Bratislava - Slovenští učitelé a další zaměstnanci ve školství ve čtvrtek vstoupili do jednodenní výstražné stávky. Žádají vyšší mzdy a vyšší státní investice do vzdělávání.
Jedná se o nejrozsáhlejší protest v oboru, jaký Slovensko za poslední roky pamatuje. Podle prvních odhadů se do něj zapojila většina škol. Před devíti lety si učitelé podobným protestem vymohli sedmiprocentní zvýšení mezd.
Naposledy ale pedagogové demonstrovali přesně před rokem, kdy se před úřadem vlády sešlo na 8000 učitelů a zaměstnanců škol. Na nedostatek peněz ve školství slovenské odbory upozorňují dlouhodobě.
Tentokrát se shromáždění konala před školami. Nespokojení učitelé dopoledne přečetli výzvu odborů a rozešli se domů. Zatímco v některých regionech se podle odborů do protestu zapojily více než tři čtvrtiny škol, na severu země to nebyla ani polovina.
Stávka patrně nejvíce postihla rodiče dětí, do protestu se totiž zapojila i řada mateřských škol. Například v Bratislavě proto samospráva zřídila zvláštní školský klub s pedagogickým dozorem.
Slovenští učitelé nemají ani průměrný plat
Platy slovenských učitelů zaostávají za průměrnou mzdou v zemi, kantoři na základních a středních školách berou zhruba o čtvrtinu méně. Odbory by uvítaly desetiprocentní zvýšení platů ve školství, časem očekávají zvýšení mezd pedagogů až na dvojnásobek průměrného výdělku na Slovensku, který teď činí 781 eur (necelých 19 100 korun).
Nelichotivě dopadla země i při srovnání odměn učitelů s vyspělými státy sdruženými v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Například nástupní plat učitele základní školy na Slovensku v roce 2010 podle OECD dosáhl 541 eur, v Česku to bylo 780 eur. V sousedním Rakousku pak nástupní plat představoval 2235 eur.
Výraznější přilepšení ale slovenské školství nemůže očekávat ani od nynější levicové vlády premiéra Roberta Fica. Jeho strana Směr-sociální demokracie má sice k odborům blízko, kabinet však ve snaze ozdravit veřejné finance prosazuje zvyšování daní a v menší míře i škrty ve výdajích.