"Dobré dohody dělají dobré přátele." Vítěz voleb OLaNO chce co nejdříve utvořit vládu

Přenos skončil
Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které získalo 25,02 procenta hlasů. Vyplývá to z předběžných výsledků sobotního hlasování, které po sečtení všech hlasů dopoledne zveřejnil statistický úřad. Do sněmovny se dostalo šest stran a hnutí. Krajně pravicoví Kotlebovci navzdory průzkumům neposílili.
Igor Matovič ve volebním štábu svého hnutí OLaNO.
Igor Matovič ve volebním štábu svého hnutí OLaNO. | Foto: Matej Slávik
Přenos skončil
15:48

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost. Další dění na Slovensku po volbách budeme sledovat a přineseme na stránkách Aktuálně.cz

15:06

V Bratislavě volilo nejvíce lidí vítězné hnutí OLaNO (24,25 procent), druhou příčku obsadila koalice Progresivní Slovensko/Spolu se 16,22 procenty hlasů a třetí místo pak Svoboda a solidarita se 13,49 procenty. K volebním urnám zde přišlo 72,6 procent voličů. 

14:57

Europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer však sečtení výsledků slovenských voleb uvedl, že slovenské ráno je pro něj smutné. "K vládnutí voliči pozvali politické uskupení se silně nejasným programem. Uspěli radikálové i nevyhraněná strana extravagantního milionáře. Strana Fica propadla méně, než se čekalo. Zato ze tří profilovaných proevropských stran těsně uspěla jediná," konstatoval.

14:56

Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že žádné zlo neroste do nebe. "A Slováci ve volbách učinili rázný krok, aby se ho zbavili, k čemuž jim gratuluju," řekla. 

Markéta Adamová Pekarová
Markéta Adamová Pekarová | Foto: ČTK
14:52

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na Twitteru uvedl, že česko-slovenské vztahy jsou mimořádně vřelé. 

14:49

Prezident Miloš Zeman ocenil, že neuspěli extremisté, pogratuloval Matovičovi a popřál brzké sestavení akceschopné vlády. "Pan prezident věří, že se budou nadále rozvíjet nadstandardní vztahy mezi Českou a Slovenskou republikou a také úzká spolupráce v rámci V4," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

14:46

Především o touze Slováků po změně hovořili v neděli čeští politici při gratulacích Igoru Matovičovi a hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) k vítězství ve slovenských parlamentních volbách. Zazněla však i varování, že se k moci dostává hnutí s nejasným programem a uspěli i radikálové.

14:42

"Děkuji všem občanům, kteří se zúčastnili voleb. Svými hlasy potvrdili touhu po změně," uvedla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová k parlamentním volbám. Dodala, že je připravena na zahájení politických jednání o vytvoření nové vlády a že další svůj postup v této záležitosti oznámí v pondělí.

14:36

Podívejte se na nové rozložení sil ve slovenském parlamentu.

Foto: SME.sk
14:30

Lídr strany Spolu Miroslav Beblavý poděkoval voličům, kteří koalici Progresivní Slovensko/Spolu dali svůj hlas. Koalice získala 6,96 procenta hlasů, těsně tak nepřekročila sedmiprocentní práh, které koalice na Slovensku musí pro vstup do parlamentu získat.

14:16

Nabízíme shrnutí parlamentních voleb na Slovensku.

Připomeňte si, které strany se probojovaly do parlamentu:

 • Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) - 25,02 procenta hlasů
 • Směr-sociální demokracie (Směr-SD) - 18,29 procenta
 • Jsme rodina - 8,24 procenta
 • Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) - 7,97 procenta
 • Svoboda a solidarita (SaS) - 6,22 procenta
 • Za lidi - 5,77 procenta

Koalice Progresivní Slovensko/Spolu získala 6,96 procenta hlasů. Jakožto koalice ale potřebovala nejméně 7 procent k tomu, aby se dostala do sněovny.

Vítěz voleb Matovič by rád utvořil koalici se stranami SaS, Jsme rodina a Za lidi, kteří zájem na vyjednávání potvrdili. Matovič by chtěl v parlamentu získat ústavní většinu, což by se v případě, že by koalici vytvořila tato čtveřice, stalo realitou.

13:44

Dosavadní předseda Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Alojz Hlina v televizi Markíza potvrdil, že se vzdá funkce předsedy strany. V KDH, které vedl od června 2016, chce ale prozatím zůstat.

13:31

Slovenský sociolog žijící v Praze Fedor Gál vnímá výsledky letošních voleb jako nástup generační obměny. Do politiky podle něj vstupují až na ojedinělé výjimky lidé polistopadové éry.

Na překreslení politické mapy Slovenska, kdy proevropské hnutí OLaNO odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr, se podle něj zásadně podílelo také občanské vzedmutí lidí "Za slušné Slovensko" a občanský sektor obecně. 

Foto: Economia
13:21

Voliči z ciziny odevzdali nejvíce hlasů koalici Progresivní Slovensko/Spolu, která se do parlamentu neprobojovala. Celkem šlo o 33,3 procenta, tedy 1274 platných hlasů. Ze zahraniční volilo podle předbězných výsledků slovenského statistického úřadu celkem 48 925 lidí. 

13:02 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

Matovič v telvizi Markíza také zopakoval, že chce vládu s podporou ústavní většiny poslanců v parlamentě. Vyjednávání se Směrem striktně odmítl. 

