Soud, který Česko neuznává, soudí Dárfúr

rst, Reuters
27. 2. 2007 14:10
Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) obvinil ministra pro humanitární záležitosti Súdánu a bývalého vojenského velitele z válečných zločinů spáchaných v Dárfúru.

Hlavní žalobce mezinárodního tribunálu, ustaveného speciálně za účelem trestání válečných zločinů, Luis Moreno-Ocampo požádal o předvolání Ahmeda Harúna a velitele Alího Muhammada Alí Abdal Rahmána, známého jako Alí Kušíb.

Harún, který je v současnosti súdánským ministrem pro humanitární záležitosti, měl v době, kdy ke zločinům mělo dojít, na starosti bezpečnost Dárfúru. Alí Kušíb stál v čele arabských milicí džandžauí a byl označen za organizátora útoků na vesnice kolem Mukdžaru, Bindisi a Garsílu, kde podle svědků byly popraveny stovky mužů.

Sudánský prezident Umar Bašir veškerá obvinění z genocidy v Dárfúru odmítá
Sudánský prezident Umar Bašir veškerá obvinění z genocidy v Dárfúru odmítá | Foto: Reuters

"Doufám, že tato obvinění zajistí, že dny absolutní beztrestnosti za hrozné zločiny v Dárfúru skončily," uvedl pro Reuters Richard Dicker z americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Důkazy o vraždách a znásilněních

Moreno-Ocampo má důkazy, že oba muži nesou "zodpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v Dárfúru v letech 2003 a 2004."

Vyšetřovatelé v prosinci přinesli rozsáhlé důkazy o znásilňování, mučení, vraždění a sexuálním obtěžování v této nestabilní súdánské provincii. Nyní se čeká, zda prokurátor vznese obvinění také proti dalším vysokým vládním činitelům.

Od roku 2003 bylo v Dárfúru zabito asi 200 000 lidí a další zhruba 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů (na snímku uprchlický tábor).
Od roku 2003 bylo v Dárfúru zabito asi 200 000 lidí a další zhruba 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů (na snímku uprchlický tábor). | Foto: Reuters

Podle odborníků bylo od roku 2003 v Dárfúru zabito asi 200 000 lidí a dalších zhruba 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů. Podle vlády v Chartúmu však zahynulo pouze 9000 lidí.

V březnu 2005 požádala Rada Bezpečnosti OSN tento soud, aby začal vyšetřovat zločiny v Dárfúru, které Spojené státy nazývají genocidou. Chártúm však veškerá obvinění z podpory rebelů, kteří nájezdy na vesnice podnikali, odmítá.

Súdán soudí po svém

Sudánský ministr spravedlnosti Mohamed Alí Mardí uvedl, že ICC nemá žádnou pravomoc nad občany Sudánu. Nedovolí proto nikomu z nich stanout před soudem v zahraničí. Soudit je prý může jedině soud v Chártúmu.

Jenže lidskoprávní organizace uvádějí, že vyšetřování a soudní procesy vedené Chártúmem jsou spíše divadélkem, než skutečným justičním procesem.

Foto: Aktuálně.cz

Někteří odborníci na Súdán tvrdí, že tamní vláda nechce, aby v Dárfúru působily mezinárodní mírové jednotky OSN, které by měly podpořit 7000 vojáků Africké unie, protože se obává, že by vojáci OSN pomáhali haagskému soudu zatýkat podezřelé.

Soud bez ČR a USA

ICC vznikl v roce 2002 jako první světový stálý tribunál, jehož úkolem je soudit osoby obviněné ze zločinů proti lidskosti, genocidy a válečných zločinů po celém světě. Vydal už několik žalob na ugandské povstalce z Armády božího odporu (LRA) a obvinění vznesl i proti vůdci konžských milicí Thomasi Lubangovi (o případu čtěte ZDE).

Spojené státy proti mezinárodnímu trestnímu soudu hlasitě vystupují, protože může soudit prezidenty, soudce a další ústavní činitele. USA se bojí, že by projednávané případy mohly být politicky motivované.

Česká republika se k USA připojila, a je tak jedinou zemí Evropské unie, jež smlouvu o zřízení tribunálu k souzení válečných zločinů, agrese, genocidy a zločinů proti lidskosti neratifikovala.

Súdán odmítá do Dárfúru pustit mírové jednotky OSN
Súdán odmítá do Dárfúru pustit mírové jednotky OSN | Foto: Reuters

"Tímto postojem ukazuje česká vláda světu svou lhostejnost k obětem těch nejzávažnějších mezinárodních zločinů posledních desetiletí," uvedli tento týden v prohlášení zástupci české pobočky Amnesty International, společnosti Člověk v tísni, Českého červeného kříže a Ligy lidských práv.

Nejnovější trestní soud v Haagu - odlišný od toho, který soudí válečné zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) i toho, který posuzuje žaloby jednoho členského státu OSN na druhý (ICJ) - má pravomoc stíhat a soudit pachatele genocidy, zločinů proti lidskosti či válečných zločinů jedině za podmínky, že tak neučinil jejich vlastní stát.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Brazilci nedokázali porazit ani Nigérii, Neymar se zranil

Fotbalisté Brazílie ani ve druhém přípravném utkání v Singapuru nedokázali porazit soupeře z Afriky. S Nigérií dnes remizovali 1:1 stejně jako ve čtvrtek se Senegalem. Zápas nedohrála jejich největší hvězda, útočník Neymar odkulhal ze hřiště už ve 12. minutě se zraněným levým stehnem.

Sedmadvacetiletý Neymar ve čtvrtek odehrál stý reprezentační zápas a stal se sedmým brazilským fotbalistou, který to dokázal. Dnes ho ale už krátce po zahájení duelu musel vystřídat Philippe Coutinho.

Nigerijci v poločase vedli po brance Johna Ariba, který nebojácně vběhl do vápna, obhodil si stopera Marquinhose a prostřelil gólmana Edersona. Krátce po přestávce vyrovnal Casemiro, jenž zblízka doklepl do sítě míč odražený od břevna.

Brazilci po červencovém triumfu na Copě América ještě nezvítězili. Ve třech ze čtyř přípravných zápasů remizovali a s Peru prohráli.

Argentina bez potrestaného Lionela Messiho rozstřílela Ekvádor 6:1. Proti jihoamerickému soupeři si zahráli také Slováci, tým českého kouče Pavla Hapala remizoval v Bratislavě s Paraguayí 1:1.

Další zprávy