Somálská vláda se přesune do Mogadiša

rst, ČTK
5. 1. 2006 9:00
Aden - Somálský prezident a předseda somálského parlamentu se včera v jemenském Adenu dohodli přesunout vládu do původní metropole Mogadiša.

"Vláda souhlasila, že se přesune nejprve do neutrálního města Badoia, a poté do Mogadiša," oznámili Jemenští činitelé.

Jemen působí jako prostředník při jednání mezi somálskými frakcemi, které se snaží dohodnout na tom, kde by měla sídlit vláda.

Vláda, která nevládne

Skupina vedená prezidentem Yusufem, který však nemá žádnou reálnou podporu v Mogadišu, ustavila vládu ve městě Jowhar, asi 90 kilometrů severně od Mogadiša s odůvodněním, že v Mogadišu není bezpečno.

Skupina stojící za Hassanem, do níž patří i představitelé silných klanů, trvá na tom, že vláda musí být v Mogadišu, jak hlásá prozatímní somálská ústava.

Na základě mírové dohody z 29. ledna 2004 má být v zemi ustaven nový parlament o 275 členech, který následně zvolí prezidenta. V parlamentu by mělo zasednout 61 zástupců každého ze čtyř nejmocnějších klanů, 31 poslanců určí koalice malých klanů.

Foto: Aktuálně.cz

Souboj klanů

Nejsilnější frakce se ale stále navzájem obviňují z nepřátelských výroků i skutků. Zprávy OSN navíc naznačují, že se členové klanů zásobují zbraněmi a mobilizují své stoupence.

To znamená, že by se Somálsko mohlo propadnout do dalšího z mnoha ozbrojených konfliktů, které zemí zmítaly od roku 1991, kdy povstalci svrhli vládu prezidenta Siada Barreho.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 37 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 42 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy