Montreal - Kanaďanka Melanie Boivinová se rozhodla zmrazit vlastní vajíčka pro svoji neplodnou, nyní sedmiletou dceru. Pokud se je dívka rozhodne v budoucnosti využít, porodí vlastního bratra nebo sestru. Ojedinělý rodinný příběh popsala britská stanice BBC.
Kritikům, kteří o celé záležitosti jednali na konferenci v Lyonu, se nápad pětatřicetileté právničky nelíbí. Lékaři z montrealského reprodukčního centra krok Melanie naopak považují za "akt mateřské lásky".
Dokroři také připomínají, že rozhodnutí bude v budoucnosti v rukou Falvie Boivinové. Pouze ona může rozhodnuot o tom, zda budou zmražená vajíčka její matky použita.
Rozhodnutí bude na Falvii
Dívka Falvie trpí nevyléčitelným Turnerovým syndromem, což je vrozené onemocnění, při kterém ženám chybí chromozom X.
Oplodnění
- Potkali se u lékaře: Spermie a vajíčko
- Lékaři: Revoluce v umělém oplodnění je tu
Rodiče dospěli k rozhodnutí po více než roce s tím, že toto je jediná správná cesta, a kontaktovali profesora Seang Lin Tana z reprodukčního centra. To doposud ukládalo vajíčka především rakovinou postižených žen, které se rozhodly narození svých dětí oddálit.
"Obávali jsme se etických otázek: budu se na dítě dívat jako na vnouče, nebo jako na vlastní? Nezanedbatelný byl také finanční aspekt a citový dopad na celou naši rodinu," prohlásila pro BBC Melanie Boivinová. "Nakonec jsem se to rozhodla udělat, abych pomohla dceři. A kvůli věku jsem si řekla, že to musím udělat teď."
Profesor Tan nejdříve požádal o vyjádření nezávislou etickou komisi, která dospěla k nározu, že dívka by měla dostat šanci v budoucnosti se svobodně rozhodnout, zda vajíčka použít či nikoliv.
"Nechci dceru nutit k tomu, aby to udělala. Chci ji pouze dát šanci," upřesnila Melanie.
Lékaři: souhlas i kritika
S rozhodnutím Kanaďanky souhlasí také britský lékař Richard Kennedy.
"Tento krok není v ničem jiný než rozhodnutí darovat vlastnímu dítěti ledvinu. V tomto případě nebude muset Falvie použít anonymní vajíčka, ale bude znát jejich původ."
Josephine Quintavallová naopak podobný krok odmítá. "Hlavní by mělo být psychologické hledisko. Narozené dítě bude sourozencem matky a současně dítětem babičky. Může být něco víc matoucího?"
"Dívka přece může žít šťastný a spokojený život i bez dětí," dodává.
Celý případ je unikátní i tím, že jde o první dárcovství vajíčka mezi matkou a dcerou. Doposud došlo pouze k dárcovství mezi sestrami.