Slovensko trápí nevyřešená vražda

Tomáš Fránek
28. 4. 2006 0:00
Bratislava/Brno - Ani deset let poté, co v Bratislavě explodovalo auto bývalého policisty Róberta Remiáše, vyšetřování tohoto případu neskončilo.

Nešlo přitom o obyčejnou vraždu, ale podle mnohých o důkaz, že Slovensko se v době vlády Vladimíra Mečiara stalo mafiánským státem, kde platí pouze právo silnějšího.

Robert Remiáš byl totiž spojkou někdejšího příslušníka Slovenské informační služby Oskara Fegyverese. A ten se měl podílet na únosu syna tehdejšího slovenského prezidenta Michala Kováče a  veřejně řekl, že celou akci řídila tajná služba. Vyšetření únosu prezidentova syna dodnes brání amnestie vyhlášené právě Vladimírem Mečiarem.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Vražda v režii tajné služby

Remiáše odstranili lidé z podsvětí, za nitky ale tahala tajná služba pod vedením Ivana Lexy. Ten už je z podílu na Remiášově vraždě obviněný společně s Jozefem Roháčem, po němž neúspěšně pátrá Interpol.

Další dva lidé, kteří se měli na vraždě podílet, už nežijí. Bývalý šéf bratislavského podsvětí Miroslav Sýkora, u kterého si tehdejší šéf tajné služby Lexa měl vraždu objednat, i Imrich Oláh byli zavražděni při vyřizování účtů.

Vrahové umístili na zadní nápravu Remiášova BMW asi 20 deka plastické trhaviny. Tu ve chvíli, kdy 29. dubna 1996 projížděl frekventovanou křižovatkou nedaleko centra Bratislavy, odpálili. Z vozu poháněného stlačeným plynem se stala smrtící past, v níž Remiáš zaživa uhořel.

Podle mluvčího slovenské policie Martina Korcha by se celý spis měl dostat i s návrhem na obžalobu ke speciálnímu prokurátorovi do konce května. Mluvčí ale zatím nechtěl komentovat to, kdo všechno bude obžalován.

Jak velké je riziko recidivy?

Devět osobností slovenského veřejného života společně s matkou Róberta Remiáše Annou k desátému výročí vraždy vydalo vyhlášení, ve kterém žádají co nejrychlejší vyšetření celého případu.

"Když se stát zúčastní na teroristickém nebo trestném činu a jeho konání není vyšetřeno a potrestáno, vzniká riziko, že se něco takového zopakuje," uvedli v prohlášení.

"Představuju si, jak hoří v plamenech, volá o pomoc a nikdo mu nepomáhá. Každý rok prožívám jeho smrt znovu a znovu, pro mě je to likvidace mého dítěte," uvedl Anna Remiášová.

Únos prezidentova syna a vražda Róberta Remiáše stále rozděluje slovenské politiky. Předseda Křesťansko-demokratického hnutí Pavol Hrušovský tak například vyloučil, že by po volbách mohla jeho strana spolupracovat s Mečiarovým Hnutím za demokratické Slovensko.

Jiné Slovensko

"Nechcete nic vzkázat matce Róberta Remiáša?" zeptal se Hrušovský Mečiara při jejich duelu v pořadu zpravodajské televize TA3. "Nechci, nic jsem s tím neměl," řekl Mečiar, podle kterého KDH případ využívá na špinavou kampaň. "Měli byste se omluvit veřejnosti za podvody, za neschopnost prokázat, že se vražda vůbec stala," uvedl Mečiar.

V Bratislavě se už na jaře minulého roku objevily billboardy kritizující sbližování premiéra Mikuláše Dzurindy a Mečiara. "My nezapomínáme," zněl nápis na plakátech s podpisem přátel Róberta Remiáše.

I když se případ zatím nepodařilo ukončit, podle politologů měl únos Kováče i vražda Remiáše velký význam pro konec vlády Mečiara. Výrazně totiž ovlivnil výsledek voleb v roce 1998, po nichž Mečiar skončil v opozici.

Byl to signál - když si politici troufli unést prezidentova syna, tak by se nezastavili před ničím. Pro Západ to byl další důkaz o nedemokratickém charakteru Mečiarovy vlády. "Byla to kauza, která zanechala něco, co jako by určovalo meze, kam až lze jít při používání mocenských nástrojů," uvedl už dříve politolog Pavol Haulík.

 

Právě se děje

Další zprávy