Francouzská policie zatkla Durova v souvislosti s vyšetřováním trestných činů včetně podvodu, pašování drog, kyberšikany, organizovaného zločinu a podpory terorismu, při kterém jim Telegram neposkytnul součinnost.
Ačkoliv se komunikační platforma Telegram celosvětově blíží k hranici jedné miliardy aktivních uživatelů, na Slovensku její populární sociální funkce, kanály a diskusní skupiny podle odhadů analytiků využívá jen přes 200 tisíc lidí. Jde ale o "tvrdé jádro" lokální dezinformační scény, kde se bez omezení šíří ruská válečná propaganda, hoaxy i ty nejšílenější konspirační teorie, popisuje list Sme.
Prokremelské narativy jsou na síti přeložené do slovenštiny a následně se šíří na větší konkurenční platformy. I reakce na Durovovo zatčení proto v mnohých případech vychází z informací šířených proruskými zdroji.
"Celý tento modrý svět, který tu máme, je možný díky Durovovi. Všechno naše učení a informace," napsal ještě v sobotu před půlnocí slovenský extremista a konspirátor Daniel Bombic, vystupující pod přezdívkou Danny Kollar.
Jeho výzvu, aby administrátoři všech telegramových kanálů na Slovensku sdíleli hashtag #FREEDUROV, si přečetlo více jak padesát tisíc uživatelů komunikační platformy. Hashtag šířilo vícero kanálů včetně šéfa služebního úřadu ministerstva kultury Lukáše Machaly nebo novináře dezinformačního webu eReport Dominika Papaly.
Bombic na Telegramu dlouhodobě šíří nenávist a konspirační teorie. Reagoval jimi i na Durovovo zatčení. "Žijeme v totalitě, v tyranii. Žádná svoboda slova nikdy neexistovala, ani nebude, dokud nám bude vládnout izraelský sionistický deep-state (hluboký stát - pozn. red.)," napsal v pondělí, když francouzské úřady potvrdily, že šéfa Telegramu zadržely, protože s nimi platforma nespolupracovala při probíhajícím vyšetřování vážných zločinů.
Bombic tvrzení ničím nepodložil. Narativ o zapojení izraelských tajných služeb Mosad přitom následně prezentoval i v rozhovoru pro český dezinformační projekt neČT24.
Šifrovaná je jen část Telegramu
Ruský informační kanál Zprávy z fronty propagandistického média NewsFont s vazbami na Kreml ve slovenštině propagoval tvrzení, že Francouzům jde o to nabourat se do šifrované komunikace na Telegramu. Toto tvrzení nejdříve přebral dezinformátor Miroslav Kamenský, který se na síti prezentuje jako odborník na geopolitiku, a jeden z kanálů s vazbami na prokremelský motorkářský klub Brat za Brata.
Příběh později přinesl i konspirační magazín Zem a vek a kanál Slovanské noviny. Odvolávaly se na zprávy v americkém deníku Wall Street Journal, který však informaci neprezentoval jako fakt. Ve skutečnosti francouzské úřady nic podobného zatím nepotvrdily.
Pokud je šifrování komunikace implementované bezpečným způsobem, ani samotný provozovatel služby k ní technicky nedokáže získat přístup. Na Telegramu je ale šifrovaná jen malá část komunikace. Zabezpečení funguje jen mezi dvěma uživateli, kteří si šifrování manuálně aktivovali. Veřejné i soukromé skupiny většího počtu uživatelů šifrované nejsou a provozovatel se tak do této komunikace teoreticky dokáže nabourat.
Diskuse o zákazu Telegramu
Telegramový kanál Miro Del odběratelům do slovenštiny přeložil odkaz šéfredaktorky ruské státní stanice RT Margarity Simonjanové, která uživatelům Telegramu doporučila smazat všechny své soukromé nebo jinak citlivé informace a konverzace.
Simonjanová tvrdí, že Durova zatkli, aby Francouzům vydal šifrovací klíče, což podle ní také udělal. Není jediná, kdo šíří narativ, podle kterého platforma nebude nadále bezpečná a Západ ji bude špehovat. Ve vyspělých demokraciích je však plošné špehování bez souhlasu soudů zakázané.
Paradoxně je to právě Rusko, které se v minulosti domáhalo informací o uživatelích Telegramu. V roce 2018 platformu zablokovalo poté, co odmítla spolupracovat. Za dva roky ji však znovu povolilo a dnes ji využívají tamější média, politici i úřady. Ti teď dostali doporučení, aby s používáním Telegramu přestali.
Po vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu policie zařadila kanál Miro Del na seznam mimořádně nebezpečných účtů, které velmi aktivně zprostředkovávají válečnou propagandu širokému publiku.
Kromě sdílení výroků Simonjanové aktuálně šířil i tvrzení, že Ukrajina chce Telegram zablokovat z důvodu, že zprávy na platformě kontroluje umělá inteligence, která automaticky maže identifikované projevy podpory násilí a terorismu. "Asi proto chtěl UGIL (Rusy používaná pejorativní zkratka pro Ukrajinu, analogická ke zkratce ISIS - pozn. red.) zakázat Telegram. Když se něco nedá použít na násilí vydírání nebo terorismus, není to pro Kyjev užitečné," napsal anonymní kanál.
Podle zpravodajské agentury RBK-Ukrajina bylo zablokování Telegramu na stole už dříve, ale nenašla se univerzální shoda ani v řadách samotných tajných služeb. Benefity převažující negativa přítomnosti platformy v zemi údajně vedly k rozhodnutí nepodniknout proti ní žádné závažnější kroky.
Poslední ostrov svobody
V úterý se přidal i europoslanec a místopředseda Směru Ľuboš Blaha s ještě tvrdšími vyjádřeními o tom, že Telegram brzy úplně zruší.
"Každý jiný názor, než mají západní militaristé, musí být po zásluze potrestaný. A pokud Telegram umožňoval svobodu slova, bylo třeba jej zničit. Nejdříve zavřou šéfa Telegramu a potom zavřou celý Telegram. Tak to dělali fašisti vždy, nebojte, nebude to dlouho trvat," napsal Blaha v rozsáhlém statusu, ve kterém nazval platformu původem z Ruska posledním ostrovem svobody.
Přesto, že o interním fungování Telegramu jako společnosti je jen málo dostupných informací, ví se, že jde o malý tým několika desítek lidí a služba dokáže minimálně v krátkodobém horizontu fungovat i bez Durova. Svoje operace roky strategicky umísťovala do zemí, kde se bude moct vyhýbat případným tlakům ze strany úřadů. V současnosti oficiálně sídlí v Dubaji.
Francouzská justice ve středu začala Durova stíhat a po čtyřech dnech výslechů ho propustila z vazby. Zakladatel Telegramu ale bude pod policejním dohledem a nesmí opustit zemi. Durovovy spolupracovníky, které ve Francii zadrželi spolu s ním, úřady už dříve propustily.
Francouzský prezident Emmanuel Macron už v pondělí zdůraznil, že se o případu šíří mnoho dezinformací a kauza nemá politický motiv. Od jednání francouzských úřadů se distancovala i Evropská komise, která dohlíží na dodržování evropské legislativy pro digitální služby.