NATO rozmístí rakety Patriot na turecko-syrské hranici

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
5. 12. 2012 6:15
Turecko požádalo o ochranu, Aliance vyhověla
Systém Patriot.
Systém Patriot. | Foto: wikipedia.org

Brusel - Severoatlantická aliance souhlasí s rozmístěním raket Patriot na tureckém území u hranic se Sýrií. Rozhodli o tom dnes šéfové diplomacií zemí NATO. O rozmístění raket spojence požádala Ankara.

Zdůvodnila to hrozbou možného ostřelování svého území ze sousední Sýrie zmítané boji vládních sil s opozicí.

Šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg, který ČR v Bruselu na dvoudenním zasedání zastupuje, řekl, že jde o obranné a dočasné opatření. "Je to politická demonstrace, že NATO bude bránit Turecko," řekl.

Rakety poskytnou dvě alianční země - Německo a Nizozemsko. Počty raket i množství vojáků, kteří je budou obsluhovat, budou podle šéfa české diplomacie malé. Přesné množství neupřesnil.

O rozmístění raket Patriot se ministři NATO dnes bavili i se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Moskva v minulosti opakovaně dala najevo pochyby, které tento krok provázejí. Rusové se obávají, aby to nepředznamenávalo nějaké další kroky NATO vůči Sýrii. To nicméně Aliance odmítá.

"Neznamená to v žádném případě jakýkoliv krok směrem k útočné akci," zdůraznil v pondělí český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

Boje v Damašku.
Boje v Damašku. | Foto: Reuters

Turecko významně podporuje syrskou opozici. Patrioty by ho měly chránit před případnými odvetnými útoky ze strany Sýrie, která má podle agenturních zpráv i rakety schopné nést chemické hlavice. Šéf Aliance Anders Fogh Rasmussen v úterý zdůraznil, že pokud by kdokoli použil chemické zbraně, pak je možné očekávat okamžitou reakci mezinárodního společenství.

V Sýrii mezitím pokračují boje. Vládní síly se soustředily především na bombardování povstaleckých pozic jihovýchodně od Damašku. Konflikt v Sýrii si za 20 měsíců trvání vyžádal podle opoziční bilance přes 40 tisíc mrtvých.

Povstalecká Svobodná syrská armáda v posledních týdnech dosáhla velkých územních zisků a operuje v jižní části Damašku. Kvůli bojům je uzavřené mezinárodní letiště.

Rebelům pomohly zásilky protiletadlových zbraní SAM-7, kterými ohrožují vládní letectvo, a omezují tak jeho schopnost bombardovat.

List New York Times citoval nejmenovaného pracovníka ruského ministra zahraničí, podle kterého syrský prezident Bašár Asad už ztrácí víru ve vítězství a víceméně počítá s tím, že se blíží konec jeho režimu.

 

 

Právě se děje

Další zprávy