NATO rozmístí rakety Patriot na turecko-syrské hranici

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 12. 2012 6:15
Turecko požádalo o ochranu, Aliance vyhověla
Systém Patriot.
Systém Patriot. | Foto: wikipedia.org

Brusel - Severoatlantická aliance souhlasí s rozmístěním raket Patriot na tureckém území u hranic se Sýrií. Rozhodli o tom dnes šéfové diplomacií zemí NATO. O rozmístění raket spojence požádala Ankara.

Zdůvodnila to hrozbou možného ostřelování svého území ze sousední Sýrie zmítané boji vládních sil s opozicí.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který ČR v Bruselu na dvoudenním zasedání zastupuje, řekl, že jde o obranné a dočasné opatření. "Je to politická demonstrace, že NATO bude bránit Turecko," řekl.

Rakety poskytnou dvě alianční země - Německo a Nizozemsko. Počty raket i množství vojáků, kteří je budou obsluhovat, budou podle šéfa české diplomacie malé. Přesné množství neupřesnil.

O rozmístění raket Patriot se ministři NATO dnes bavili i se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Moskva v minulosti opakovaně dala najevo pochyby, které tento krok provázejí. Rusové se obávají, aby to nepředznamenávalo nějaké další kroky NATO vůči Sýrii. To nicméně Aliance odmítá.

"Neznamená to v žádném případě jakýkoliv krok směrem k útočné akci," zdůraznil v pondělí český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

Boje v Damašku.
Boje v Damašku. | Foto: Reuters

Turecko významně podporuje syrskou opozici. Patrioty by ho měly chránit před případnými odvetnými útoky ze strany Sýrie, která má podle agenturních zpráv i rakety schopné nést chemické hlavice. Šéf Aliance Anders Fogh Rasmussen v úterý zdůraznil, že pokud by kdokoli použil chemické zbraně, pak je možné očekávat okamžitou reakci mezinárodního společenství.

V Sýrii mezitím pokračují boje. Vládní síly se soustředily především na bombardování povstaleckých pozic jihovýchodně od Damašku. Konflikt v Sýrii si za 20 měsíců trvání vyžádal podle opoziční bilance přes 40 tisíc mrtvých.

Povstalecká Svobodná syrská armáda v posledních týdnech dosáhla velkých územních zisků a operuje v jižní části Damašku. Kvůli bojům je uzavřené mezinárodní letiště.

Rebelům pomohly zásilky protiletadlových zbraní SAM-7, kterými ohrožují vládní letectvo, a omezují tak jeho schopnost bombardovat.

List New York Times citoval nejmenovaného pracovníka ruského ministra zahraničí, podle kterého syrský prezident Bašár Asad už ztrácí víru ve vítězství a víceméně počítá s tím, že se blíží konec jeho režimu.

 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy