Únos súdánského letadla skončil šťastně

zah
24. 1. 2007 15:40
Chartúm - Ozbrojenec unesl ráno v súdánském Chartúmu letadlo se 103 lidmi na palubě. Stroj přistál v Čadu a únosce rukojmí propustil.
Boeing 737 - ilustrační foto
Boeing 737 - ilustrační foto | Foto: Turkish

Údajně byl ozbrojen samopalem AK-47. Po přistání požádal o azyl na francouzském velvyslanectví v Čadu. Policisté ho na letišti zatkli.

Zadržený Súdánec údajně vypověděl, že chtěl původně letět do Británie. Tam ale Boeing 737 neměl šanci doletět bez mezipřistání.

Není jasné, jak muž pronesl zbraň na palubu. Agentura Reuters ale uvádí, že bezpečnostní kontroly jsou v Súdánu na vnitrostátních linkách jen zběžné, někdy téměř žádné.

Unesené letadlo patřilo malé soukromé společnosti Air West. Ta vznikla v roce 1992 a provozuje pouze vnitrostátní lety.

Foto: Aktuálně.cz

Podle manažera společnosti byl Boeing 737 unesen asi půl hodinu po startu z chartúmského letiště.

Jiné zdroje z Chartúmu ale tvrdí, že unesený stroj měl původně podle pokynů únosce přistát v súdánském městě El Fašer. To leží na západě země v regionu Dárfúr, kde už několik let zuří válka mezi vládními milicemi a místními povstalci.

Súdánská vláda je v zahraničí obviňována z genocidy civilního obyvatelstva Dárfúru, protože tam v posledních pěti letech zahynulo přes 200 tisíc lidí a další dva miliony přišly o své domovy.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy