Slovenští lékaři zvolí českou cestu. Poděkují a odejdou

Stanislava Harkotová, Radek Nohl
6. 5. 2011 11:54
Šéf českých lékařských odborářů Martin Engel kolegům radil, čeho se mají vyvarovat
Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava/Praha - Slovenští lékaři se vydali českou cestou a spustí svou protestní akci "Děkujeme, odcházíme".

V tom, jak by měli postupovat, radil doktorům šéf Lékařského odborového klubu Martin Engel. Ten byl hlavní tváří českého protestu a vedl klíčová jednání s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.

Předseda slovenského Lékařského odborového sdružení Michal Polician Aktuálně.sk potvrdil, že se na čtvrtečním jednání jednohlasně dohodli na podání hromadných výpovědí.

Protest se podle něj nebude týkat jen odborářů. "Je to věc každého lékaře, jestli mu záleží na slovenském zdravotnictví," prohlásil Polician.

Zariskujte, vyzval Engel slovenské lékaře

Engel Aktuálně.cz řekl, že lékařským odborářům na Slovensku nastínil, jak celá protestní akce vypadala v Česku. "Popsal jsem jim slabá a silná místa, čeho by se měli vyvarovat," podotkl. Doktory zároveň vyzval, aby zariskovali.

Upozornil je i na to, že při podávání hromadné výpovědi musí být mezi lékaři obrovská solidarita a kolegialita. Varováním pro slovenské lékaře také bude, jaké heslo pro svůj protest zvolí. Český "Náš exodus, váš exitus" se stal trnem v očích veřejnosti.

Slovenští odboráři nyní budou hledat právníky, kteří jim budou radit, jak mají postupovat. Českým lékařům pomáhali reklamní rutinéři z Ewing PR. Podle médií vyšla odboráře kampaň na 3,5 milionu korun.

Náš exodus, váš exitus, takové heslo Slováci nechtějí.
Náš exodus, váš exitus, takové heslo Slováci nechtějí. | Foto: Ludvík Hradilek

"Mají výhodu v tom, že již znají naše know-how. Nebudou muset nic zkoušet jako my. Pokud se poučí z našich chyb, tak celá protestní akce nemusí být drahá," prohlásil pro Aktuálně.cz Engel. 

Polician řekl, že služeb Ewing PR, kterou spoluvlastní bývalý televizní moderátor Jiří Hrabovský, nejspíše nevyužijí.

"Nechceme to nějak extra přehánět, čili exitus na sanitkách a podobně, to rozhodně ne," dodal Polician.

Jednání s premiérkou krizi nevyřešilo

Slovenští lékaři na začátku roku zvolili taktiku mlčeti je zlato a čekali, jestli se vláda bude zabývat jejich požadavky na dofinancování zdravotního sektoru, zastavení transformace nemocnic, garantování růstu platů či dodržování zákoníku práce. "V mnohém je jejich situace horší," řekl Engel.

Když nepomohlo několik menších protestů ani setkání s premiérkou Ivetou Radičovou, začali lékaři uvažovat o tom, že jako v České republice podají hromadné výpovědi. Teprve ve čtvrtek se definitivně dohodli na tom, že budou protestovat podobně jako čeští doktoři.

Lékaři upozorňují, že pacienti zatím zhoršení zdravotnické péče necítí, protože zdravotníci pracují nad rámec toho, co mají. Brzy se ale situace změní.

Podle lékařské komory a Asociace soukromých lékařů se nejprve prodlouží čekací doby. Může dojít i ke zhoršení operativní péče, protože si nemocnice nebudou moci dovolit "jít s dobou". 

V České republice dalo výpověď 3837 lékařů. Zpět do nemocnice se nakonec nevrátili jen někteří.

Patřil mezi ně ale šéf lékařských odborů Martin Engel. Toho nejdříve ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady zpět nechtěl.

Na konci protestní akce ale otočil. Neměl totiž za něj náhradu. Engel prohlásil, že se již zpátky nevrátí. Teď je placeným šéfem lékařských odborů.

 

Právě se děje

Další zprávy