Soška mayského válečníka rozhádala Francii a Mexiko

Václav Viták
6. 4. 2011 9:49
Vztahy mezi oběma zeměmi zhoršilo odsouzení Franouzky k 61 letům vězení
Exponáty v mexickém Národním antropologickém a historickém institutu (ilustrační foto).
Exponáty v mexickém Národním antropologickém a historickém institutu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Paříž - Vztahy mezi Mexikem a Francií nemohou být už snad horší, přesto ke stávajícím sporům přibývají nové.

Poslední vyvolala dražba nevelké sošky z předkolumbovského období v pařížské aukční síni Drouot. Dražba tohoto "mayského sedícího božstva" vynesla rekordní částku - téměř tři miliony eur.

Novým majitelem kamenné skulptury, jež pochází ze soukromé sbírky švýcarského průmyslníka Henryho Lawa, se stala nejmenovaná velká evropská firma.

Soška je asi 1,5 metru vysoká a má podobu šklebícího se válečníka se sekerou a štítem v mírném podřepu. Velmi výrazným prvkem jsou jeho sandály s dlouhými pásky, kterými má  lýtka ovinuta až ke kolenům.

Podle dražebního katalogu, k němuž napsalo úvod samotné mexické ministerstvo kultury, vznikla tato soška mezi roky 550 až 950 našeho letopočtu.

Je to falsum?

Krátce po aukci, která proběhla 23. března, však mexické ministerstvo zahraničí spolu s mexickým Národním antropologickým a historickým institutem (INAH) vydalo společné komuniké, v němž mayského válečníka označilo za podvrh.

INAH prohlašuje, že jeho experti rozpoznali v sošce neautentické dílo a před dražbou o tom prostřednictvím nejmenované osoby informovali francouzské úřady.

Odborníci z INAH upozorňují zvláště na výšku díla (165,5 cm), které je podle nich na sošky z předkolumbovské doby příliš velké, na podivný postoj válečníka, který ani nesedí, ani nestojí, a hlavně na jeho sandály s pásky ovinutými kolem lýtek, které podle nich u Mayů nepřicházejí v úvahu.

Mexické ministerstvo navíc tvrdí, že ve vydražené Lawově sbírce, sestávající z celkem 200 předkolumbovských kamenných sošek, je dalších šestašedesát padělků.

Je to nesmysl…

Odborník na tyto kultury Jacques Blazy, který dražbu pomáhal připravovat, však všechna tvrzení INAH odmítá s tím, že je zvyklý na agresivní reakce Mexika.

Exponáty v mexickém Národním antropologickém a historickém institutu (ilustrační foto).
Exponáty v mexickém Národním antropologickém a historickém institutu (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Podle něj se Mexiko a další jihoamerické státy i Egypt již několik let snaží bránit obchodování se všemi předměty pocházejícími z jejich území buď tím, že žádají jejich navrácení, nebo je označí za padělky.

Spor o autenticitu mayského válečníka je jen posledním projevem špatných vzájemných vztahů, které otrávil případ francouzské občanky Florence Cassezové odsouzené v Mexiku na 61 let do vězení za spoluúčast na únosech.

Letos měl ve Francii například probíhat "Rok Mexika", v jehož rámci bylo připraveno na 350 kulturních akcí.

Vůbec však oficiálně nezačal, protože mexická vláda se ho rozhodla bojkovat.

Příčinou bylo prohlášení francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, že každá akce, jež v jeho rámci proběhne, bude využita jako příležitost k upozornění na případ Florence Cassezové.

 

Právě se děje

Další zprávy