Boj pokračuje, Fico s Kiskou se do sebe pustili v televizi

ČTK ČTK
16. 3. 2014 11:18
Kiska podle Fica nemá zkušenosti. Premiérův soupeř zopakoval, že na něj podá trestní oznámení kvůli poškození dobrého jména.
Robert Fico
Robert Fico | Foto: Reuters

Bratislava - První etapa prezidentských voleb na Slovensku je minulostí.

A finalisté - současný premiér Robert Fico a podnikatel Andrej Kiska - se do sebe slovně pustili už během první televizní debaty po sobotním úvodním kole přímé volby hlavy státu.

Fico a Kiska podle očekávání získali nejvíce hlasů ze všech 14 kandidátů, což jim zajistilo postup do rozhodujícího kola volby. Analytici ovšem upozornili, že Fico první kolo vyhrál s nižším náskokem, než se předpokládalo.

"Bude zde koncept kandidáta, který nabízí své zkušenosti a koncept kandidáta, o kterém nic nevíme," prohlásil Fico v reakci na to, že Kiska nemá zkušenosti s politikou a že až do oznámení prezidentské kandidatury byl na Slovensku spíše neznámý.

Kiska na Fica podá trestní oznámení

Kiska zopakoval své prohlášení z volební noci, že chystá na premiéra trestní oznámení. Nelíbí se mu, že Fico jej před prvním kolem nařkl, že si prý majetek nadělal lichvou.

Kiska: Fico poškodil mé dobré jméno.
Kiska: Fico poškodil mé dobré jméno. | Foto: Reuters

"Bylo poškozeno mé dobré jméno nepodloženými argumenty. Jsem přesvědčen, že premiér by rovněž měl zvážit, zda urazí člověka a zda by měl používat taková slova, která nejsou opřena o fakta," uvedl Kiska.

"Začínat trestním oznámením, hned první den druhého kola (voleb) je velmi nešťastné," reagoval Fico.

Fico v prvním kole získal 28 procent hlasů, Kiska 24 procent. Nástupce současného slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče vzejde z druhého kola voleb hlavy státu, které se uskuteční 29. března.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy