Slováci volili prezidenta, náskok Fica před Kiskou je malý

Přenos skončil
Do druhého kola postoupil premiér Robert Fico a Andrej Kiska. Malý rozdíl je podle slovenských médií překvapivý a nahrává Kiskovi.
Foto: Reuters

BratislavaSlováci, kteří v sobotu absolvovali první kolo prezidentských voleb, si budou ve dalším kole vybírat mezi premiérem Robertem Ficem a podnikatelem Andrejem Kiskou. 

Fico vede s 28 procenty, Kiska má o čtyři procenta méně.

Podle slovenských politologů je díky malému Ficovu náskoku velká šance, že Kiska ve druhém kole vyhraje a stane se prezidentem.

Většina ostatních kandidátů totiž podpoří spíše jeho než Fica.

Volební účast bylá nízká, přišlo jen 42,9 procent oprávněných voličů.

Závěr prvního kola a sčítání výsledků jsme sledovali online.

Přenos skončil

Mezi finalisty se strhla slovní přestřelka hned při první povolební debatě. "Bude zde koncept kandidáta, který nabízí své zkušenosti a koncept kandidáta, o kterém nic nevíme," prohlásil Fico na adresu politicky nezkušeného Kiska.

Ten se chce proti Ficovým dřívějším výrokům bránit trestním oznámením. "Bylo poškozeno mé dobré jméno nepodloženými argumenty. Jsem přesvědčen, že premiér by rovněž měl zvážit, zda urazí člověka a zda by měl používat taková slova, která nejsou opřena o fakta," uvedl Kiska.

Podle slovenských médií je malý náskok premiéra Fica překvapením. Tisk soudí, že část příznivců předsedy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) zůstala během voleb doma. "Vítězem prvního kola prezidentských voleb se stal Kiska. Není totiž podstatné, že Fico získal na prvním místě více hlasů, ale to, že voličský potenciál Kisky je v této chvíli větší," napsaly na svém webu Hospodárske noviny.

"Jsem připravený bojovat. Nic mě neodradí od úsilí změnit Slovensko," řekl před kamerami Kiska. Podnikatel a filantrop, který dostal 455 996 hlasů, se hned pokusil získat přízeň voličů neúspěšných kandidátů. Prohlásil, že jako prezident by chtěl vrátit důvěru v tento úřad i usilovat o to, aby prezident byl protiváhou k vládě. Ohlásil také, že chystá trestní oznámení na premiéra za to, že jej nařkl, že si prý majetek nadělal lichvou.

Fico uvedl, že není výsledkem 531 919 voličů zklamán. "Toto je referendum o Směru, o Ficovi. První kolo jsem vyhrál. Nemám žádný důvod být zklamán. Očekávám, že v druhém kole to bude zajímavé," řekl novinářům. Jak ale poznamenal server aktuálne.sk, v parlamentních volbách v roce 2012 získal Fico o 230 tisíc preferenčních hlasů víc, jeho strana Směr pak přibližně o polovinu více.

Hlasy prvního kola prezidentských voleb jsou již zcela sečteny, ačkoli výsledky zatím nebyly potvrzeny. Fico získal 28 procent hlasů, Kiska 24 procent. Premiéra dělí od hlavního soupeře jen asi 76 000 hlasů, a to je mnohem méně, než se čekalo, poznamenala zpravodajská televize TA 3.

Po sečtení téměř šedesáti  všech odevzdaných hlasů vede Robert Fico nad Andrejem Kiskou jen o  čtyři procenta (28,1 proti 24,0). To je překvapivě malý náskok a před druhým kolem nahrává spíše Kiskovi, který má podporu dalších kandidátů. Hlavně Radoslava Procházky a Milana Kňažka.

Po sečtení čtvrtiny odevzdaných hlasů to vypadá, že Robert Fico zřejmě nevyhraje s velkým náskokem. Má zatím 28,4 procent, Kiska jen o čtyři procent méně. Třetí je poslanec parlamentu Radoslav Procházka s 20 procenty a čtvrtý Milan Kňažko s 12 procenty.

V Bratislavě vede podle prvních výsledků Kiska před Kňažkem.

Po sečtení patnácti procent hlasů vypadá pořadí takto: Robert Fico 28,7 procent, Andrej Kiska 25 procent, Radoslav Procházka 20,2 procenta, Milan Kňažko 12 procent.

Volební účast byla slabá. 42,9 procent.

Podle prvních výsledků postoupí do druhého kola Robert Fico a Andrej Kiska, ale zatím je sečteno málo hlasů.

Kvůli posunu voleb ve vesnici Velká Lomnica začne Slovenský statistický úřad zveřejňovat průběžné výsledky až od třiadvaceti hodin.

Je "dobojováno." Začíná sčítání hlasů, odevzdaných v prvním kole.

Za deset minut se volební místnosti uzavřou. Štáb Roberta Fica je v centrále jeho strany Směr, Andrej Kiska a jeho příznivci se scházejí v bratislavském hotelu Devín.

Podívejte se profily všech kandidátů na prezidenta.

Mezera v zákoně umožňuje Slovákům hlasovat v prezidentských volbách nikoliv jednou, ale hned třikrát. Upozornil na to občanský aktivista Martin Daňo, který si možnost opakovaného hlasování vyzkoušel v praxi během dnešního prvního kola přímé volby hlavy státu. Ústřední volební komise (ÚVK) postup Daňa odsoudila a upozornila, že mu za to hrozí trestní stíhání.

 

Postup je podle Daňa jednoduchý. Volič s trvalým pobytem v zemi nejprve odevzdá svůj hlas na základě občanského průkazu. Pak zavítá do jiné volební místnosti, kde se prokáže cestovním pasem a uvede, že na Slovensku trvalé bydliště nemá. Členové volební komise mu do pasu zapíšou, že se voleb zúčastnil. Ani to mu ale nebrání odevzdat hlas ještě potřetí, protože Slováci mohou vlastnit až dva cestovní pasy.

 

Podle ÚVK se aktivista vystavil hrozbě stíhání za maření voleb, za což by mu hrozilo až pětileté vězení. Jednodušší volební proceduru pro Slováky ze zahraničí stát prý umožnil kvůli tomu, aby tito voliči nemuseli prokazovat, že na Slovensku nemají trvalý pobyt.

 

O hodinu déle budou volby trvat v podtatranské obci Veľká Lomnica, kde vpodvečer došlo k výpadku elektřiny a k přerušení hlasování.

První předběžné neoficiální výsledky se objeví na webových stránkách www.volbysr.sk a www.statistic.sk krátce před třiadvacátou hodinou. Slovenský statistický úřad začne se sčítáním hlasů hned po uzavření volebních místnosti ve dvaadvacet hodin.

Originální způsob, jak přilákat mladé lidi  k volbám, vymyslel podle Aktuálne.sk starosta vesnice Mýtna v okrese Lučenec. Každý volič, mladší třiceti let, byl zařazen do losování. Výherce získal tablet.

Volební místnost v Bratislavě.

Foto: Reuters

Ať bude prezidentem kdokoliv, jedno je jisté. Na první zahraniční cestu pojede tradičně do České republiky a v Praze ho tak uvítá Miloš Zeman.

Počasí volbám příliš nepřeje. Silný vítr, déšť a dokonce i sněžení komplikují dopravu na některých místech Slovenska. Hlavně v Tatrách a okolí.

Ve vesnici Jedlinka v okrese Bardějov zkolaboval muž ve volební místnosti. Při převozu do nemocnice zemřel, píše on-line deník Aktuálne.sk

Milan Kňažko s manželkou ve volební místnosti.

Foto: Reuters

Před pěti lety přišlo v prvním kole prezidentských voleb hlasovat téměř 44 procent voličů. Letos se očekává o něco vyšší účast.

Někteří Ficovi protikandidáti berou volby jako souboj o to, aby všechny instituce neovládla strana Směr-sociální demokracie. Fico je jejím předsedou. "V naší zemi hrozí unikát - všechny funkce by měla jedna jediná strana. To je období, které jsme tu už měli a které si lidé nepřejí," řekl v narážce na období komunismu Kiska v televizní debatě.

Rozsahem svých pravomocí je na tom slovenský prezident obdobně jako český. Je hlavním velitelem ozbrojených sil, jmenuje a odvolává premiéra i ministry. Může vracet zákony parlamentu, ale zákonodárci jeho veto mohou přehlasovat. Jmenuje i odvolává soudce Ústavního soudu, Nejvyššího soudu a generálního prokurátora.

Slováci poprvé volili prezidenta přímo v roce 1999. Letos končí IVanu Gašparovičovi mandát, potřetí už kandidovat nemůže. Jeho nástupce bude v pořadí čtvrtým prezidentem Slovenska od rozpadu federace v roce 1992. Prvním byl Michal Kováč, druhým Rudolf Schuster.

Předvolební kampaň skončila ve středu televizními debatami na STV a Markíze. Fico v nich tvrdě útočil na Kisku a označil ho za lichváře. Kňažko zase napadal Fica za jeho někdejší členství v Komunistické straně Slovenska a za kauzu Gorila, která se týká propojení politiků s některými firmami.

Milionář a filantrop Andrej Kiska se voleb zúčastnil v rodném Popradu. "Doufám, že lidé přijdou volit, šance změnit naše Slovensko je velká. Věřím, že to dobře dopadne," prohlásil. Kiska kandiduje jako nestraník.

Robert Fico hlasoval krátce po poledni ve vesnici Veľké Dvorany na západním Slovensku, kde žije jeho matka. "Přistupuji k těmto volbám s velkým respektem. Počkáme, co řeknou lidé, každý výsledek budu samozřejmě akceptovat," řekl

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 16. 3. 2014 10:06
 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Raška podepsal nováčkovskou smlouvu se San Jose

Hokejový útočník Adam Raška podepsal v NHL tříletou nováčkovskou smlouvu se San Jose Sharks. Devatenáctiletý juniorský reprezentant, který startoval na posledních dvou světových šampionátech hráčů do 20 let, působil v závěru sezony v Rimouski Océanic v kanadské juniorské soutěži QMJHL.

San Jose draftovalo Rašku před rokem v 7. kole jako celkově 201. hráče. Odchovanec Kopřivnice hraje v zámoří od roku 2019. Na začátku této sezony odehrál dva zápasy za extraligový Třinec, dalších jedenáct utkání přidal v prvoligovém Frýdku-Místku.

Po juniorském MS se Raška vrátil do Kanady a stejně jako v minulém ročníku působil v Rimouski. V QMJHL odehrál včetně play off 30 zápasů, ve kterých vstřelil 15 branek a přidal 16 asistencí.

před 1 hodinou

Hertha zdolala Schalke a přiblížila se záchraně v německé lize

Fotbalisté Herthy porazili v dohrávce 31. kola německé ligy poslední Schalke 2:1 a bodovali posedmé v řadě. Berlínský tým, v jehož dresu odehrál 58 minut český reprezentant Vladimír Darida, se posunul na 13. místo a udělal důležitý krok k záchraně.

Do vedení se dostalo v 6. minutě již jistě sestupující Schalke. Amín Harít převzal na hranici šestnáctky přihrávku od Seada Kolašinace, prohnal se kolem Daridy a svou druhou brankou v sezoně otevřel skóre.

Hertha vyrovnala v 19. minutě, kdy se hlavou po standardní situaci prosadil stoper Dedryck Boyata. Obrat hostů dovršil ve druhém poločase střídající německý útočník Jessic Ngankam.

Dvě kola před koncem mají hráči Herthy na šestnáctý Bielefeld tříbodový náskok. Schalke prohrálo sedmý z posledních osmi duelů a s pouhými třinácti body uzavírá tabulku.

Německá fotbalová liga - 31. kolo:

Schalke - Hertha Berlín 1:2 (6. Harít - 19. Boyata, 74. Ngankam).

Tabulka:

1. Bayern Mnichov 32 23 5 4 92:40 74
2. Lipsko 32 19 7 6 57:28 64
3. Wolfsburg 32 17 9 6 57:32 60
4. Dortmund 32 18 4 10 69:44 58
5. Eintracht Frankfurt 32 15 12 5 63:48 57
6. Leverkusen 32 14 9 9 51:35 51
7. Mönchengladbach 32 12 10 10 59:52 46
8. Union Berlín 32 11 13 8 47:41 46
9. Freiburg 32 12 8 12 49:47 44
10. Stuttgart 32 11 9 12 54:52 42
11. Hoffenheim 32 10 9 13 49:52 39
12. Mohuč 32 9 9 14 35:51 36
13. Hertha Berlín 32 8 10 14 40:50 34
14. Augsburg 32 9 6 17 32:49 33
15. Brémy 32 7 10 15 34:51 31
16. Bielefeld 32 8 7 17 23:51 31
17. Kolín nad Rýnem 32 7 8 17 33:60 29
18. Schalke 32 2 7 23 21:82 13
Další zprávy