Pokud Fico prohraje volby, ze Slovenska neuteče

Martin Novák Martin Novák
13. 3. 2014 6:30
Předvolební kampaň skončila večer dvěma televizními debatami. Zvolí Slováci Fica, nebo "Nefica"?
Foto: Reuters

BratislavaSlovensko má za sebou závěrečné televizní debaty prezidentských kandidátů.

Jasno je v jednom. V pořadí čtvrtým prezidentem země od rozdělení federace bude dosavadní premiér Robert Fico, nebo podnikatel a filantrop Andrej Kiska.

Ve středeční televizní debatě, která zakončila volební kampaň, oba nešetřili sliby.

"Chci být takovým prezidentem, za kterého se Slovensko nikdy nebude stydět," řekl Fico s tím, že bude nadstranickým prezidentem. "Udělám vše pro to, aby se vrátila důvěra v prezidentský úřad," prohlásil jeho největší soupeř Kiska.

Foto: Reuters

Fico označil Kisku v debatě na televizi Markíza za lichváře.

Milan Kňažko útočil na Fica kvůli jeho někdejšímu členství v komunistické straně a kauze Gorila, která se týká propojení politiků s investiční skupinou Penta a dalšími firmami. Politické strany označil za "napůl eseróčka a napůl mafie." Sám kandiduje jako nestraník.

Známý slovenský komentátor a šéfredaktor časopisu Týžděň Štefan Hríb řekl Aktuálně.cz, že Kiskovo vítězství ve druhém kole považuje za naprosto reálné a Fico nemá zdaleka nic jistého.

„Má reálnou šanci vyhrát a ukončit tak dlouholetou dominanci Fica a strany Směr - sociální demokracie. Byl by to důležitý krok proti ovládnutí všech institucí Slovenska jednou stranou, ale především impuls pro nesocialistickou a reformní část Slovenska, která v posledních letech tvrdě a trochu bezstarostně spí,“ uvedl Hríb.

Andrej Kiska, kandidát na prezidenta Slovenska.
Andrej Kiska, kandidát na prezidenta Slovenska. | Foto: Matej Slávik - HN

Průzkum agentury Focus, provedený ve druhém březnovém týdnu, vyzněl pro podnikatele příznivě. Přisoudil mu sedmadvacet procent hlasů,  Robertu Ficovi šestatřicet procent. Oproti dřívějším průzkumům se rozdíl zmenšil.

Kňažko, který původně byl favoritem pro postup do druhého kola, v průzkumu s jedenácti procenty už hodně zaostával. Další kandidáti jsou prakticky bez šance.

Politolog Robert Koziak uvedl pro online deník Aktuálne.sk, že pokud Kiska v prvním kole dostane více než dvacet procent hlasů, má velkou šanci Fica v kole druhém porazit.

„V konečném důsledku rozhodne postoj voliče, zda dá přednost Ficovi, či Neficovi,“ uvedl Koziak. Premiér totiž Slovensko polarizuje na dva názorově dost vzdálené tábory.

Sám Fico byl v rozhovoru pro stejný online deník opatrný, co se týká vyhlídek na úspěch.

„Byli už všelijací favorité. Vzpomínám si na Eduarda Kukana (bývalý slovenský ministr zahraničí – pozn. red.) nebo Jana Fischera v České republice. Proto trpělivě čekám na výsledky prvního kola. Co bude dál, uvidíme.“

Řekl však, že když prohraje, zůstane premiérem. „Co si myslíte? Že uteču?  Když to nevyjde, mojí povinností je poblahopřát prezidentovi. Kdyby se to stalo, potřebuji si položit na stůl svou zraněnou nohu na tři dny, nadýchat se vzduchu a pokračovat dál. Mandát premiéra mám do roku 2016.“

„Kdyby Fico přece jen vyhrál, myslím si, že by to znamenalo oslabení popularity strany Směr. Bez něj by ztratila podstatu,“ soudí Štefan Hríb.

Směr v posledních parlamentních volbách v roce 2012 získal rekordních 44 procent hlasů, a má tak v parlamentu většinu.

První kolo se koná v sobotu, výsledek budeme znát pravděpodobně brzy po zavření volebních místností v deset hodin večer. Druhé kolo rozhodne 29. března.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy