Únos súdánského letadla skončil šťastně

zah
24. 1. 2007 15:40
Chartúm - Ozbrojenec unesl ráno v súdánském Chartúmu letadlo se 103 lidmi na palubě. Stroj přistál v Čadu a únosce rukojmí propustil.
Boeing 737 - ilustrační foto
Boeing 737 - ilustrační foto | Foto: Turkish

Údajně byl ozbrojen samopalem AK-47. Po přistání požádal o azyl na francouzském velvyslanectví v Čadu. Policisté ho na letišti zatkli.

Zadržený Súdánec údajně vypověděl, že chtěl původně letět do Británie. Tam ale Boeing 737 neměl šanci doletět bez mezipřistání.

Není jasné, jak muž pronesl zbraň na palubu. Agentura Reuters ale uvádí, že bezpečnostní kontroly jsou v Súdánu na vnitrostátních linkách jen zběžné, někdy téměř žádné.

Unesené letadlo patřilo malé soukromé společnosti Air West. Ta vznikla v roce 1992 a provozuje pouze vnitrostátní lety.

Foto: Aktuálně.cz

Podle manažera společnosti byl Boeing 737 unesen asi půl hodinu po startu z chartúmského letiště.

Jiné zdroje z Chartúmu ale tvrdí, že unesený stroj měl původně podle pokynů únosce přistát v súdánském městě El Fašer. To leží na západě země v regionu Dárfúr, kde už několik let zuří válka mezi vládními milicemi a místními povstalci.

Súdánská vláda je v zahraničí obviňována z genocidy civilního obyvatelstva Dárfúru, protože tam v posledních pěti letech zahynulo přes 200 tisíc lidí a další dva miliony přišly o své domovy.


 

 

Právě se děje

před 27 minutami

Patnáctiletý chlapec přežil pád z 19. patra panelového domu v Praze

V Praze na Hájích v pátek odpoledne spadl zřejmě z 19. patra panelového domu patnáctiletý chlapec. Pád přežil, záchranáři ho po uvedení do umělého spánku převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice, řekly mluvčí policie Eva Kropáčová a záchranné služby Jana Poštová.

Událost se stala v Kupeckého ulici po 15:00. "Hasiči na místě osobu vyprostili z přístavby, kam dopadla," řekla Kropáčová. Záchranáři podle Poštové ošetřili na místě patnáctiletého mladíka. "Uvedli jsme ho do umělého spánku, zajistili dýchací cesty, žilní vstup, zajistili podle traumaprotokolu a převezli s vážným úrazem hlavy a pánve do Thomayerovy nemocnice na traumatologii," uvedla. Policisté nyní zjišťují veškeré okolnosti události a příčinu pádu, dodala Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy