Washington - Vyzrazení tajných sledovacích programů Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwardem Snowdenem bylo sice škodlivé, ale také rozvířilo užitečnou debatu o občanských svobodách. Připustil to podle agentury AFP šéf amerických tajných služeb James Clapper.
"Nerad to přiznávám, ale to, co se stalo - a bylo to škodlivé -, podnítilo debatu, která byla ve skutečnosti asi nutná," uznal Clapper na konferenci o odhaleních, jejichž původcem je bývalý technický spolupracovník NSA Snowden. "Pokud to má nějaký pozitivní aspekt, je to tento," řekl muž, kterému je podřízeno všech 16 zpravodajských služeb USA.
Právě Snowden letos upozornil tisk na americký tajný program sledování internetové komunikace a telefonních hovorů. Informace rozhořčily veřejnost na celém světě a Bílý dům čelí rostoucímu tlaku, aby zveřejnil více podrobností o špionážním programu.
Clapper řekl, že je "velmi znepokojen" důsledky Snowdenových odhalení o činnosti NSA a dalších tajných služeb.
Snowden je v USA obviněn ze špionáže a nyní pobývá v Rusku, kde získal dočasný azyl.
Aféra Snowden však podle Clappera rovněž ukazuje, že práce rozvědek musí být transparentnější. "Musíme obnovit důvěru veřejnosti a jejích zástupců," dodal Clapper. Zvýšená transparentnost podle něj má rub a líc. Naznačil, že na odhalování programů mohou mít zájem extremisté, kteří nechtějí být sledovanými osobami.
Americký prezident Barack Obama nedávno ujistil, že USA fungování sledovacích programů podrobně přezkoumají a že tajné služby nemonitorují internetovou a telefonickou komunikaci plošně a vždy se zaměřují na konkrétní oblast zájmu.