuje žaloby jednoho členského státu OSN na druhý (ICJ) - má pravomoc stíhat a soudit pachatele genocidy, zločinů proti lidskosti či válečných zločinů jedině za podmínky, že tak neučinil jejich vlastní stát.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

KLDR provedla další test. Byl úspěšný, tvrdí

Severní Korea oznámila, že provedla "velice významný" test na základně Sohe, kterou v minulosti využívala k vynášení raket do vesmíru. Test se uskutečnil v pátek v noci a byl úspěšný, uvedla státní média bez dalších podrobností.

Nejnovější výzkumné poznatky v obranné sféře byly podle agentury KCNA využity k dalšímu posílení "spolehlivého jaderného odstrašování".

Podobné oznámení vydala Severní Korea už 8. prosince. Americký prezident Donald Trump tehdy na twitteru uvedl, že severokorejský vůdce Kim Čong-un riskuje. Jestliže podle něj bude pokračovat v nepřátelských krocích, ztratí "všechno".

Aktualizováno před 55 minutami

Dálnici D2 u Lanžhota směrem na Slovensko uzavřela nehoda

Na dálnici D2 u Lanžhota ve směru na Slovensko se nad ránem stala nehoda dodávky a nákladního auta a dálnice byla přes dvě hodiny neprůjezdná, nyní je již průjezdná alespoň jedním pruhem.

Policisté dopravu odkláněli na sjezdu na Břeclav přes město a přes Lanžhot. Nehoda si podle mluvčí záchranky vyžádala jen jedno lehké zranění, řekla její mluvčí Hedvika Kropáčková.

"Na místě jsme ošetřili jednoho muže s poraněnou rukou, jeho stav nevyžadoval ani převoz do nemocnice," doplnila Kropáčková. Podle mluvčího policie Petra Zámečníka se pravděpodobně řidič dodávky nevěnoval dostatečně řízení a zezadu narazil do nákladního auta s přívěsem. "Přívěs se překlopil na zem a dálnici zablokoval," popsal situaci.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Novozélandští potápěči hledají poslední dvě oběti sopky

Policejní potápěči znovu začali prohledávat vody blízko novozélandského ostrova White Island, kde v pondělí vybuchla sopka. Cílem je najít dvě zbývající těla obětí výbuchu, uvedla novozélandská policie. Nejméně jedno tělo bylo spatřeno ve vodě a záchranáři se v sobotu na ostrov nevrátí, uvedl server BBC.

V pátek se při vysoce rizikové operaci podařilo z ostrova dostat šest těl, která byla poslána k identifikaci do Aucklandu. Při erupci podle současných zpráv zemřelo 14 osob, kolem 20 osob zůstává v intenzivní péči v nemocnici kvůli těžkým popáleninám.

Další zprávy