Smrt bývalého tureckého prezidenta nezpůsobily jedy

ČTK ČTK
8. 12. 2012 14:27
Tělo Turguta Özala bylo po dvaceti letech exhumováno, jedy v něm prý nebyly smrtelné
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Istanbul - Jedy, jejichž stopy byly nalezeny v ostatcích bývalého tureckého prezidenta Turguta Özala, nezpůsobily otravu, jak se v poslední době spekulovalo.

Nalezené množství totiž nebylo smrtelné. Podle agentury AFP o tom v sobotu informoval list Sabah s odvoláním na odborníky.

Čtyři jedovaté látky - DDT, kadmium, polonium a americium - objevené v těle někdejšího prezidenta, zesnulého téměř před 20 lety, byly v "nepatrném množství". Podle zprávy lékařské rady "je zejména normální, že v ostatcích je přítomno DDT, neboť dříve bylo nadměrně používáno, zatímco dnes je zakázáno".

Ostatní jedovaté látky podle dokumentu do mrtvého pronikly působením "faktorů okolního prostředí", to znamená z půdy, v níž byl nebožtík pochován. Uvedená zpráva by měla být v následujících dnech předána justici a také zveřejněna.

Turecká média v listopadu informovala, že přítomnost toxických látek v těle by mohla naznačovat příčinu skonu prezidenta. Okolnosti Özalovy smrti začala policie vyšetřovat letos, a to kvůli podezření přátel a příbuzných, kteří se domnívali, že byl zavražděn.

Özal zemřel v roce 1993 v ankarské nemocnici na infarkt. Teprve letos ale pozůstalí uspěli s žádostí, aby policie prošetřila některé podezřelé okolnosti jeho úmrtí. Prokuratura pak v říjnu dala pokyn k exhumaci jeho ostatků.

Özal byl premiérem v Turecku v letech 1983 až 1989, tedy v období po státním převratu v roce 1980, kdy opět upevňoval civilní režim. V roce 1988 na něj byl spáchán atentát, který se štěstím přežil s ustřeleným prstem. Poté ho parlament zvolil prezidentem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy