* Zprávu jsme aktualizovali v celém rozsahu.
Hongkong/Moskva - Edward Snowden, obviněný Spojenými státy ze špionáže, požádal o azyl v Ekvádoru.
Agentuře Reuters to povrdil ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo.
Ekvádor už poskytl útočiště na své ambasádě v Londýně také zakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi. Toho skrývá už déle než rok. Server WikiLeaks v neděli informoval, že pomáhá Snowdenovi získat "politický azyl v demokratické zemi".
Snowden v neděli opustil Hongkong, kde se skrýval poté, co vzveřejnil informací o protiteroristickém programu sledujícím internetovou a telefonickou komunikaci mezi USA a světem.
Z Hongkongu odletěl do Moskvy; přistál na letišti Šeremeťjevo. Ruské ministerstvo zahraničí obratem oznámilo, že Moskva má být pouze tranzitním místem. Vzhledem k tomu, že Snowden nemá ruské vízum, nemůže ani tranzit opustit.
Dokonce ho nemůže z letiště odvézt ani vozidlo s diplomatickým označením. Sara Harrisonová, představitelka WikiLeaks, která Snowdena doprovází, však údajně ruské vízum má.
V souvislosti s příletem Edwarda Snowdena do Moskvy ruské úřady podnikly na letišti Šeremeťjevo mimořádná bezpečnostní opatření, řekl Interfaxu ruský zdroj obeznámený se situací.
"K zajištění náležité bezpečnosti Edwarda Snowdena a také kvůli jeho spolehlivému odletu z Moskvy do další destinace úřady přijaly všechna nezbytná bezpečnostní opatření. Učinily vše pro to, aby Snowden přenocoval v tranzitním hotelu a aby bez zbytečných problémů mohl odletět na Kubu," dodal zdroj.
Podle agentury Interfax měl mít Snowden rezervovánu letenku na pondělí z Moskvy do Havany. Spekulovalo se, že by odtud mohl pokračovat do Caracasu, hlavního města Venezuely.
Spojené státy obvinily Snowdena v pátek, v USA mu hrozí deset let vězení a pokuta.
Hongkongské úřady jej dnes nechaly odletět navzdory tomu, že dostaly z Washingtonu žádost o jeho zadržení. Podle šéfa zpravodajského výboru americké Sněmovny reprezentantů Mika Rogerse musí nyní vláda využít veškeré zákonné prostředky, aby jej dostala na americkou půdu.