Somálská vláda se přesune do Mogadiša

rst, ČTK
5. 1. 2006 9:00
Aden - Somálský prezident a předseda somálského parlamentu se včera v jemenském Adenu dohodli přesunout vládu do původní metropole Mogadiša.

"Vláda souhlasila, že se přesune nejprve do neutrálního města Badoia, a poté do Mogadiša," oznámili Jemenští činitelé.

Jemen působí jako prostředník při jednání mezi somálskými frakcemi, které se snaží dohodnout na tom, kde by měla sídlit vláda.

Vláda, která nevládne

Skupina vedená prezidentem Yusufem, který však nemá žádnou reálnou podporu v Mogadišu, ustavila vládu ve městě Jowhar, asi 90 kilometrů severně od Mogadiša s odůvodněním, že v Mogadišu není bezpečno.

Skupina stojící za Hassanem, do níž patří i představitelé silných klanů, trvá na tom, že vláda musí být v Mogadišu, jak hlásá prozatímní somálská ústava.

Na základě mírové dohody z 29. ledna 2004 má být v zemi ustaven nový parlament o 275 členech, který následně zvolí prezidenta. V parlamentu by mělo zasednout 61 zástupců každého ze čtyř nejmocnějších klanů, 31 poslanců určí koalice malých klanů.

Foto: Aktuálně.cz

Souboj klanů

Nejsilnější frakce se ale stále navzájem obviňují z nepřátelských výroků i skutků. Zprávy OSN navíc naznačují, že se členové klanů zásobují zbraněmi a mobilizují své stoupence.

To znamená, že by se Somálsko mohlo propadnout do dalšího z mnoha ozbrojených konfliktů, které zemí zmítaly od roku 1991, kdy povstalci svrhli vládu prezidenta Siada Barreho.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy