Praha - Islandská sopka pod ledovcem Eyjafjallajökull už překonala rány, které zasadily letecké dopravy útoky teroristů na USA v roce 2001. Ani neděle zdá se nepřinese velké zlepšení. Evropské země dnes ráno prodloužily uzavření svých letových prostrů většinou do 14 hodin. V Británii se nebude létat nejméně do osmi večer našeho času. (Detaily o jednotlivých zemí níže v textu.)
Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) podle agentury AFP odhadlo, že mrak sopečného popela nyní denně způsobuje leteckým dopravců ztráty přesahující 200 milionů dolarů (asi 3,7 miliardy korun).
Výbuch sopky a s ním spojené potíže letecké dopravy zasáhly i organizaci pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczynského. Bílý dům oznámil, že americký prezident Barack Obama svou účast z tohoto důvodu odvolal.
Třicet tisíc letů zrušeno
Stejné ztráty jako IATA uvedl s odvoláním na letecké společnosti také server BBC.
"Momentálně sice nemáme přesná čísla, ale odhadujeme, že dopad katastrofy překročí úroveň roku 2001 co do počtu zrušených letů i co do počtu komplikací na letištích," citují agentury mluvčího mezinárodní organizace pro civilní letectví Denise Chagnona.
Server BBC v této souvislosti připomíná, že zavřena zůstala téměř všechna hlavní letiště v Evropě včetně letišť jako Heathrow v Londýně, v německém Frankfurtu či letiště Charlese de Gaulle v Paříži. A podle posledních informací to tak bude nejméně do zítra.
Agentura Eurocontrol, která koordinuje letový provoz ve 38 zemích očekává, že jenom dnes bylo zrušeno 16 tisíc ze 22 tisíc letů, které jsou pro sobotní provoz obvyklé. Ze tři set transatlantických letů dnes dorazilo do Evropy jen sedmdesát.
Od čtvrtka pak bylo podle služby Eurocontrol zrušeno dokonce na 30 tisíc letů.
Zlepšení? Neděle večer, pondělí
Británie prodloužila uzavírku vzdušného prostoru do dnešní osmé večerní. Pařížská letiště jsou uzavřena dokonce do ponděního rána stejně jako letiště v severní Itálii. V Německu sice platí stop létání do dnešní čtrnácté hodiny, tamní největší letecká společnost Lufthansa ale oznámila, že její stroje se vznesou nejdříve v osm večer.
Ochromení evropského leteckého provozu pokračuje už čtvrtým dnem, přesto některé země už otevření svého vzdušného prostoru plánují na dohlednou dobu. Do 14:00 uzavřely své výsostné vzdušné prostory Rakousko, Belgie, Dánsko, Finsko, Irsko, pobaltské státy a Polsko.
Uzavírku leteckého prostoru prodlužuje také Česká republika, která vydala stop stav už pátek hodinu po poledni. Podle posledního rozhodnutí bude tato situace stejná až do pondělního poledne.
Potíže s leteckou dopravou komplikují život miliónů turistů, mezi nici zhruba 15 tisícům Čechů.
Velké potíže mají politici, například německá kancléřka Angela Merkelová musí nedobrovolně setrvat v Lisabonu. "Kontroluje největší evropskou ekonomiku dálkovým ovládáním," poznamenává agentura AP.
Infobox
Vzdušný prostor uzavřen:
Rakousko, Belgie, Bosna-Hercegovina, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Maďarsko, Irsko, Lotyšsko, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Švédsko, Švýcarsko, Ukrajina, Velká Británie
Částečné uzavírky:
- Bělorusko: Zákaz letů v hladinách 7 tisíc až 11 tisíc metrů
- Chorvatsko: Uzavřen vzdušný prostor na severozápadě
- Francie a Itálie: Severní část vzdušného prostoru uzavřena do pondělí
- Norsko: Omezeny lety na severu země
Otevřeno:
Španělsko, Bulharsko, Řecko a Turecko
Zdroj: BBC
Otázka dne: Jak do Krakova?
Potíže s dopravou komplikují pak zejména organizaci pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczynského, který bude v neděli po obědě v Krakově.
Polsko dnes také prodloužilo uzavírku svého vzdušného prostoru. Barack Obama už účast na phřbu vzdal, ruský prezident Dmitrij Medveděv naopak oznámil, že do Krakova odletí.
Český prezident Václav Klaus se dnes krátce po šesté vyparavil do Krakova vlakem. V 6:11 nasedl spolu s premiérem Janem Fischerem a pražským arcibiskupem Dominikem Dukou na Hlavním nádraží do vlaku směr Bohumín. Přímo do Krakova je dopraví vozy.
Podobně jako Klaus dorazí do Polska slovinský prezident Danilo Türk, bývalý ukrajinský prezident Viktor Juščenko či rumunský prezident Traian Basescu - ti zvolili cestu vozem.
Některé státy, například Španělsko, Švédsko, Británie, Finsko, Irsko, Mexiko či Nový Zéland, účast na pohřbu zrušily.
Situace nejistá
Jak se bude situace nadále vyvíjet, není jisté.
"Všechno bude záležet na síle větru. Dokud bude nad Atlantikem tlaková výše a vulkán bude dál soptit, bezpečnostní situace se moc nezmění," uvedl odborník z Eurocontrolu Kennet Thomas.
Jistou nadějí dávají výsledky zkušebních letů aerolinek, které se vrátily v pořádku, částečky popela stroje nijak nepoškodily.
Podle islandských meteorologů přitom bude zřejmě vítr odnášet mrak popela směrem k Evropě nejméně dalších čtyři až pět dnů.
"Nevidíme světlo na konci tunelu," připustil mluvčí IATA Steve Lott.