Snad v Americe nepropuknou po volbách násilnosti. Riziko je velmi vysoké, tvrdí expert

Ondřej Houska Ondřej Houska
8. 11. 2016 10:51
Republikánský volební kandidát Donald Trump je přesvědčený, že se ve středu stane americkým prezidentem. Prohrát může podle svých slov pouze ve zfalšovaných volbách. Obviněním z podvodů věří i jeho příznivci. Podle politologa Michaela Hagena je hrozba povolebního násilí v USA největší za posledních 150 let. Řekl to zvláštnímu zpravodaji Aktuálně.cz ve Spojených státech. Příklady volebních podvodů jsou přitom v Americe velmi ojedinělé.
Donald Trump finišuje svoji předvolební kampaň.
Donald Trump finišuje svoji předvolební kampaň. | Foto: Reuters

Pensylvánie – Od našeho zvláštního zpravodaje "Přijďte na vítěznou party Donalda Trumpa!" Tak zve volební štáb republikánského prezidentského kandidáta na tzv. volební noc, během které bude v úterý v noci sledovat výsledky voleb.

Foto: Aktuálně.cz

Sám Trump si nepřipouští, že by mohl prohrát, alespoň ne v čestném souboji. „V Pensylvánii můžeme prohrát, jedině pokud budou dál pokračovat podvody,“ řekl o hlasování v jednom z nejdůležitějších států těchto voleb. Několikrát taky odmítl říct, že v případě své prohry výsledek uzná.

Volby budou zfalšované

To je v moderní americké historii bezprecedentní postoj. Američané, kteří Trumpa volí, s jeho obviněními souhlasí. 84 procent z nich si myslí, že volby skutečně můžou být zfalšované.

Příkladem je Kathleen Neringová, žena s vysokoškolským vzděláním, která bydlí na bohatém předměstí Washingtonu. „Věřím, že Trump vyhraje. Trochu nervózní jsem jen z toho, aby nedošlo k volebním podvodům,“ řekla zpravodaji Aktuálně.cz.

Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb. Devadesát minut naplněných rozhovory, analýzami, komentáři a vstupy reportérů.
0:59
Živě vysílaný speciál DVTV a Aktuálně.cz k výsledkům amerických voleb. Devadesát minut naplněných rozhovory, analýzami, komentáři a vstupy reportérů. | Video: Martin Veselovský, Pavel Tomášek

Neringová vypráví o historkách, které zná z médií. V některých státech, hlavně v Pensylvánii, podle ní pro demokraty hlasují lidé, kteří jsou dávno mrtví, do volebních místností chodí imigranti bez volebního práva, černí Američané na předměstích Filadelfie a dalších měst hlasují několikrát atd.

Největší krize od občanské války? 

Donald Trump nebo jeho příznivec Rudy Giuliani, bývalý starosta New Yorku, tato obvinění v posledních týdnech před hlasováním šíří skoro denně. Američané se proto ptají, co se stane, pokud Trump prohraje. Skutečně svou porážku neuzná a způsobí tak možná největší ústavní krizi v americké historii od občanské války?

Profesor politologie Michael Hagen z Temple University ve Filadelfii tvrdí, že letošní předvolební kampaň patří k těm nejvyhrocenějším. „Doufám, že pokud po volbách dojde k protestům, budou poklidné. Bojím se ale, že riziko násilností je největší za posledních 150 let,“ řekl Aktuálně.cz.

Problémy v Pensylvánii

Trump a jeho příznivci ukazují na Pensylvánii, konkrétně na její hlavní město Filadelfii. Zmiňují poslední prezidentské volby v roce 2012. Republikánský kandidát Mitt Romney tehdy v 59 z více než 1600 okrscích tohoto města nezískal ani jeden hlas. To je podle republikánů podezřelé.

Demokraté tvrdí, že na tom není nic divného. Zmiňované okrsky jsou podle nich téměř kompletně černošské a černí Američané masově hlasovali pro Baracka Obamu. Republikánská strana následně provedla ve Filadelfii kontrolu hlasů ve zmiňovaných okrscích a žádné podvody nenašla. Barrack Obama navíc proti Romneymu nezískal jediný hlas v řadě okrsků v hluboce konzervativním státě Utah.

Dochází tedy v Americe skutečně k falšování voleb? Existují jen velmi ojedinělé případy. Justin Levitt, profesor z Loyola Law School, prozkoumal víc než miliardu hlasů odevzdaných v letech 2000 až 2014. Zfalšovaných jich podle něj bylo jen 31. Letos přibyla jistá Terri Roteová. Ve státě Iowa hlasovala dvakrát: pro Donalda Trumpa.

 

Právě se děje

Další zprávy