Jedno souvětí z takzvané Vatikánské smlouvy rozděluje Slovensko a zafungovalo jako startovní výstřel dlouhé předvolební kampaně. I kvůli této větě bude podle slovenských expertů ostrá.
"Vatikánská" smlouva stále více oslabuje slovenskou vládní pravicovou koalici. Spor o ni berou politologové jako soupeření o to, která strana bude stát v čele pravicového předvolebního bloku. "Křesťanští demokraté dostali SDKÚ pod silný tlak," uvedl Grigorij Mesežnikov z bratislavského Institutu pro veřejné otázky.
Začátek kampaně: ultimátum
Křesťanskodemokratické hnutí dalo koaličním partnerům ultimátum. Pokud nebude smlouva o výhradě svědomí ve středu na jednání vlády schválena, je připraveno odejít z vlády. "Smlouva je ve vládním programu a my chceme trvat na schválení všech programových cílů," uvedl šéf KDH Pavol Hrušovský.
"Je to tvrdý propagandistický krok, agitka a krok do předvolební kampaně," dodává politolog Miroslav Kusý. Většina odborníků i prezident Ivan Gašparovič si myslí, že se nakonec vládní strany o smlouvě dohodnou
A ať už dnes Slovenská demokratická a křesťanská unie (SDKÚ) premiéra Mikuláše Dzurindy rozhodne o tom, že smlouvu do vlády předloží nebo ne, nic to nezmění na tom, že vláda bude v trvalém ohrožení a nebude už mít sílu dělat jakékoliv zásadní kroky.
Už v úterý se totiž bude na návrh opozice hlasovat o odvolání ministra zdravotnictví Rudolfa Zajace, který prosadil nepopulární reformu, a ministra školství Martina Fronce. A opozice už sbírá hlasy i na svolání schůze o odvolání dalších tří ministrů. "Protože se vládní koalice musí opírat o hlasy nezávislých, a tedy nevypočitatelných poslanců, může se stát, že někteří ministři opravdu skončí," dodává sociolog Peter Kardoš.
Souboj o reformy
Předvolební slovenská kampaň bude ve znamení boje o reformy, které za poslední čtyři roky prosadila pravicová vláda. O upřesňování a slaďování reformních kroků v kampani, mezi které patří zavedení rovné, devatenáctiprocentní daně nebo radikální změny v sociální a zdravotní politice státu, už delší dobu hovoří premiér Mikuláš Dzurinda nebo uznávaný ministr financi Ivan Mikloš.
Šéf nejsilnější slovenské opoziční strany a nejpopulárnější slovenský politik Robert Fico hlásá pravý opak: Reformy je potřeba zrušit a vzít si za příklad Českou republiku, která prosperuje i bez zásadních reforem.#reklama
Dlouhá předvolební kampaň naznačí voličům především to, jak se bude země vyvíjet dál a kdo se s kým spojí. "Směr a Fico totiž zatím nemá nikoho, koho by mohla označit za svého budoucího koaličního partnera. Bude tak muset výrazně zmírnit svůj radikalismus a vzít reformy na vědomí. A nebo spoléhat na úspěch nacionalistů a s nimi vládnout. To by ale znamenalo pro zemi obrat o sto osmdesát stupňů zpět," míní Kardoš.
Předvolební průzkumy zatím naznačují jasné vítězství strany Směr, návrat ultranacionalistů do parlamentu a prohru vládní koalice. Průzkumy veřejného mínění ale také naznačují zvyšující se spokojenost Slováků s tím, jak se jejich země vyvíjí.
Ukazují ale také to, že se velmi výrazně zvyšují rozdíly mezi bohatým západem země a chudým východem. Právě na východě Slovenska žijí nejchudší obyvatelé Evropské unie.