reklama
 
 

V somálském Mogadišu znovu zabíjeli islamisté. Zemřelo 16 lidí, 55 bylo zraněno

Aktualizováno 2. 6. 2016 10:50
Šestnáct lidí zabili islamisté, kteří ve středu zaútočili na hotel Ambassador v centru somálské metropole Mogadišo. Nejprve sebevražedný atentátník podle policie narazil autem s výbušninami do hlavního vchodu a poté skupinka ozbrojenců začala střílet v hotelu.

Mogadišo - Ještě ve čtvrtek ráno byla v oblasti slyšet sporadická střelba, v dopoledních hodinách ale dostaly somálské síly situaci pod kontrolu, napsala agentura Reuters.

Mezi mrtvými jsou i dva poslanci. K útoku se přihlásili radikálové z islamistických milic al-Šabáb napojených na Al-Káidu.

"Zatím můžeme potvrdit, že zahynulo 16 lidí, většinou civilistů, a 55 dalších bylo zraněno," uvedl somálský policejní důstojník Nur Mohamed. Ozbrojenci použili auto s výbušninami a následně v hotelu, který využívají i somálští zákonodárci, začali střílet.

Vládní jednotky zablokovaly všechny hlavní silnice vedoucí do hotelu, který se jim během dopoledne podařilo dostat pod kontrolu. Policejní důstojník Farah Ali Reuters dopoledne řekl, že somálské síly zneškodnily i posledního z útočníků na střeše hotelu.

Mluvčí radikálně islamistických milic agentuře řekl, že al-Šabáb přišel o tři bojovníky. Tvrdí také, že mrtvých v hotelu je 30.

Milice al-Šabáb usilují léta o svržení prozápadní vlády v Mogadišu a zavedení islámského práva šaría v Somálsku. V roce 2011 se vojákům vyslaným Africkou unií podařilo al-Šabáb vytlačit z hlavního města a později i z většiny jižního a středního Somálska, jež předtím skupina ovládala. Islamisté ale dál útočí především v Mogadišu a jeho okolí. Mají rovněž na svědomí i krvavé útoky v Keni a Ugandě.

autor: ČTK | 1. 6. 2016 19:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama