Slovenští poslanci se poprali při pokusu odvolat Fica

ČTK ČTK
18. 9. 2013 20:29
Opozice přišla s návrhem kvůli údajně nevýhodnému nákupu akcií slovenských plynáren SPP.
Robert Fico
Robert Fico | Foto: Reuters

Bratislava- Potyčka mezi poslanci vládní strany Směr-SD premiéra Roberta Fica a zástupci opozice vypukla podle televize TA3 před půlnocí ve slovenském parlamentu.Slovenští zákonodárci na do těchto chvil probíhající mimořádné schůzi jednali o návrhu opozice na vyslovení nedůvěry Ficovi.

Opozice, která nemá na odvolání premiéra dostatek hlasů, přišla s návrhem kvůli údajně nevýhodnému nákupu akcií slovenských plynáren SPP schválenému vládou.

Důvodem k potyčce mezi dvěma skupinami poslanců byla papírová figurína premiéra Fica, kterou před řečnický pultík ve sněmovně postavili opoziční poslanci v úterý večer poté, co Fico a celá vláda z parlamentu odešli, neboť se nechtěli debaty o SPP a odvolávání účastnit.

Když se někteří z poslanců Směru-SD do sněmovny vrátili, snažili se figurínu zobrazující Fica ve fotbalovém dresu s nápisem "Usvědčený, daroval Slovensko zbohatlíkům" odnést.

Několik zástupců opozice se jim v tom vydalo zabránit a na chodbě se strhla bitka, v níž podle serveru sme.sk padaly rány pěstí.

"Byl jsem na vyšetření u lékaře, mám 1,5centimetrovou tržnou ránu na ústech," řekl ve středu sme.sk poslanec opoziční strany Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Jozef Viskupič.

Vládní poslanci Valocký a Varga v písemném prohlášení popřeli, že opozičního zákonodárce napadli. "Nevylučujeme, že při vzájemné roztržce mohlo dojít z naší strany k fyzickému kontaktu. Odmítáme ale, že bychom fyzicky napadli poslance," uvedli zákonodárci zastupující ve sněmovně Ficovu stranu. Sdělili také, že incidentu předcházel konflikt, při kterém Viskupičův kolega Igor Matovič prý napadl Vargu. Strkanici obou poslanců zachytily i televizní kamery.

Důvodem návrhu vyslovit Ficovu kabinetu nedůvěru je záměr vlády odkoupit od českého Energetického a průmyslového holdingu (EPH) jeho podíl v mateřské společnosti slovenských plynáren SPP.

To je podle opozice pro stát nevýhodné kvůli ztrátám SPP při prodeji plynu.

"Pravicové vlády po privatizaci SPP vždy asistovaly cizím vlastníkům při zvyšování cen plynu. Nikdy nic neudělaly ve prospěch prostých lidí. Je absurdní, aby ti, kteří pomáhali zdražovat, dnes chtěli odvolávat vládu za to, že plníme vlastní programové prohlášení," hájil záměr svého kabinetu Fico.

Večer se situace zklidnila. Jaká bude ale noc?

Slovenský parlament večer obnovil mimořádnou schůzi, při které se opozice snaží vyslovit nedůvěru premiérovi Robertu Ficovi. Atmosféra je zatím podle slovenské televize o poznání klidnější než v noci na dnešek. Přes den na návrh Směru-SD parlament jednal o běžné agendě.

K jednání o pokusu opozice odvolat Fica se poslanci vrátili dnes po 19:00 SELČ, situace v jednacím sálu na rozdíl od nočního incidentu vyhrocena nebyla. Opoziční zákonodárci ve svých vystoupeních kromě jiného komentovali potyčku a kritizovali, že schůze se neúčastní premiér ani členové jeho jednobarevné vlády. U řečnického pultu ve sněmovně byla znovu vystavena Ficova papírová figurína. I bez případných obstrukcí potrvá jednání parlamentu dlouho, protože v rozpravě dosud nevystoupila ani polovina ze zhruba dvou desítek dosud přihlášených poslanců.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D3 u Českých Budějovic je po nehodě kamionu ve směru z Prahy zavřená

Dálnice D3 je na 122. kilometru mezi Borkem a Ševětínem na Českobudějovicku ve směru z Prahy neprůjezdná. Havaroval tam kamion. Při nehodě se nikdo nezranil. Dálnice bude zavřená asi do 12:00. Směr na Prahu je průjezdný bez omezení, provoz je minimální. Informovali o tom mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policie odklání dopravu na výjezdu 118 Ševětín. "Nákladní auto narazilo do svodidel," uvedl Matzner. Nyní se auto odtahuje a dálnice se uklízí. Když se odtahová služba snažila kamion vyprostit, prorazila se nádrž nákladního auta. Na vozovku pak unikly pohonné hmoty, na místě tak zasahují i hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy