Smír ohledně StB navrhl sám Babiš, tvrdí slovenský ministr. Odmítl spekulace o vděku

ČTK ČTK
Aktualizováno před 41 minutami
Uzavření smíru mezi slovenským ministerstvem vnitra a českým expremiérem Andrejem Babišem ohledně jeho evidence v archivních dokumentech někdejší československé tajné policie StB jako agenta navrhl sám Babiš. V úterý to řekl slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok.
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO)
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: LADISLAV KŘIVAN / MFDNES + LN / Profimedia

Ministr odmítl, že ze strany resortu vnitra šlo o vyjádření vděku Babišovi za to, že před letošními prezidentskými volbami na Slovensku podpořil šéfa vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) Petera Pellegriniho. Toho po zvolení hlavou státu v čele Hlasu-SD vystřídal právě Šutaj Eštok.

Andrej Babiš v úterý řekl, že smír navrhli jeho právníci. "Mí právníci navrhli smír a je to zcela pochopitelné, soud jsem vyhrál čtyřikrát a v meritu věci vždy rozhodl v můj prospěch. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku dokonce přijal mou žalobu. Slovenské ministerstvo vnitra si logicky vyhodnotilo, že soudy v minulosti prohrálo, ke smíru se připojilo a rozsudkem ho potvrdila i slovenská justice," uvedl Babiš.

Například český premiér Petr Fiala už v pondělí uvedl, že smír slovenského ministerstva s Babišem je "handl" a dohoda Babiše se spřátelenými politiky.

Slovenský ministr vnitra řekl, že uzavření smíru doporučila i právní analýza, kterou si ministerstvo nechalo vypracovat. Jednu analýzu v případu podle ministra připravil bývalý soudce slovenského ústavního soudu Eduard Bárány a druhou jedna advokátní kancelář.

Opoziční hnutí Slovensko (dříve OLaNO) slovenského expremiéra Igora Matoviče oznámilo, že bude usilovat o odvolání ministra a že v této záležitosti už oslovilo další opoziční strany. Slovenská opozice nemá ve sněmovně dostatek hlasů k prosazení návrhu na vyslovení nedůvěry členovi vlády.

"Je to nehoráznost s ohledem na oběti komunistického režimu, na lidi, kteří byli pronásledování a zabíjení právě Státní bezpečnosti, právě takovými lidmi, jakými byl Babiš. Šutaj Eštok s Babišem se vysmívají do tváře lidí, jejichž rodinní příslušníci byli pronásledováni," řekl šéf poslaneckého klubu hnutí Slovensko Michal Šipoš.

Slovenský Ústav paměti národa, s nímž se bratislavský rodák Babiš v minulosti v uvedené věci soudil, už v pondělí tvrdil, že oprávněnost evidence politika jako tajného spolupracovníka StB dokazuje více spisů. Šutaj Eštok ale v Komárně, kde se účastnil schůzky vrcholných politiků Slovenska, Maďarska a Srbska, také řekl, že ústav věcně spor s Babišem prohrál.

Tyto verdikty pak v roce 2017 zrušil slovenský ústavní soud z důvodu, že Babiš neměl žalovat Ústav paměti národa. Ústavní soudci rovněž zpochybnili věrohodnost bývalých příslušníků StB, kteří u obecných soudů vypovídali v Babišův prospěch a jejichž výpovědi byly tehdy považovány za klíčové.

Babiš vědomou spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Žalobu na ochranu osobnosti podal na Slovensku už v roce 2012. Po verdiktu ústavního soudu z roku 2017 se slovenské soudy v případu zabývaly hlavně otázkou, kdo má být žalovanou stranou. Slovenský nejvyšší soud nakonec rozhodl, že v těchto sporech mají lidé žalovat ministerstvo vnitra. Babiš toto ministerstvo zažaloval loni.

Mohlo by vás zajímat: Na Slovensku je výjimečně toxická atmosféra. Motivuje devianty, říká exministr Káčer (17. 5. 2024)

Spotlight Aktuálně.cz - Rastislav Káčer | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy