Právníci začali rozesílat výpovědi nespokojených lékařů

ČTK ČTK
27. 12. 2010 13:00
Výpověď by mělo podat asi 3800 lékařů
Sanitka MUDr.ncák
Sanitka MUDr.ncák | Foto: Michal Štůsek

Praha - Výpovědi lékařů, kteří se připojili k výzvě Děkujeme, odcházíme, začala rozesílat v pondělí do nemocnic právní kancelář.

Jejich přesný počet bude zveřejněn, až budou všechny rozeslány, řekl předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů (LOK-SČL) Martin Engel.

Zatím se mluví o zhruba 3800 výpovědích, jsou prý hlavně z klíčových oborů jako anesteziologie, chirurgie, interna a zobrazovací metody, takže některé nemocnice budou muset 1. března, až vyprší výpovědní lhůta, zastavit operace.

"Čísla zveřejníme, až bude všechno odesláno, nebudeme je dávat po částech," vysvětlil Engel. Narušení péče hrozí v 78 ze 190 nemocnic.

Lékaři chtějí 1,5 až trojnásobek průměrného platu v zemi. Nyní mají v průměru 50.000 korun za práci s přesčasy a službami, chtějí 70.000 korun základního platu. Na splnění požadavku by bylo zapotřebí až šesti miliard korun. Zdravotnictví ročně spotřebuje téměř 290 miliard.

Jednat se bude až v novém roce

Engel uvedl, že pokud má vyzvat lékaře, aby výpovědi stáhli, musejí být platové požadavky lékařů naplněny v plné výši. Ústupky už nejsou možné.

Akci vyhlásili odboráři v březnu, od poloviny září objíždějí s černobílou sanitou české a moravské nemocnice. Za celou tu dobu podle Engela nikdo z politiků na požadavky lékařů nereagoval a žádná zásadní jednání nesvolal.

Podle dnešní informace tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví nejsou ohlášena žádná jednání s odboráři ani na tento týden.
Ministr Leoš Heger (TOP 09) vyzval lékaře, aby s výpovědí počkali a dali mu čas na nastartování reforem, které přesměrují peníze do platů.

Už dříve zhodnotil jejich kampaň jako profesionálně vedenou, zároveň ale nátlak lékařů odmítl. Čeká na počátek ledna, až se dozví přesné počty odcházejících lékařů i spektrum oborů a nemocnic. Je připraven pak s kraji projednat organizaci péče tak, aby pacienti nebyli ohroženi.

Opuštěné nemocnice jako sběrná místa

Některé nemocnice by podle ministra mohly sloužit jen jako sběrná místa, kde by pacienti dostali první pohotovostní ošetření a sanity by je převezly do jiné nemocnice, kde je péče zajištěna. Část akutních nemocnic by se změnila na doléčovací ústavy.

Situaci by spolu s ministrem a hejtmany pak řešily vláda i bezpečnostní rada státu, k jejímu svolání dnes vyzval šéf Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Engel odmítl ministrova slova o nátlaku. Řekl, že lékaři zveřejnili své požadavky téměř rok předtím, než by z nemocnic odešli.
K informacím médií, že LOK-SČL za kampaň zaplatil agentuře Ewing PR 3,5 milionu korun, uvedl, že "jsou to hausnumera". Přesnou částku odmítl sdělit. "Nikdo nás nesponzoruje, nikde jsme ty peníze neukradli, peníze jsou z odborových příspěvků," řekl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy