Sonda je podle NASA v dobrém stavu. New Horizons bude v příštích měsících posílat fotografie planetky a výsledky dalších pozorování. První snímek zveřejnila agentura už nyní, ve středu by měly následovat další.
Ve středu má vesmírná agentura ohlásit také vědecké poznatky o Ultima Thule.
A NASA probe just sent home this image of the most distant object ever visited by a spacecraft. It's 4 billion miles from Earth. https://t.co/dqXJJ6pgqi pic.twitter.com/axBBdlcEDg
— CNN Breaking News (@cnnbrk) January 1, 2019
Zástupci NASA sledovali průlet s napětím, protože hrozilo, že sonda narazí do kousků ledu nebo kamení. Při její rychlosti více než 50 tisíc kilometrů za hodinu by se mohly přístroje poškodit už při srážce s částicemi o velikosti zrnka rýže.
Vědci si nebyli jisti, jak Ultima Thule nacházející se v tmavém koutě vesmíru známém jako Kuiperův pás vlastně vypadá - zda je kulatého či podlouhlého tvaru, zda jde o jeden objekt či shluk vícero těles. Z prvního snímku to vypadá, že má tvar podobný kuželce.
Objevena byla v roce 2014 pomocí Hubbleova vesmírného teleskopu a odhaduje se, že má průměru 20 až 30 kilometrů. Vědci se ji rozhodli prozkoumat poté, co sonda New Horizons vypuštěná v roce 2006 dokončila o devět let později svou primární misi k Plutu, odkud poslala dosud nejpodrobnější snímky této trpasličí planety.