Soud, který Česko neuznává, soudí Dárfúr

rst, Reuters
27. 2. 2007 14:10
Haag - Mezinárodní trestní soud (ICC) obvinil ministra pro humanitární záležitosti Súdánu a bývalého vojenského velitele z válečných zločinů spáchaných v Dárfúru.

Hlavní žalobce mezinárodního tribunálu, ustaveného speciálně za účelem trestání válečných zločinů, Luis Moreno-Ocampo požádal o předvolání Ahmeda Harúna a velitele Alího Muhammada Alí Abdal Rahmána, známého jako Alí Kušíb.

Harún, který je v současnosti súdánským ministrem pro humanitární záležitosti, měl v době, kdy ke zločinům mělo dojít, na starosti bezpečnost Dárfúru. Alí Kušíb stál v čele arabských milicí džandžauí a byl označen za organizátora útoků na vesnice kolem Mukdžaru, Bindisi a Garsílu, kde podle svědků byly popraveny stovky mužů.

Sudánský prezident Umar Bašir veškerá obvinění z genocidy v Dárfúru odmítá
Sudánský prezident Umar Bašir veškerá obvinění z genocidy v Dárfúru odmítá | Foto: Reuters

"Doufám, že tato obvinění zajistí, že dny absolutní beztrestnosti za hrozné zločiny v Dárfúru skončily," uvedl pro Reuters Richard Dicker z americké lidskoprávní organizace Human Rights Watch.

Důkazy o vraždách a znásilněních

Moreno-Ocampo má důkazy, že oba muži nesou "zodpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti v Dárfúru v letech 2003 a 2004."

Vyšetřovatelé v prosinci přinesli rozsáhlé důkazy o znásilňování, mučení, vraždění a sexuálním obtěžování v této nestabilní súdánské provincii. Nyní se čeká, zda prokurátor vznese obvinění také proti dalším vysokým vládním činitelům.

Od roku 2003 bylo v Dárfúru zabito asi 200 000 lidí a další zhruba 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů (na snímku uprchlický tábor).
Od roku 2003 bylo v Dárfúru zabito asi 200 000 lidí a další zhruba 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů (na snímku uprchlický tábor). | Foto: Reuters

Podle odborníků bylo od roku 2003 v Dárfúru zabito asi 200 000 lidí a dalších zhruba 2,5 milionu bylo vyhnáno z domovů. Podle vlády v Chartúmu však zahynulo pouze 9000 lidí.

V březnu 2005 požádala Rada Bezpečnosti OSN tento soud, aby začal vyšetřovat zločiny v Dárfúru, které Spojené státy nazývají genocidou. Chártúm však veškerá obvinění z podpory rebelů, kteří nájezdy na vesnice podnikali, odmítá.

Súdán soudí po svém

Sudánský ministr spravedlnosti Mohamed Alí Mardí uvedl, že ICC nemá žádnou pravomoc nad občany Sudánu. Nedovolí proto nikomu z nich stanout před soudem v zahraničí. Soudit je prý může jedině soud v Chártúmu.

Jenže lidskoprávní organizace uvádějí, že vyšetřování a soudní procesy vedené Chártúmem jsou spíše divadélkem, než skutečným justičním procesem.

Foto: Aktuálně.cz

Někteří odborníci na Súdán tvrdí, že tamní vláda nechce, aby v Dárfúru působily mezinárodní mírové jednotky OSN, které by měly podpořit 7000 vojáků Africké unie, protože se obává, že by vojáci OSN pomáhali haagskému soudu zatýkat podezřelé.

Soud bez ČR a USA

ICC vznikl v roce 2002 jako první světový stálý tribunál, jehož úkolem je soudit osoby obviněné ze zločinů proti lidskosti, genocidy a válečných zločinů po celém světě. Vydal už několik žalob na ugandské povstalce z Armády božího odporu (LRA) a obvinění vznesl i proti vůdci konžských milicí Thomasi Lubangovi (o případu čtěte ZDE).

Spojené státy proti mezinárodnímu trestnímu soudu hlasitě vystupují, protože může soudit prezidenty, soudce a další ústavní činitele. USA se bojí, že by projednávané případy mohly být politicky motivované.

Česká republika se k USA připojila, a je tak jedinou zemí Evropské unie, jež smlouvu o zřízení tribunálu k souzení válečných zločinů, agrese, genocidy a zločinů proti lidskosti neratifikovala.

Súdán odmítá do Dárfúru pustit mírové jednotky OSN
Súdán odmítá do Dárfúru pustit mírové jednotky OSN | Foto: Reuters

"Tímto postojem ukazuje česká vláda světu svou lhostejnost k obětem těch nejzávažnějších mezinárodních zločinů posledních desetiletí," uvedli tento týden v prohlášení zástupci české pobočky Amnesty International, společnosti Člověk v tísni, Českého červeného kříže a Ligy lidských práv.

Nejnovější trestní soud v Haagu - odlišný od toho, který soudí válečné zločiny v bývalé Jugoslávii (ICTY) i toho, který posuzuje žaloby jednoho členského státu OSN na druhý (ICJ) - má pravomoc stíhat a soudit pachatele genocidy, zločinů proti lidskosti či válečných zločinů jedině za podmínky, že tak neučinil jejich vlastní stát.

 

Právě se děje

Další zprávy