Únos súdánského letadla skončil šťastně

zah
24. 1. 2007 15:40
Chartúm - Ozbrojenec unesl ráno v súdánském Chartúmu letadlo se 103 lidmi na palubě. Stroj přistál v Čadu a únosce rukojmí propustil.
Boeing 737 - ilustrační foto
Boeing 737 - ilustrační foto | Foto: Turkish

Údajně byl ozbrojen samopalem AK-47. Po přistání požádal o azyl na francouzském velvyslanectví v Čadu. Policisté ho na letišti zatkli.

Zadržený Súdánec údajně vypověděl, že chtěl původně letět do Británie. Tam ale Boeing 737 neměl šanci doletět bez mezipřistání.

Není jasné, jak muž pronesl zbraň na palubu. Agentura Reuters ale uvádí, že bezpečnostní kontroly jsou v Súdánu na vnitrostátních linkách jen zběžné, někdy téměř žádné.

Unesené letadlo patřilo malé soukromé společnosti Air West. Ta vznikla v roce 1992 a provozuje pouze vnitrostátní lety.

Foto: Aktuálně.cz

Podle manažera společnosti byl Boeing 737 unesen asi půl hodinu po startu z chartúmského letiště.

Jiné zdroje z Chartúmu ale tvrdí, že unesený stroj měl původně podle pokynů únosce přistát v súdánském městě El Fašer. To leží na západě země v regionu Dárfúr, kde už několik let zuří válka mezi vládními milicemi a místními povstalci.

Súdánská vláda je v zahraničí obviňována z genocidy civilního obyvatelstva Dárfúru, protože tam v posledních pěti letech zahynulo přes 200 tisíc lidí a další dva miliony přišly o své domovy.


 

 

Právě se děje

před 7 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy