Vymýšleli si zločiny, aby k politikům přivolali policii. USA teď dvojici mužů stíhají

ČTK ČTK
29. 8. 2024 12:33
Bývalý americký prezident a několik členů Kongresu se stali terčem spiknutí dvou mužů z Rumunska a Srbska, kteří nahlašovali policii vymyšlené zločiny s cílem přivolat ji k domovům politiků. Muži v USA čelí federální obžalobě, podle níž tímto způsobem chtěli zastrašovat a ohrožovat desítky lidí.
Jednotka SWAT, která dala název fenoménu "swattingu" - falešným telefonátům s cílem přivolat nic netušící oběti zásahovou jednotku domů.
Jednotka SWAT, která dala název fenoménu "swattingu" - falešným telefonátům s cílem přivolat nic netušící oběti zásahovou jednotku domů. | Foto: Reuters

Šestadvacetiletý Thomasz Szabó z Rumunska a jednadvacetiletý Nemanja Radovanović ze Srbska se zaměřili na zhruba stovku lidí, aby v jejich domovech vyvolali ráznou reakci policistů, uvádí se ve federální obžalobě. Přísežné prohlášení agenta americké tajné služby neuvádí jméno bývalého amerického prezidenta ani dalších úředníků, kteří byli ve falešných tísňových telefonátech označeni za oběti.

Podobné incidenty se v USA objevují již několik let a jsou známé jako "swatting." Výraz odkazuje na zkratku SWAT, která označuje policejní útvary rychlého nasazení. Především tyto jednotky se autoři fiktivních hlášení snaží skrze tísňové linky přivolat na adresy lidí.

Obžalovaní nejsou v soudních dokumentech výslovně obviněni z ohrožování bývalého prezidenta, ale jedna z údajných obětí je označena jako "bývalý zvolený představitel výkonné moci", který se obětí swattingu stal 9. ledna 2024. Radovanović nepravdivě nahlásil zabití a vyhrožoval, že u domu této osoby odpálí nálož, uvádí se v obžalobě.

Szabó řekl Radovanovičovi, že by si měli své cíle vybírat z řad demokratů i republikánů, protože "nejsme na ničí straně", uvádí soudní dokumenty.

"Zatímco některá z podvodných hlášení se zaměřila na soukromé osoby vybrané zdánlivě náhodně, terčem většiny z nich byli veřejní činitelé, jejich rodinní příslušníci a další významné osoby," uvedl agent tajné služby. Podle obžaloby muži v telefonátech také vyhrožovali masovou střelbou v newyorských synagogách nebo odpálením výbušnin v americkém Kapitolu a na jedné z univerzit.

Washingtonské soudní záznamy neuvádějí, zda byli Szabó nebo Radovanović zatčeni nebo zda je zastupují advokáti. Vyšetřovatelé se domnívají, že se muži minulý týden nacházeli každý v jiné zemi mimo USA, píše se v soudním spisu. Muži jsou obviněni ze spiknutí a více než dvou desítek případů vyhrožování. Spiknutí podle prokuratury trvalo více než tři roky, od prosince 2020 do ledna 2024.

"Swatting není žert, který nemá oběti. Ohrožuje skutečné lidi, plýtvá drahocennými policejními zdroji a způsobuje značné emocionální trauma," uvedl v prohlášení státní zástupce Matthew Graves.

Tři dny před inaugurací prezidenta Joea Bidena v lednu 2021 zavolal Szabó na linku krizové intervence a podle obžaloby vyhrožoval, že v Kapitolu odpálí výbušniny a zvoleného prezidenta zabije. Radovanović zase údajně volal vládním agenturám, aby falešně nahlásil vraždy, hrozící sebevraždy nebo únosy v domech amerických senátorů, členů Sněmovny reprezentantů a volených státních úředníků, uvádí se v obžalobě. Jeden z telefonátů vedl k autonehodě se zraněním, tvrdí obžaloba.

FBI oznámila, že na přelomu let 2023 a 2024 narostl počet podvodných telefonátů, přičemž některé z cílů byly spojeny s řadou soudních řízení s bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. V jednom z falešných tísňových volání byla hlášena střelba v domě americké soudkyně Tanyi Chutkanové, která dohlíží na trestní proces, v němž Trump čelí obvinění z podvracení voleb.

Video: Prezidentské volby rozhodne to, jak se vyspí dělníci ze tří států, tvrdí publicista (26. 7. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Michael Durčák | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy