Somálec obviněný z válečných zločinů hlídá na letišti v USA. Mučil lidi, tvrdí ochránci práv

ČTK ČTK
2. 6. 2016 15:44
Někdejší vojenský velitel Yusuf Abdi Ali pracuje pro bezpečnostní společnost Master Security na Dullesově mezinárodním letišti nedaleko Washingtonu. Společnost tvrdí, že o jeho obviněnínich nic nevěděla a že dotyčný prošel všemi nutnými prověrkami. Aliho případ řeší americké soudy, žalobu na něj podala v roce 2006 organizace na ochranu lidských práv Centrum pro spravedlnost a odpovědnost (CJA). Zločinů proti lidskosti se měl dopustit během občanské války, která v Somálsku vypukla v roce 1991.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Washington - Někdejší vojenský velitel Yusuf Abdi Ali, který je obviněn z válečných zločinů během občanské války v Somálsku, pracuje jako bezpečnostní ostraha na Dullesově mezinárodním letišti nedaleko Washingtonu.

Zpravodajská stanice CNN zjistila, že Ali s rodinou žije asi 20 let na předměstí americké metropole.

Bezpečnostní společnost Master Security, pro kterou Ali na jednom z nejrušnějších letišť ve Spojených státech pracuje, tvrdí, že o obviněních svého zaměstnance nevěděla.

Uvedla také, že Ali, který byl nyní poslán na placenou dovolenou, prošel všemi testy včetně prověrek Úřadu pro bezpečnost v dopravě (TSA) a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

Osobně mučil lidi, tvrdí lidskoprávníci

Aliho případ řeší americké soudy, příslušnou žalobu, která Somálce viní ze zločinů proti lidskosti, podala v roce 2006 organizace na ochranu lidských práv Centrum pro spravedlnost a odpovědnost (CJA).

"Osobně mučil lidi a na mučení dohlížel," řekla Kathy Robertsová z CJA s tím, že Ali je zodpovědný za zabíjení, vypalování vesnic a rabování.

V dokumentu kanadské televize CBC z roku 1992 o zvěrstvech během somálské občanské války jeden ze svědků vypověděl, že Ali zajal a zabil jeho bratra. "Přivázal ho k vojenskému autu a táhl ho za ním. Řekl nám, že jestli máme dost síly, ať si ho vezmeme zpět," řekl svědek.

V Somálsku vypukla občanská válka v roce 1991, kdy kmenoví ozbrojenci svrhli diktaturu Mohammeda Siada Barreho. Jednotlivé skupiny následně začaly bojovat mezi sebou a země upadla do anarchie.

Situace se postupně začala zlepšovat po roce 2011, kdy se vojákům Africké unie vyslaným na podporu centrální vlády podařilo vytlačit z Mogadiša a postupně i z dalších částí země islámské milice Šabáb. Konflikt si vyžádal asi půl milionu lidských životů.

 

Právě se děje

Další zprávy