Pokud by sestavilo vládu vítězné hnutí OLaNO spolu s uskupeními Za lidi, SaS a Jsme rodina, koalice by měla v parlamentu 95 křesel. K ústavní většiny přitom stačí 90 mandátů.

12:51

Důležitou roli ve formování nového kabinetu bude mít prezidentka Zuzana Čaputová, která v souladu s ústavou jmenuje nového premiéra a předtím podle tradice patrně pověří Matoviče sestavením nové vlády.

Hlava státu podle svého mluvčího své kroky ohledně utváření vlády oznámí v pondělí. Dosluhující kabinet Petera Pellegriniho podá demisi po ustavující schůzi nového parlamentu, která se uskuteční do 30 dnů od vyhlášení výsledků voleb.

Foto: Aktuálně.cz
12:34

"Chci poděkovat všem, kteří nás volili. Chci poděkovat všem našim kandidátům za jejich kandidatůru, za jejich úsilí. Omlouvám se jim za to, že jsem KDH nedovedl do parlamentu," řekl k volebnímu neúspěchu předseda Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) Alojz Hlina.

Strana se už v druhých volbách za sebou nedostala do parlamentu. Po sobotním hlasování skončila se ziskem 4,65 procenta.

12:06

Matovičovi k vítězství poblahopřál například také předseda českého hnutí SPD Tomio Okamura.

"Volby na Slovensku vyhrála strana, která prosazuje přímou demokracii - to je skvělá zpráva pro nás a bezesporu zklamání pro všechny elitáře zprava i zleva, a to jak na Slovensku, tak i v České republice," řekl Okamura, který taktéž pogratuloval k třetímu místu hnutí Jsme rodina.

12:02

Pusťte si speciál DVTV k výsledkům parlamentních voleb na Slovensku.

11:40 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

Matovič bude usilovat o rychlou dohodu na podobě příští slovenské vlády. Vyjednávat o koalici hodlá se třemi dalšími stranami, které se spolu s OLaNO vymezovaly vůči dosud nejsilnější vládní straně Směr-SD. Šéfové stran Svoboda a solidarita, Jsme rodina a Za lidi v debatě potvrdili zájem na jednání.

"Není třeba čekat. Čím dříve tím lépe. Je třeba udělat dobré dohody, dobré dohody dělají dobré přátele," nechal se slyšet vítěz slovenských voleb v debatě televize Markíza, které se zúčastnil spolu se zástupci dalších stran zvolených do sněmovny.

11:30

Předseda Progresivního Slovenska Michal Truban poděkoval voličům, kteří v sobotních parlamentních volbách vhodili hlas koalici neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu. Ta se ziskem 6,96 procenty zůstala těsně před branami parlamentu.

Na koalici se vztahoval sedmiprocentní volební práh. Stranám, jež kandidovaly samostatně, stačilo pro postup do sněmovny získat alespoň pět procent hlasů. Ze strany Progresivní Slovensko vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová.

10:55

Všechny hlasy jsou už sečteny.

 • Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) - 25,02 procenta hlasů
 • Směr-sociální demokracie (Směr-SD) - 18,29 procenta
 • Jsme rodina - 8,24 procenta
 • Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) - 7,97 procenta
 • Svoboda a solidarita - 6,22 procenta
 • Za lidi - 5,77 procenta

Těsně před branami parlamentu zůstala koalice stran Progresivní Slovensko/Spolu, která obdržela v sobotním hlasování 6,96 procenta hlasů. Musela ale získat alespoň sedm procent.

Ze sněmovny vypadli oba dosavadní koaliční partneři Směru, a to Slovenská národní strana a strana Most-Híd.

10:51

Ve volebním štábu OLaNO vládla v noci veselá atmosféra. Podívejte se na fotografie Mateje Slávika.

10:49

Ke slovenským volbám se vyjádřila i předsedkyně TOP 09:

10:26 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

Igor Matovič chce být premiérem. "Lidé si to v podstatě objednali," řekl televizi Markíza s poukazem na to, kolik on sám dostal preferenčních hlasů. V parlamentu by chtěl mít ústavní většinu, osloví proto ještě v neděli Borise Kollára (Jsme rodina), Richarda Sulíka (Svoboda a Solidarita) a Andreje Kisku (Za lidi).

Při jednání prý bude prosazovat, aby ministr vnitra pocházel z jeho hnutí OLaNO. Jméno ale zatím neupřesnil.

10:10

Do parlamentu se nakonec těsně nedostala koalice Progresivní Slovensko/Spolu. Přitom poslední volby do Evropského parlamentu vyhrála, Michal Šimečka je jedním z jejích europoslanců.

09:42

Předseda českých lidovců Marian Jurečka okomentoval výsledky slovenských voleb:

09:23

Volební účast byla vyšší než minule - konkrétně 65,82 procenta. U posledních parlamentních voleb byla 59,82 procenta.

Pro srovnání: v Česku v roce 2017 byla volební účast 60,84 procenta.

09:19

Podle slovenského Denníku N výsledky voleb jsou důvodem k oslavě. "Lidé ukázali, že jim záleží na zemi a že vnímají, že za poslední léta ji Robert Fico unesl. Nyní si ji berou zpět, ačkoliv pod rukama Igora Matoviče se to ještě může lecjak zvrtnout," napsal list.

Rozloučení s Ficem je podle něj závazkem pro vítěze voleb. "Matovič dosud jen křičel, protestoval, upozorňoval, co dělají ostatní špatně. Nyní bude muset vládnout."

09:13

Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych k volbám:

09:11

Podle neoficiálních výsledků zvítězilo OLaNO v 50 z celkových 79 slovenských okresů. Nejúspěšnější pro něj byla Skalice, kde hnutí získalo 38,7 procenta hlasů. Směr, který celkově skončil na druhém místě, ovládl 25 okresů.

09:07

Po sečtení všech hlasů je jasné, že pověření k sestavení vlády dostane Igor Matovič a jeho OLaNO, píše deník SME. Ve sněmovně bude mít třetinu křesel. Do parlamentu se dostalo šest stran, koalice Progresivní Slovensko/Spolu těsně nepřekročila nutnou hranici.

09:04

"Slovensko nyní odmítlo Fica při vysoké volební účasti. Mnozí měli pocit, že je zradil systém, do kterého se naboural mafiánský virus a přepisoval programy vládnutí. Lidé si vybrali Igora Matoviče, protože věřili, že právě on porazí Fica," napsal k volbám list SME.

Matovič se podle deníku navzdory své desetileté politické kariéře zcela nestal politikem. "Za ta léta vyzkoušel mnoho rolí. Nevypočitatelných, provokujících, konfliktních i odhalujících. V krátké době se bude muset zhostit své nejzodpovědnější úlohy: státnické."

08:56

"Otevřeli jsme tuto halu pro 1500 nebo 1800 lidí. Vůbec vás neznáme, ale jste vítáni bez ohledu na to, koho jste volili. Na tom vidíte, že děláme politiku jinak," pronesl Igor Matovič v úvodu sobotního večera, který zakončil svým vítězstvím ve volbách. Více v reportáži naší zpravodajky ze Slovenska.

08:51

Prezident Miloš Zeman pogratuloval OLaNO k vítězství ve volbách prostřednictvím svého mluvčího:

08:23

Komentátor Aktuálně.cz David Klimeš k volbám:

08:20

Situace je pro koalici Progresivní Slovensko/Spolu velice napjatá. Zatím má 6,96 procenta hlasů, pro vstup do parlamentu ale koalice potřebuje překročit hranici sedmi procent. Chybí ještě sečíst sedm okrsků.

07:59

Nejvíc preferenčních hlasů získal šéf OLaNO Igor Matovič. Podle předběžných výsledků citovaných deníkem SME dostal přes 497 tisíc hlasů. Na druhém místě je premiér Peter Pellegrini ze Směru (413 tisíc preferenčních hlasů) a za ním předseda Směru Robert Fico (243 tisíc hlasů). Následuje šéf hnutí Jsme rodina Boris Kollár (téměř 117 tisíc hlasů) a předseda LSNS Marian Kotleba (169 tisíc).

07:23

"Slovenské protikorupční opoziční strany drtivě zvítězily," hlásí agentura Reuters.

07:16

Sečtených je už 99,5 procenta okrsků. Do parlamentu se dostaly strany OLaNO, Směr, Jsme rodina, Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, Svoboda a Solidarita a Za lidi. Koalice Progresivní Slovensko/Spolu získala jen 6,9 procenta, pro postup potřebuje sedm.

07:11

Hnutí OLaNO k vítězství gratuluje i šéf české ODS Petr Fiala.

07:10 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

Igor Matovič se nechal slyšet, že chce spolupracovat i se stranou Jsme rodina Borise Kollára. Předběžné výsledky sice dávají šanci na vytvoření vlády i bez této strany, Matovič chce ale v parlamentu ústavní většinu, tedy alespoň 90 hlasů. Ta je podle něj potřeba k provedení důležitých změn, například v justici.

Matovič naopak z jednání o spolupráci vyloučil dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr. Reagoval tak na slova premiéra Petera Pellegriniho, který naznačoval zájem o jednání. Podle Matoviče se s mafií nevyjednává.

07:06

Igoru Matovičovi a jeho hnutí OLaNO už poblahopřál český premiér Andrej Babiš (ANO).

07:03

Předseda hnutí Za lidi a bývalý prezident Andrej Kiska řekl deníku SME, že Igoru Matovičovi už blahopřál k vítězství ve volbách. Koalici Progresivní Slovensko/Spolu prý "nesmírně drží palce", aby se nakonec do sněmovny dostala.

Zisk více než pět procent pro jeho hnutí Za lidi Kiska považuje za "úžasné číslo", protože je to nová strana. Podle Kisky se ukazuje, že po 12 letech končí vláda zla.

06:51

Nejvíce preferenčních hlasů získal ve volbách šéf OLaNO Igor Matovič, a to skoro 480 tisíc. Následuje ho premiér Peter Pellegrini (Směr), a to s výrazným náskokem na předsedu Směru Roberta Fica na třetí příčce.

06:47 Slovenský premiér Peter Pellegrini.

Premiér Peter Pellegrini v noci pogratuloval Igoru Matovičovi k vítězství. Nevyloučil, že by byl ochoten jednat s OLaNO o spolupráci. Šéf Směru Robert Fico na tiskovou konferenci nepřišel.

06:29

Poprvé od pádu komunismu v roce 1989 nebude mít zastoupení ve slovenské sněmovně početná maďarská menšina. Odstoupení již ohlásil Béla Bugár, jehož strana Most-Híd dosud patřila ke koaličním partnerům Směru-SD. Rezignaci avizoval i předseda KDH Alojz Hlina

06:28

Kromě koalice Progresivní Slovensko/Spolu, která zřejmě nepřekročí potřebnou hranici sedmi procent, se do parlamentu také nedostalo Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) s podporou 4,64 procenta voličů.

06:25 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

Lídrovi OLaNO Igoru Matovičovi volala v noci i prezidentka Zuzana Čaputová. "Dohodli jsme se, že v pondělí nebo v úterý se setkáme," řekl Matovič.

06:17

Do Národní rady se zřejmě nedostane koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko/Spolu, která loni na Slovensku vyhrála volby do Evropského parlamentu. Z Progresivního Slovenska rovněž vzešla nynější prezidentka Zuzana Čaputová. Práh je u koalic sedmiprocentní, PS/Spolu má 6,86 procenta. Předvolební průzkumy přitom koalici předpovídaly mnohem větší zisk hlasů.

06:15

Výsledky voleb po sečtení 98 procent hlasů:

 • Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) - 24,96 procenta
 • Směr-sociální demokracie (Směr-SD) - 18,38 procenta
 • Jsme rodina - 8,26 procenta
 • Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) - 8,01 procenta
 • Svoboda a solidarita - 6,12 procenta voličů
 • Za lidi - 5,71 procenta
06:00

Parlamentní volby na Slovensku přesvědčivě vyhrálo opoziční protikorupční hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igora Matoviče, které získalo skoro čtvrtinu hlasů. Vyplývá to z průběžných výsledků sobotního hlasování, jak je zveřejnil statistický úřad po sečtení výsledků z více než 97 procent volebních místností.

OLaNO s přízní 24,96 procenta voličů odsunulo na druhou příčku dosavadní nejsilnější vládní stranu Směr-sociální demokracie (Směr-SD), která dlouhodobě dominovala slovenské politice. V sobotu ale získala jen 18,44 procenta hlasů, což je dosud nejslabší výsledek Směru-SD.

01:35

Vážení čtenáři,

v on-line přenosu ze slovenských voleb budeme pokračovat brzy ráno. Prozatím vám děkujeme za pozornost.

01:30

Nabízíme shrnutí dnešního volebního dne na Slovensku:

 • V hlasování má podle odhadů se zhruba 25 procenty zvítězit opoziční hnutí OLaNO.
 • Vládní strana Směr Roberta Fica, která byla u moci posledních 12 let, by měla získat jen 14 procent.
 • Lídr OLaNO Igor Matovič prohlásil, že Ficova éra skončila a Slovensko se zbavilo mafie. Zároveň naznačil, že se bude ucházet o premiérský post.
 • Premiér a lídr kandidátky Směru Peter Pellegrini v reakci na odhady výsledků poděkoval voličům a uvedl, že pokud by se čísla potvrdila, nebyl by spokojený.
 • Bývalý premiér a předseda Směru Robert Fico se k volebním odhadům nevyjádřil. Hlasování okomentuje až na nedělní tiskové konferenci.
 • Jedná se o první volby po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Z objednání zločinu je obžalovaný podnikatel Marian Kočner, který měl vazby právě na lidi okolo vládního Směru.
 • Igor Matovič, předpokládaný vítěz voleb, zasedá ve slovenském parlamentu deset let. Ve vládě dosud nebyl. V kampani kritizoval zejména korupci na Slovensku a vládní Směr.

Připomínáme volební odhad výsledků agentury Focus pro televizi Markíza:

 • OLaNO: 25,8 %
 • Směr: 14,9 %
 • PS/Spolu: 9,7 %
 • SaS: 8,3 %
 • Za lidi: 7,8 %
 • LSNS: 6,5 %
 • KDH: 5,1 %
01:27

Průběžné výsledky po sečtení bezmála 30 % okrsků:

 • OLaNO: 23,7 %
 • Směr: 21,0 %
 • LSNS: 9,0 %
 • Sme rodina: 8,8 %
 • KDH: 5,1 %
 • PS/Spolu: 5,1 %
 • Za lidi: 4,7 %
 • SaS: 4,7 %
01:05 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

Dobrá nálada ve volebním štábu hnutí OLaNO Igora Matoviče.

Igor Matovič ve volebním štábu svého hnutí OLaNO.
Igor Matovič ve volebním štábu svého hnutí OLaNO. | Foto: Matej Slávik
00:56

Na Slovensku je sečteno 15 % volebních okrsků:

 • OLaNO: 22,8 %
 • Směr: 21,5 %
 • LSNS: 9,5 %
 • Sme rodina: 9,0 %
 • KDH: 5,2 %
 • PS/Spolu: 4,7 %
 • Za lidi: 4,5 %
 • SaS: 4,4 %
00:37 Slovenský premiér Peter Pellegrini.

Premiér a lídr kandidátky Směru Peter Pellegrini uspořádal tiskovou konferenci a poděkoval voličům. K výsledkům voleb se vyjadřovat nechtěl. Pokud by se potvrdily odhady, že Směr získá okolo 15 procent, nebyl by s výsledkem spokojený.

Slovenský premiér Peter Pellegrini.
Slovenský premiér Peter Pellegrini. | Foto: Reuters
00:24 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

"Ještě dnes jsem dostal číslo na Andreje Babiše," prohlásil ve volebním štábu hnutí OLaNO jeho předseda Igor Matovič s tím, že se mu chce český premiér ozvat a pogratulovat mu.

00:19

Předseda hnutí Sme rodina Boris Kollár je svobodný a má deset dětí s devíti ženami.

0:07

Šéf Slovenské národní strany a dosavadní předseda parlamentu Andrej Danko dnes k dobré náladě důvod nemá. Jím vedené strana totálně propadla.

00:05

"V roce 1989 jsme se zbavili komunismu, v roce 1998 Mečiarismu a teď jsme se definitivně zbavili mafie," provolává Igor Matovič na pódiu sportovní haly v Trnavě, kde má volební štáb jeho hnutí OLaNO.

Matovič zároveň zve na pódium své hosty. Jako symbol boje proti komunismu vystoupil Milan Kňažko a Ján Budaj. Anna Remiášová, jejíž syna zabila v 90. letech bomba nastražená v autě, symbolizuje opozici vůči Mečiarismu.

"A všichni, kteří dnes na Slovensku volili, jsou symbolem proti Ficismu," dodává Matovič.

"Držím vám palce, pane premiére," prohlásil Milan Kňažko. Zaznívá potlesk a provolávání "Igor, Igor, Igor!".

00:03

K předpokládaným výsledkům slovenských voleb se vyjádřil také bývalý prezident a současný lídr strany Za lidí Andrej Kiska. Ocenil skutečnost, že demokratická opozice bude moci sestavit novou slovenskou vládu.

"Igore, blahopřejeme a držíme palce," vzkázal Kiska do Trnavy vítězi voleb Igoru Matovičovi a jeho hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO), které podle dvou odhadů dnešní hlasování přesvědčivě vyhrálo. "Podařilo se to, v co jsme všichni doufali: Směr nebude tím, kdo bude mít první možnost sestavovat vládu," řekl.

Kiskova strana by podle průzkumů měla získat mezi šesti a osmi procenty hlasů.

Slovensko před volbami. Exprezident Andrej Kiska doufá, že tamní společnost zvedne hlavu. Zatím to ale vypadá spíše jako marná naděje.
Slovensko před volbami. Exprezident Andrej Kiska doufá, že tamní společnost zvedne hlavu. Zatím to ale vypadá spíše jako marná naděje. | Foto: Martin Mikula
23:52

Na Slovensku zhruba 50 minut probíhá sčítání hlasů, zatím je jich sečteno jen necelá dvě procenta, a to zejména z malých okrsků. Zatím vede Směr, podle odhadů má přesvědčivě zvítězit opoziční hnutí OLaNO.

23:40

Úspěch hnutí OLaNO přisuzuje předseda Igor Matovič tomu, že se mu podařilo oslovit nevoliče.

"Mezi slovenskými politickými stranami vládne přesvědčení, že nemá smysl zabojovat o nevoliče, že je jednodušší přebrat voliče svým konkurentům. My jsme se v kampani vydali touto složitou cestou. Chtěli jsme oslovit tohoto spícího draka, těch 2 miliony lidí, kteří ztratili důvěru v politiku," prohlásil Matovič a přitom promlouval hlavně k voličům konkurenčních stran, kterým děkoval, že přišli volit.

"S ostatními lídry demokratických opozičních stran se pokusíme vytvořit tu nejlepší vládu, jakou Slovensko mělo, která poprvé nebude sloužit prvním deseti tisícům, ale všem 5,4 milionům lidí," dodal.

23:35

Konzervativní strana Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka podle odhadů získá mezi šesti a půl a osmi procenty hlasů. Ve volebním štábu strany to vedení hodnotí jako příjemné překvapení.

"Budeme mít velkou radost, pokud se tento výsledek potvrdí," uvedl Sulík. Straně v poslední době preference klesaly a její popularita se v porovnání například s posledními volbami v roce 2016 snížila. Tehdy měl SaS 12 procent hlasů. Sulík zatím neřekl, zda a za jakých podmínek by byl ochoten vstoupit do koalice s hnutím OLaNO Igora Matoviče. SaS byla v opozici vůči Směru, ale zastává euroskeptické postoje, blízké například české ODS.

23:28 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

Matovič v reakci na odhady výsledků hlasování televizi Markíza nepřímo potvrdil, že se chce stát premiérem. "Byla by velká ostuda, abych po takovéto obrovské důvěře prchl z bojiště," řekl Matovič. 

Igor Matovič zároveň prozradil, že do Trnavy pozval předsedy ostatních demokratických opozičních stran. 

OLaNO vsadilo v předvolební kampani na téma boje proti korupci, zdůraznění potřeby politické změny a snažilo se oslovit nevoliče i sympatizanty jiných stran, jež jsou nespojeni s poměry v zemi.

23:20 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

"Slovensko se po smrti Jána a Martiny probudilo," komentuje s odkazem na vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky první odhady volebních výsledků předpokládaný vítěz Igor Matovič, předseda hnutí OLaNO. 

Voliče Směru nebo Mariana Kotleby chce přesvědčit, že je jeho hnutí lepší. "Chceme jim dát naději, nebojte se budoucnosti," prohlásil Matovič.

23:19

Překvapením prvních odhadů není jen jednoznačné vedení OLaNO, ale také to, že koalice Progresivní Slovensko/Spolu je na třetím místě před Kotlebovou Ludovou stranou Naše Slovensko. Podle prakticky všech předvolebních průzkumů měli skončit Kotlebovci třetí.

23:16

Podle prvních odhadů se do parlamentu nedostane Slovenská národní strana. Vede ji Andrej Danko, současný předseda parlamentu. Danko proslul tím, že prosazoval zahraničněpolitickou a ekonomickou orientaci na Rusko a často jezdil do Moskvy.

23:16

Vítězná nálada ve štábu hnutí OLaNO:

23:12

"Otevřeli jsme tuto halu pro 1500 nebo 1800 lidí. Vůbec vás neznáme, ale jste vítáni bez ohledu na to, koho jste volili. Na tom vidíte, že děláme politiku jinak," pronesl Igor Matovič k publiku v trnavské sportovní hale.

Jeho OLaNO by dostalo 45 mandátů v 150členném parlamentu, zní z televize, zatímco dav zase jásá.

23:10

Pokud by se potvrdily odhady, znamenalo by to velké zklamání pro vládní stranu Směr Roberta Fica. 

23:09

"Igor, Igor, Igor!" skandují příznivci předsedy hnutí OLaNO Igora Matoviče ve volebním štábu v trnavské sportovní hale.

23:07 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

Přes 25 procent pro opoziční hnutí OLaNO Igora Matoviče by znamenalo překvapení. Po 14 letech by slovenské volby vyhrála jiná strana než Směr Roberta Fica.

23:05

Igor Matovič dorazil do trnavské haly za aplausu a pozdravil publikum. Nad pódiem běží televizní přenos televize Markízy, kde se odhalují výsledky v jednotlivých okrscích. Dav tleská a píská pokaždé, když moderátoři oznámí špatný výsledek Kotlebovců nebo naopak úspěch OLaNO i dalších opozičních stran.

23:05

Druhý odhad volebních výsledků agentury Focus zveřejnila televize Markíza. Kotlebova strana by podle něj skončila až na sedmém místě.

23:02

Slovenská agentura Median zveřejnila odhady volebních výsledků:

 • OLaNO: 25,3 %
 • Směr: 13,9 %
 • PS/Spolu: 8,8 %
 • Kotlebovci - Lidová strana NS: 8,8 %
 • Jsme rodina: 7,5 %
 • SaS: 6,4 %
 • Za Lidi: 5,8 %
 • KDH: 5,0 %
23:00

Na Slovensku úderem 23. hodiny ve všech okrscích skončily parlamentní volby. Za okamžik budou známé odhady volebních výsledků.

22:57

Do štábu hnutí OLaNO v trnavské sportovní hale právě dorazil předseda Igor Matovič. 

22:44

Štáb hnutí OLaNO v trnavské sportovní hale. Nechybí hudba, jídlo ani fotokoutek.

22:22

Trnavská sportovní hala, kde má volební štáb hnutí OLaNO Igora Matoviče, se plní lidmi. Organizátoři každému při vstupu měří teplotu. Na otázku proč, jeden z nich odpověděl: "Ani nevím, asi kvůli tomu koronaviru". Novinářům - alespoň těm, co přišli před desátou hodinou - nikdo teplotu neměřil.

"Je dobré podpořit tu nejlepší stranu," vysvětlila svoji účast pětadvacetiletá studentka Zdeňka. "Očekávám povzbudivá slova pro lidi, kteří se zmobilizovali, protože chtějí na Slovensku změnu," dodala. Když bude příležitost, ráda by se Igora Matoviče zeptala, jak naloží se slovenským školstvím.

Ve volebním štábu hnutí OLaNO měří přicházejícím teplotu.
Ve volebním štábu hnutí OLaNO měří přicházejícím teplotu. | Foto: Matej Slávik
22:09

Televize Markíza zveřejnila odhad volebních výsledků. Kvůli moratoriu, která trvá do 23 hodin, jej publikovala bez konkrétních názvů stran. 

22:00

Na Slovensku v drtivé většině okrscích skončily parlamentní volby, první po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, které v zemi odstartovaly největší demonstrace od pádu komunismu.

V několika volebních místnostech však bude hlasování kvůli zdržení pokračovat. Volební odhady slovenská média zveřejní ve 23 hodin.

21:55

Jaroslav Naď naznačil, že ještě dnes v noci by se mohli předsedové opozičních stran setkat. "Vím, že jsou předsedové stran v kontaktu a komunikují," řekl.

O účast na volební noci tady v Městské sportovní hale v Trnavě byla mezi lidmi podle Nadě obrovská. "Museli jsme zastavit registraci už v průběhu dnešního dne. Jsou tu prostorové i bezpečnostní limity. Byl to výborný nápad Igora Matoviče opět z toho udělat show pro lidi," komentuje megalomanskou akci, ke které se v trnavské hale schyluje.

21:53

Ve štábu OLaNO v Trnavě s novináři hovořil Jaroslav Naď, výrazná tvář hnutí a expert na obranu.

"Stále jsme skromní. Stále se snažíme myslet pozitivně, ale mít nohy na zemi," okomentoval poslední průzkumy před volbami a vysokou volební účast před novináři Jaroslav Naď. "Jsou to jen průzkumy, uvidíme, jak se voliči dnes rozhodli."

"Věříme, že se Slováci rozhodli pro změnu a že demokratická opozice bude schopná vytvořit jednu slušnou vládu, která vydrží čtyři roky a posune Slovensko dále," řekl novinářům. "Třicet let po revoluci je podle mě čas na to, abychom tu měli vládu bez komunistů, bez bývalých estébáků, jednoduše vládu nové generace."

"Těžko se budeme radovat z našich procent, když některé strany propadnou a nebudeme schopni tu vládu sestavit," odpověděl na otázku novinářů, co říká na výsledky v průzkumu ostatních opozičních stran.

Dvojka na kandidátce OlaNO Jaroslav Naď: "Věříme, že se Slováci rozhodli pro změnu a že demokratická opozice bude schopná vytvořit slušnou vládu, která vydrží čtyři roky
Dvojka na kandidátce OlaNO Jaroslav Naď: "Věříme, že se Slováci rozhodli pro změnu a že demokratická opozice bude schopná vytvořit slušnou vládu, která vydrží čtyři roky | Foto: Matej Slávik
21:45

Jak rychlé bylo sčítání hlasů na Slovensku při volbách před čtyřmi lety? První sečtená volební místnost byla hodinu a 47 sekund po konci voleb, vypočítává slovenský Denník N.

Připomínáme, že první odhady volebních výsledků slovenská média zveřejní ve 23 hodin. Jasněji o vítězích a poražených bude v neděli nad ránem.

21:37 Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.

Přípravy ve volebním štábu Igora Matoviče v trnavské sportovní hale. Ještě dnes večer se tady hrál florbalový zápas.

Štáb hnutí OLaNO v Trnavě.
Štáb hnutí OLaNO v Trnavě. | Foto: Matej Slávik
21:25

Podle šéfa slovenské státní volební komise probíhají volby klidně. Za největší problém označil nutnost prodloužení hlasování v pěti volebních okrscích. U dvou nastaly technické problémy, v dalších dvou včasný začátek znemožnilo úmrtí a v posledním okrsku zdravotní problémy členky volební komise, uvádí deník SME.

21:13

Wi-fi sítě v trnavském volebním štábu hnutí OLaNO Igora Matoviče, které se ostře vymezuje proti expremiéru Robertu Ficovi a jeho straně Směr.

21:08

Nemáte jasno, jaký mají jednotlivé slovenské politické strany program, kdo je vede a jaké mají v dnešních volbách šance? Nabízíme přehlednou grafiku.

20:36

Slováci čekají vysokou volební účast.

19:06

Zpravodajka Aktuálně.cz Simona Fendrychová je v Trnavě, kde bude sledovat sčítání výsledků ve štábu hnutí OLaNO Igora Matoviče. Fakt, že jeho štáb je v Trnavě a nikoliv v Bratislavě, je výjimečný. Matovič se v roce 1973 v Trnavě narodil.

16:04

V Bratislavě můžou po dobu voleb obyvatelé podepisovat petici na zákaz hazardu ve městě. Dobrovolníci sbírají podpisy hlavně před budovami s volebními místnostmi. Akci organizuje iniciativa Zastavme hazard a její činnosti město podporuje. Pokud se jim podaří posbírat podpisy od 15 procent obyvatelstva, bude o návrhu hlasovat městské zastupitelstvo. Vysoké volební účasti využívají různé iniciativy sbírající podpisy. Například sdružení na ochranu lesů Vlk, které bojuje za rozšíření bezzásahových zón ve slovenských lesích.

Parlamentní volby na Slovensku 2020
Parlamentní volby na Slovensku 2020 | Foto: Matej Slávik
16:00

Kuk. Foto Matěj Slávik, Aktuálně.cz

Slovensko volby 3
Slovensko volby 3 | Foto: Matej Slávik
15:58

Slovenské parlamentní volby objektivem fotografa Aktuálně.cz Matěje Slávika.

Slovensko volby 1
Slovensko volby 1 | Foto: Matej Slávik
15:57

O parlamentní volby na Slovensku je minimálně v hlavním městě obrovský zájem. Na základní škole R. M. Štefánika v Bratislavě se u volebních uren tvoří fronty. Předsedkyně jedné volební komise Aktuálně.cz potvrdila, že lidí chodí opravdu hodně. "Já jsem u voleb snad sto let, ale tohle jsem nezažila. Jestli to takhle půjde dál, budeme to počítat do rána," tvrdí. Do její komise přišlo dopoledne 300 voličů z celkem tisíce. "Ještě jsme se nezastavili a počítám, že víc lidí přijde později odpoledne."

Slovensko volby 4
Slovensko volby 4 | Foto: Matej Slávik
14:00

Změna je život, ale…

13:27

Důvodem prodloužení voleb do 23 hodin jsou dvě úmrtí, kvůli kterým se ve dvou volebních okrscích volby přerušily. Ve Velkom Krtíši zemřela členka volební komise a v Banské Bystrici 78letý volič.

13:01

Hlasovací místnosti se zavřou až v jedenáct hodin večer, původně to mělo být v deset. Oznámila to volební komise.

12:54

O tom, zda zástupce vítězné strany dnešních parlamentních voleb na Slovensku dostane pověření hlavy státu k sestavení vlády, rozhodne jeho šance na vytvoření koalice. Vyplývá to z vyjádření slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, která podle ústavy po volbách jmenuje nového premiéra a na jeho návrh členy kabinetu.

"Velmi to závisí na jeho koaličním potenciálu," odpověděla Čaputová na novinářský dotaz, zda počítá s tím, že vítěze voleb pověří sestavením vlády. Dodala, že bude k dispozici co nejrychlejší schůzce se zástupcem vítězného uskupení.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na klimatickém summitu OSN v New Yorku.
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na klimatickém summitu OSN v New Yorku. | Foto: ČTK
12:35

Reportérka Aktuálně.cz připomíná jedno důležité historické výročí.

12:07

První zprávy naznačují, že o hlasování je velký zájem. Před mnoha volebními místnostmi se stojí dlouhé fronty.

11:55

Reportérka Aktuálně.cz Simona Fendrychová píše o tom, co může rozhodnout volby. Slováci, kteří nežijí na Slovensku, ale například v Česku.

11:53

V Bratislavě je reportérka Aktuálně.cz Simona Fendrychová.

11:50 Slovenský premiér Peter Pellegrini.

