Slovensko před volbami: Mluví se o Česku

Tomáš Fránek
21. 4. 2006 0:00
Bratislava/Brno - Žádná předvolební kampaň na Slovensku neměla jako jednu ze stěžejních otázek srovnávání se situací v Česku. Letos se to změnilo.

Zatímco v předchozích dvou kampaních byly hlavním tématem reformy a také celkové směřování země po době vlády Vladimíra Mečiara, letos slovenští levicoví politici víc než kdy jindy komentují také situaci v Česku.

Hlavní důvody jsou dva. Robert Fico, předseda nejsilnější opoziční strany Smer, která s jasným náskokem vede předvolební průzkumy, využije každé příležitosti k tomu, aby slovenským pravicovým politikům připomněl, že v Česku je daleko vyšší životní úroveň i bez tvrdých reforem a že česká sociální demokracie dělá dobrou politiku.

A tím druhým důvodem je rovná daň, kterou na Slovensku prosadila pravicová vláda a která je hlavním předvolebním trumfem občanských demokratů v Česku.

Česko - ráj na zemi?

Fico dokládá na situaci v Česku asociální a špatnou politiku slovenských vládních stran. "Čísla mluví za všechno. Když porovnám míru nezaměstnanosti, průměrný plat na hlavu, chudobu, inflaci, regionální rozdíly, musím konstatovat, že za osm let vlád sociálních demokratů v České republice se dosáhlo podstatně, ale podstatně víc pro lidi, než co dosáhla pravicová vláda na Slovensku," uvedl Fico v rozhovoru pro Lidové noviny.

A Fico se dočká také výrazné podpory českých sociálních demokratů. Premiér Jiří Paroubek se chystá Smer podpořit v předvolební kampani. "Jestli můžu tipovat, tak Smer získá mezi třiceti pěti až čtyřiceti procenty," uvedl už v Bratislavě na programové konferenci Smeru Paroubek.

Čeští sociální demokraté dokonce vyzvali politiky k československému duelu. V něm se měli podle šéfa sociálně demokratické předvolební kampaně Jaroslava Tvrdíka utkat předsedové ČSSD a ODS s předsedou slovenské opoziční strany Smer Robertem Ficem s premiérem Mikulášem Dzurindou. Duel se ale nakonec neuskuteční.

Paroubek ale nebude jediný český politik, který vstoupí do slovenské předvolební kampaně. Slovenští komunisté tak počítají podle svého místopředsedy Karola Ondriaše s podporou šéfa KSČM Vojtěcha Filipa.

Slováci cizině naslouchají

Slovenská pravice, podle které má právě díky reformám Slovensko zdravější hospodářský růst než Česko, na podporu českých politiků nespoléhá. Místo nich si volá na pomoc známé západoevropské politiky.

Reformy vlády premiéra Mikuláše Dzurindy tak už pochválil britský premiér Tony Blair nebo předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Politoložka Darina Malová z Univerzity Komenského Darina Malová uvedla, že slovenští voliči se ve srovnání s voliči v Česku nebo Polsku nechávají zahraničními politiky ovlivnit více. "Většina slovenských voličů ještě stále trpí jistým komplexem méněcennosti ve vztahu k zahraničí," řekla.

Tento postoj má podle Malové kořeny v dobách vlády Vladimíra Mečiara, kdy evropské země a USA Slovensko upozorňovaly na nedostatek demokracie. "Část slovenských voličů tehdy vnímala Česko, Polsko a Maďarsko jako státy, které bylo třeba dohnat," dodala politoložka.

Porovnání se s Českem je pro slovenské voliče podle sociologa Ivana Kardoše důležitější, než je tomu opačně. "Česko je ten starší a vyspělejší bratr, od které se mladší, slovenský, může ledacos přiučit. A ten, který chce někoho dohnat, vždy pečlivěji sleduje toho, kdo je před ním," uvedl Kardoš.

Nedvěd a Elán

V české a slovenské kampani přejedou přes hranice nejenom politici, ale také umělci. Slovenská Aliance nového občana bývalého místopředsedy vlády Pavla Ruska už zveřejnila, že součástí předvolební kampaně budou také koncerty českého písničkáře Jana Nedvěda.

A do Prahy zase zamíří slovenská skupina Elán. Její zpěvák Jožo Ráž  se sice odmítl stát dvojkou na volební kandidátce Mečiarova Hnutí za demokratické Slovensko, vystoupí ale na závěr kampaně českých sociálních demokratů v Praze.

Slovenští voliči v Česku

Slovenské politické strany navíc více než v předchozích kampaních usilují také o hlasy Slováků žijících v zahraničí. A právě Česko je místem, kde žije nejvíce Slováků, kteří mohou výsledky voleb ovlivnit.

Letos poprvé totiž Slováci v zahraničí mohou volit poštou a nemusí kvůli volbám přijet domů. Podle Slovensko-českého klubu by z Česka mohlo na Slovensko svůj hlas poslat až 200 000 voličů.

Žádná významná slovenská politická strana proto na svých internetových stránkách neopomněla dát návod, jak hlasovat ze zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy