Bratislava – Slováci mají za sebou první kolo prezidentských voleb. Nového prezidenta ale zvolí až 29. března ve druhém kole.
Robert Fico podle očekávání vyhrál s 28 procenty odevzdaných hlasů, za ním se seřadili Andrej Kiska (24 procent), Radoslav Procházka (21 procent) a Milan Kňažko (necelých 13 procent).
První kolo okomentoval v rozhovoru pro Aktuálně.cz známý slovenský sociolog a kdysi také politik, profesor Miroslav Kusý.
A.cz: Fico zvítězil, ale v jeho případě asi nelze hovořit o úspěchu…
Malý rozdíl je rozhodně překvapením, čekal se větší. Fico určitě počítal s tím, že bude vyšší a že bude pro jeho soupeře těžší ho dohnat ve druhém kole. Dostal rekordně nízký počet hlasů v procentech. Osmadvacet. Tak málo ještě Fico a strana Směr - Sociální demokracie nedostali. To je pro něj debakl. Zvítězil, ale málo (v posledních parlamentních volbách získala strana Směr 44 procent hlasů - pozn. red.).
A.cz: Lze počítat s tím, že voliči Milana Kňažka a Radoslava Procházky dají hlasy Andreji Kiskovi?
Jsem přesvědčený, že ano. Kňažko a Procházka slíbili, že to doporučí, což samozřejmě neznamená, že je všichni jejich voliči poslechnou. Co se týká Kisky, ten během volební kampaně uměl získat sympatie dosti lidí. Choval se velmi decentně, nenechal se Ficem vyprovokovat k agresivním odpovědím, mluvil zdrženlivě. Tím hodně získával body.
A.cz: Souvisí úspěch Kisky s tím, že Slováci podobně jako Češi hledají v politice nové alternativy, změny?
Určitě. Tato tendence je jasná. To bylo vidět už v posledních parlamentních volbách. Tam vznikl i paradox: strana nestraníků. Tu prezentuje pan Matovič. Někteří lidé se pyšní tím, že vstupují do politiky čistí, s neušpiněnýma rukama. Ano, to zabírá. Přesně takto vystupoval v kampani Andrej Kiska. Jako podnikatel, charismatická osobnost, představitel charitativní organizace Dobrý anděl a zároveň jako člověk, který dosud neměl s politikou nic společného.
A.cz: Překvapil vás neúspěch Milana Kňažka a úplný propad Jána Čarnogurského?
Čarnogurský nebyl až takovým překvapením. Průzkumy ukazovaly, že nemá moc šancí. On se netají svými ultrakonzervativními názory, tvrdým proruským postojem. Byl ochotný vyslovovat i nepopulární myšlenky. Nehleděl na to, čím se voličům zalíbí. Je to typ politika, který říká: tady mě máte s mými názory a mojí koncepcí a buď mě berete takového, jaký jsem, nebo neberete (více hlasů než Čarnogurský dostal dokonce i komunistický kandidát Ján Jurišta – pozn. red).
A.cz: A Kňažko? Asi čekal rozhodně víc než třináct procent.
Podle mě podcenil kampaň, vstoupil do ní pozdě. Ještě na Vánoce a Nový rok byl na dovolené někde na Maledivách nebo podobném exotickém místě, zatímco ostatní kandidáti už tvrdě pracovali. Spustil kampaň pozdě a moc ho ani v médiích nebylo vidět.
A.cz: Odvážíte se tipnout, zda tedy bude prezidentem Fico, nebo Kiska?
Řekl bych, že Kiska. Voličský potenciál ostatních kandidátů hraje v jeho prospěch. Značná část hlasů půjde Kiskovi, protože jak říkám, on není pro nikoho moc problematický člověk. Jsou politici, kteří společnost polarizují. Konvenují jedné části voličské základny a naopak jsou velmi negativně vnímáni druhou částí. Kiska takovým člověkem není, je přijatelný pro velmi široké voličské spektrum.