Canberra - Sopečný prach, který se 4. června uvolnil při erupci chilské sopky Puyehue-Cordon Caulle, se vrátil nad Austrálii a způsobil další kolaps letecké dopravy.
Na letištích v deseti městech, včetně Sydney, Melbourne a Canberry, zůstaly uvězněny tisíce lidí.
Podle mluvčího australské kontroly letového provozu Petera Gibsona se omezení dotknou stovek tisíc cestujících.
Prach už nelze podlétávat jako minulý týden, protože klesl příliš nízko - v současné době se pohybuje ve výšce šesti až třinácti kilometrů.
Předpovědi meteorologů jsou navíc nepříznivé. Podle největší australské letecké společnosti Qantas Airlines se pravděpodobně nebude létat ani ve středu.
"Odhadujeme, že budeme nuceni zrušit až dvě stovky středečních letů," řekla britské zpravodajské stanici BBC mluvčí společnosti Olivia Wirth.
Podle meteorologů z Australského úřadu meteorologie bude letiště v Adelaide uzavřeno od středečního rána (našeho úterního večera) na 24 hodin, v Canbeře a Sydney se nebude létat 24 až 36 hodin a Melbourne začne odbavovat nejdříve za 34 až 48 hodin.
Nikde ale není psáno, že stále aktivní vulkán, ležící na chilsko-argentinské horské hranici, nepošle do atmosféry další popílek.
Jedno z mála australských velkých letišť, kde se stále létá normálně, je mezinárodní vzdušný přístav v Brisbane.
Víra v brázdu nízkého tlaku vzduchu
Kromě australského kontinentu se popílek vznáší i nad Tasmanovým mořem, a tak zůstal částečně odříznutý i Nový Zéland. Vulkán navíc stále soptí.
"Sopka zůstává aktivní. Prach z původní erupce přeletěl Atlantický oceán a pod jižním cípem Afriky se přesunul do Indického oceánu," cituje americká televize CNN ze zprávy monitorovacího centra.
V nejbližších hodinách by se měl popílek přesunout nad jih kontinentu a během středeční noci (našeho dne) by ho měl vítr odnést dál nad moře.
"Doufáme, že brázda nízkého tlaku vzduchu v průběhu zítřejšího dne vynese popílek do větší výšky a zároveň ho přesune na jih," uvedl Andrew Tupper z centra pro kontrolu pohybu sopečného popele v Darwinu pro server The Australian.