Slovenská stávka sílí, soud ji zakázal

Tomáš Fránek
13. 4. 2006 14:07
Bratislava - Stávka slovenských zdravotníků sílí, postupně se k ní přidají další nemocnice. Dnes poprvé do ní promluvil soud, když ji zakázal.

Soud vydal předběžné opatření, kterým prozatím zakázal  pokračovat ve stávce bratislavským zdravotníkům. Oznámil to dnes slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Na verdikty soudů čekají rovněž ředitelé stávkujících nemocnic v Martině a Prešově, kteří zastavení protestů požadovali.

Ke stávce se přitom přidávají další a další zdravotníci, nově například ti z Košic. Do protestu za vyšší platy a proti převodu nemocnic na akciové společnosti se tak už po celém Slovensku za týden zapojilo na osm tisíc zdravotníků.

Infobox
Autor fotografie: Aktuálně.cz

A stávkující hrozí, že pokud s nimi vláda nezačne jednat a nesplní jejich požadavky do červnových voleb, tak svoje protesty příští týden ještě vyostří. "Stávka potrvá nejméně do středy," uvedl šéf stávkového výboru bratislavské nemocnice Marian Kollár, který ale nechtěl upřesnit, jak chtějí zdravotníci ve svých protestech přitvrdit.

Jednat nebudeme

Vláda ale s protestujícími zdravotníky jednat nechce a vzkázala jim, že výši platů si musí vyjednat s řediteli jednotlivých nemocnic. Podle vládní koalice je totiž stávka zdravotníků pracovně-právní vztah.

"Vláda a ani jedna z koaličních stran nejsou žádnou ze stran tohoto sporu. Nechceme proto do toho zasahovat vyhlášeními ani komentáři," uvedl po jednání koaliční rady předseda vlády Mikuláš Dzurinda. Podobně se vyjádřil také šéf Strany maďarské koalice Béla Bugár.

V nemocnici v Prešově se navíc stávka vyhrotila, ředitel nemocnice totiž podal přes dvacet trestních oznámení na jednotlivé stávkující. Na tři sta sester a čtrnáct lékařů pak svoji účast na stávce odvolalo. Dnes odpoledne nakonec došlo k dohodě a stávka v Prešově pokračuje.

Zajišťována je jen základní péče

Slovenský prezident Ivan Gašparovič při návštěvě nemocnice v Trenčíně uvedl, že na protest mají zdravotníci právo. Za legální s v souladu s útavou označil protesty zdravotníků také veřejný ochránce práv Pavel Kandráč.

Po dobu stávky lékaři a sestry poskytují pouze základní a naléhavou zdravotní péči, jak jim přikazuje ústava, nemají však za tuto dobu nárok na mzdu.

Foto: Aktuálně.cz
ZDE najdete další informace o aktuální náladě na Slovensku

 

Průběh stávky se v jednotlivých nemocnicích liší. Například v nemocnici v Trenčíně se protestující rozhodli, že budou pracovat naplno, nebudou ale brát plat. Chtějí totiž získat na svoji stranu veřejnost. Trenčínští zdravotníci požadují zvýšení platů o dvacet pět procent, nemocnice nabízí desetiprocentní zvýšení.

"Pokud ale nebudeme vidět snahu řešit problém z druhé strany, přistoupíme k poskytování pouze pohotovostních služeb," uvedl předseda stávkové výboru v nemocnici v Trenčíně Rudolf Lintner.

Stížností pacientů je zatím málo

Dnes začnou stávkovat také zdravotníci v Dolním Kubíně, ti budou stávkovat ale jenom v době velikonočních svátků, kdy jsou nemocnice prázdnější, v úterý pak stávku skončí.

Stávka zatím neměla vliv na kvalitu péče ve slovenských nemocnicích. Za týden trvání protestů se na Úřad pro dohled nad zdravotní péčí se stížností kvůli stávce obrátili pouze tři lidé. Další čtyři podněty dostala Generální prokuratůra.

Pro další pokračování protestů bude také důležité, zda se k němu přidá Slovenský odborový svaz pracovníků zdravotnictví, který má 40 tisíc členů. Odboráři nyní vyjednávají o nové kolektivní smlouvě, k dohodě zatím nedošlo.

První stávka od spuštění reforem

Průměrný plat slovenských zdravotnických pracovníků loni činil 17 000 slovenských korun, i když kvůli přesčasům jsou v zaměstnání o polovinu déle než ostatní zaměstnanci.

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda | Foto: Reuters

Jde první "ostrý" protest slovenských zdravotníků z nemocnic za dobu trvání radikálních reforem v této oblasti, který se dotkne přímo části pacientů. Dosavadní protesty se omezily na demonstrace na ulicích.

Zdravotnictví a jeho úroveň je důležitým předvolebním tématem i proto, že podle průzkumů veřejného mínění tuto oblast považují Slováci za jednu z nejproblémovějších. Kromě samotné péče mají Slováci za to, že ve zdravotnictví v zemi kvete korupce.

Slovenská pravicová vláda prosadila výrazné změny ve zdravotnictví. Nejviditelnější je placení za léčbu některých méně závažných nemocí a umožnění nadstandardního zdravotního pojištění vedle základního.

Padesát korun za den v nemocnici

Pacienti platí dvacet korun za ošetření u lékaře a padesát korun za den strávený v nemocnici. Připlácí se rovněž za odvoz sanitkou. Zvýšilo se také doplácení za lázně, přičemž poplatky stouply na více než trojnásobek. Pojišťovny se transformovaly z veřejnoprávních podniků na akciové společnosti.

Opoziční strana Směr-sociální demokracie, která jasně vede předvolební průzkumy veřejného mínění, chce reformy ve zdravotnictví rušit nebo výrazně měnit. Dominantní roli má znovu mít stát, ten má platit více za státní pojištěnce. Směr požaduje také zrušení zavedených poplatků.

 

Právě se děje

Další zprávy