Slovenský premiér Peter Pellegrini uvedl, že voliči by se v dnešních parlamentních volbách měli rozhodovat podle výsledků a činů, a ne podle volebních kampaní. "Lidé by se neměli rozhodovat jen podle dvou týdnů volební kampaně, ale podle toho, jak se jim žije, jak jsou spokojeni," řekl novinářům poté, co sám hlasoval ve městě Banská Bystrica, metropoli středního Slovenska. Straně, která dlouhá léta dominovala slovenské politice, podle předvolebních průzkumů hrozí, že poprvé od roku 2006 parlamentní volby nevyhraje.

10:36

Odvolil i předseda SaS Richard Sulík.

10:34

Další snímek z voleb na Slovensku.

Volby na Slovensku.
Volby na Slovensku. | Foto: Reuters
10:33

Odvolil už i šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OL’aNO) Igor Matovič.

Šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OL’aNO) Igor Matovič.
Šéf hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OL’aNO) Igor Matovič. | Foto: Reuters
10:12

Slovenský tisk shodně vybídl Slováky k účasti na hlasování.

"Je to naše jediná šance odmítnout klan s mafiánskými praktikami a fašisty nabité nenávistí, která se jednou obrátí proti všem, kdo se od nich liší," napsal deník Sme, aniž jmenoval konkrétní strany.

9:54 Slovenský premiér Peter Pellegrini.

Slovenský premiér a volební lídr Směru Peter Pellegrini den před sobotními parlamentními volbami na Slovensku varoval před migrační vlnou. Reagoval tak na zprávy, že Turecko otevírá pro migranty hranice s EU. Podle lídra opozičního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igora Matoviče, které má šanci ve volbách dosud dominantní Směr-SD porazit, Pellegrini migranty straší v obavě ze špatného volebního výsledku své strany.

 

"Migrační hrozbu v žádném případě nebudeme podceňovat. Musí platit, že Slovensko bude rozhodovat, kdo na jeho území vstoupí a kdo nikoliv. S bezpečností Slovenské republiky nebudeme v žádném případě hazardovat," uvedl v prohlášení Pellegrini.

 

"Na poslední chvíli strašit lidi, (že) už jsem pochodují migranti z Turecka - ti lidé (Směr-SD) jsou zcela zoufalí. Mají k dispozici stejné průzkumy jako my. Je zřejmě, že poprvé po dlouhé době může být Směr nejen poražen, ale doslova pokořen. Budou dělat všechno pro to, aby to jakýmkoliv způsobem zvrátili," reagoval Matovič na Pellegriniho slova.

Slovenský premiér Peter Pellegrini.
Slovenský premiér Peter Pellegrini. | Foto: Reuters
9:53

V čem se shoduje, nebo naopak liší česká a slovenská politická scéna? A jak se sobě politicky podobají Robert Fico a Andrej Babiš? Přečtěte si česko-slovenské srovnání na Aktuálně.cz.

9:47

Igor Matovič prohlásil v poslední televizní předvolební debatě, že chce po volbách prosadit protikorupční opatření.

"Konečně po třiceti letech je třeba klepnout zkorumpované politiky přes prsty. Zavést hmotnou a trestní odpovědnost politiků. Čas, kdy politici okrádali vlastní voliče, musí definitivně skončit," řekl Matovič.

Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič.
Možný budoucí slovenský premiér Igor Matovič. | Foto: ČTK
9:44

Vládní koalice se po slovenských volbách bude patrně vytvářet obtížně. Igor Matovič sice kritizuje Směr, ale jeho vztahy s jinými opozičními stranami jsou rovněž komplikované. Matovič je známý svým konfrontačním stylem a pohádal se už s mnoha politiky jiných stran.

9:41

V přehledné grafice nabízíme programy slovenských politických stran a profily výrazných tváří tamní politiky.

9:35

Připomeňme, že Národní rada Slovenské republiky má 150 poslanců. Na rozdíl od Česka je slovenský zákonodární sbor jednokomorový, slovenská obdoba českého Senátu neexistuje.

9:33

Pouhé čtyři dny před volbami parlament schválil vyplácení třináctého důchodu. Vládnoucí Směr tak potvrdil, že se snaží ve velké míře oslovovat starší lidi a penzisty. Ti tvoří podstatnou část jeho voličů. Opozice obvinila stranu z populismu.

9:24

Bývalý prezident Andrej Kiska vede do voleb stranu nazvanou Za lidi. Do Národní rady se patrně dostane, ale s nízkým počtem poslanců. Průzkumy dávají malou šanci Slovenské národní straně, kterou vede současný předseda parlamentu Andrej Danko. Ten je známý snahou orientovat Slovensko zahraničněpoliticky a ekonomicky více na Rusko.

Foto: ČTK
9:20

Předvolební průzkumy naznačují velké drama. Vládnoucí Směr a opoziční hnutí OL’aNO se zřejmě utkají o vítězství, ale nikdo nejspíše nedostane přes dvacet procent.

O třetí místo podle průzkumů bojuje krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko Mariana Kotleby a koalice Progresivní Slovensko / Spolu, jehož kandidátka Zuzana Čaputová loni vyhrála prezidentské volby.

9:15

Dobrý den, vítáme vás u online přenosu Aktuálně.cz ze slovenských parlamentních voleb. Slováci od 7 hodin volí 150 poslanců Národní rady. Hlasovací místnosti se uzavřou v deset hodin večer, pak slovenská média zveřejní první odhady výsledků.

 Zahraničí Simona Fendrychová ČTK Zahraničí, Simona Fendrychová, ČTK
Aktualizováno 1. 3. 2020 12:55
 

Právě se děje

před 27 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy