Slováci volí prezidenta. Kdo jím chce být?

Slováci volí prezidenta. Kdo jím chce být?
Ivan Gašparovič končí. Kdo nastoupí po něm?
slid do fotogalerie
Foto: Reuters
Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 3. 2014 7:10
Nový prezident vzejde patrně až z druhého kola hlasování. Podle průzkumů veřejného mínění totiž žádný z kandidátů v dnešní volbě asi nadpoloviční většinu nezíská.

Bratislava - Občané Slovenské republiky budou už v sobotu volit v pořadí čtvrtou hlavu státu.

Současného prezidenta Ivana Gašparoviče chce vystřídat třináct mužů a jedna žena. To jsou oni.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Útočník v Afghánistánu zastřelil tři pracovnice televizní stanice

Neznámý ozbrojenec v úterý ve východoafghánském Dželálábádu zastřelil tři zaměstnankyně místní televizní stanice. Čtvrtá žena byla zraněna a v nemocnici bojuje o život. Místní policie uvedla, že zadržela hlavního podezřelého. Jde o další ze série útoků proti pracovníkům v médiích v této oblasti za poslední měsíce, píše agentura Reuters.

Tři ženy ve věku 18 až 20 let ozbrojenec střelil do hlavy, když se vracely domů z práce, uvádí vládní zdroje. Místní televizní stanice potvrdila, že se jednalo o její zaměstnankyně.

Afghánistán se v posledních měsících potýká s vlnou útoků vůči novinářům, lékařům, bojovníkům za lidská práva či státním zaměstnancům. Na začátku prosince byla v Dželálábádu zastřelena moderátorka stejné stanice Malala Majvandová. V lednu zemřel novinář a bojovník za lidská práva Adil Ajmak, na jehož auto zahájili palbu neznámí střelci.

Afghánská vláda a některé zahraničí mocnosti z podobných útoků viní hnutí Tálibán. V provincii Nangarhár, jejíž je Dželálábád hlavním městem, rovněž působí teroristická organizace Islámský stát; ta se přihlásila k útoku na Majvandovou i některým dalším. Kdo stál za dnešním incidentem zatím není jasné. Podle policie má zadržený střelec vazby na Tálibán, mluvčí tohoto povstaleckého hnutí však jakýkoliv podíl Tálibánu na dnešním útoku odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy